قیمت خودروهای مونتاژی در بازار ایران

قیمت خودروهای مونتاژی در بازار ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
قیمت خودرو در ایران بسیار ملتهب است و هنوز هیچ مدلی به قیمت واقعی نرسیده است. قیمت پژو ۲۰۰۸ طی چهار سال و نیم گذشته جهش هزار و ۲۰۰ درصدی داشته است. این رقم دو برابر افزایش نرخ دلار در بازار آزاد طی همین بازه زمانی است.

قیمت دلار در بازار آزاد طی چهار سال و نیم گذشته حدود ۶۳۰ درصد رشد داشته، اما بین خودرو‌های مونتاژی این افزایش قیمت می‌تواند تا دو برابر افزایش پیدا کند. نیمه سال ۹۶ و همزمان با خروج آمریکا از برجام جهش قیمت دلار در بازار آزاد شدت گرفت. ارزش اسکناس آمریکایی طی این مدت از سه هزار و ۸۰۰ تومان به مرز ۲۸ هزار تومان رسیده و معادل ۶۳۰ درصد رشد داشته است درحالی‌که این رقم برای پژو ۲۰۰۸ به هزار و ۲۰۰ درصد می‌رسد. محصولی که ارزش آن ظرف چهار سال و نیم گذشته از ۹۰ میلیون تومان به یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان رسیده است. رشد قیمت هیوندای i۲۰، کیا سراتو، سانگ‌یانگ تیوولی آرمور و کیا پیکانتو کارکرده در چهار سال و نیم قبل نسبت به دلار بیشتر بوده است.

قیمت خودرو هیوندای i۲۰

قیمت هیوندای i۲۰ از نیمه سال ۹۶ تاکنون تقریبا ۹۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. مدلی که آن زمان بین ۸۵ تا ۹۵ میلیون تومان در بازار آزاد خرید و فروش می‌شد و الان قیمتش به ۹۵۰ میلیون تومان رسیده است. هیوندای i۲۰ نخستین بار سال ۹۱ با قیمت تقریبی ۸۰ میلیون تومان به‌عنوان یک خودرو وارداتی پا به خیابان‌های ایران گذاشت و ارزش آن تا نیمه سال ۹۶ به حدود ۹۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. حالا قیمت مدل‌های مونتاژی این خودرو ظرف چهار سال و نیم به مرز یک میلیارد تومان رسیده است. نکته جالب درباره هیوندای i۲۰ کارکرده اینجاست که درحال‌حاضر مدل تولید شده در سال ۹۶ را با قیمت ۷۷۵ میلیون تومان آگهی کرده‌اند. مدلی که ۳۴ هزارکیلومتر مسافت طی کرده و طبق ادعای مالکش از نظر فنی و موتور سالم است.

کیا سراتو مونتاژی ظرف چهار سال و نیم گذشته ۹۴۰ میلیون تومان گران شده است. قیمت این خودرو در بازار آزاد نیمه سال ۹۶ و قبل از ماجرای خروج آمریکا از برجام حدود ۱۰۰ میلیون تومان بود. حالا ارزش کیا سراتو از مرز یک میلیارد تومان عبور کرده است و مدل‌های سال ۹۸ را با قیمت یک میلیارد و ۴۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌کنند. به‌عبارتی باید رشد قیمت کیا سراتو طی این سال‌ها را معادل ۹۴۰ درصد درنظر بگیریم. این قیمت مربوط به کیا سراتو با موتور هزار و ۶۰۰ سی‌سی است و مدل‌های اتوماتیک کیا سراتو –با موتور دو هزار سی‌سی- درحال‌حاضر یک و نیم میلیارد تومان قیمت دارند. در بازار خودرو‌های کارکرده کیا سراتو مدل ۹۲ با موتور هزار و ۶۰۰ سی‌سی را حدود ۸۰۰ میلیون تومان می‌فروشند. مدلی که طی این سال‌ها حدود ۲۰۰ هزاکیلومتر راه رفته و از نظر فنی و بدنه عیب و ایرادی ندارد.

قیمت پژو ۲۰۰۸

پژو ۲۰۰۸ تقریبا دو برابر دلار در چهار سال و نیم گذشته گران شده است. قیمت پژو ۲۰۰۸ طی این سال‌ها از ۹۰ میلیون تومان به یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان رسیده است. رشد قیمت یک میلیارد و ۷۰ میلیون تومانی پژو ۲۰۰۸ معادل هزار و ۲۰۰ درصد است درحالی‌که نرخ دلار طی ظرف چهار سال گذشته افزایش ۶۳۰ درصدی را پشت سر گذاشته است. بین انواع پژو‌ها مدل ۵۰۸ با قیمت تقریبی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان گران‌ترین محصول است و پژو ۲۰۰۸ در این فهرست رتبه دوم را به‌خود اختصاص داده. آگهی‌های منتشر شده در سایت‌های مختلف نشان می‌دهد برای خرید پژو ۲۰۰۸ کارکرده مدل ۹۶ باید حدود ۸۰۰ میلیون تومان پرداخت کرد.

سانگ‌یانگ تیوولی آرمور در دسته خودرو‌های گران‌تر از یک میلیارد تومان قرار می‌گیرد. ارزش این خودرو در بازار آزاد به یک میلیارد و ۶۰ میلیون تومان رسیده و نسبت به چهار سال و نیم قبل ۹۳۵ میلیون تومان گران شده است. رشد قیمت سانگ‌یانگ تیوولی آرمور طی چهار سال و نیم گذشته معادل ۷۵۰ درصد است و این خودرو طی این سال‌های درمقایسه با دلار رشد قیمت بیشتری داشته است. چون دلار آمریکا طی همین بازه زمانی افزایش ۶۳۰ درصدی داشته است. در بازار خودرو‌های کارکرده سانگ‌یانگ تیوولی آرمور مدل ۲۰۱۹ با ۲۰ هزارکیلومتر کارکرد را ۹۶۰ میلیون تومان آگهی کرده‌اند و مدل ۲۰۱۷ با ۶۰ هزار کیلومتر را ۸۴۰ میلیون تومان.

قیمت پیکانتو کارکرده چند؟

کیا پیکانتو در سال‌ ۹۶ به ایران آمد، اما واردات محدود را باید یکی از بزرگترین ایراد‌های این خودرو بدانیم. درحال‌حاضر چیزی به‌اسم پیکانتو صفرکیلومتر نیست و مونتاژ این محصول انجام نشد. نخستین پیکانتو‌هایی که وارد ایران شدند، دقیقا ۸۰ میلیون تومان قیمت داشتند. حالا در بازار خودرو‌های دست‌دوم کیا پیکانتو ۲۰۱۶ با کارکرد ۶۰ هزار کیلومتر را ۶۸۰ میلیون تومان می‌فروشند. رشد قیمت کیا پیکانتو کارکرده طی چهار سال قبل معادل ۷۵۰ درصد است و این رقم از افزایش نرخ دلار -۶۳۰ درصد- بیشتر است.

مقایسه تغییر قیمت دلار و خودرو طی چهار سال و نیم قبل

۳۰ مرداد ۹۶

۳۰ دی ۱۴۰۰

تغییر

دلار

سه هزار و ۸۳۰ تومان

۲۸ هزار تومان

۶۳۰ درصد

کیا سراتو

۱۰۰ میلیون تومان

یک میلیارد و ۴۰ میلیون تومان

۹۴۰ درصد

پژو 2008

۹۰ میلیون تومان

یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان

هزار و ۲۰۰ درصد

سانگ‌یانگ تیوولی

۱۲۵ میلیون تومان

یک میلیارد و ۶۰ میلیون تومان

۷۵۰ درصد

هیوندای i20

۹۰ میلیون تومان

۹۵۰ میلیون تومان

۹۵۰ درصد

پیکانتو

۸۰ میلیون تومان

۶۸۰ میلیون تومان (کارکرده)

۷۵۰ درصد

منبع: فرارو

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر