استراتژی خرید پله‌ای سکه طلا

سکه را چند بخریم؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
قیمت دلار و سکه در این روزها تلاطم بالایی داشته و انتظار می‌رود تا نیمه اول آذر ماه این نوسانات ادامه داشته باشد. در پی یک اشتباه ساده سیاست‌گذاری، دلار و سکه به کانال‌هایی صعود کردند که مدت‌ها از فتح آن ناکام مانده بودند. با این حال طی ۲ روز اخیر هر دو بازار در مسیر اصلاح قرار گرفتند و مقداری از رشد اخیر را پس دادند. سوالی که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت آن است که آیا بازار سکه همچنان می‌تواند گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری باشد؟ در صورتی که جواب این سوال مثبت است چه قیمتی بهترین موقعیت برای خرید است؟

بورسان:‌ قیمت دلار در بازار آزاد امروز عصر و حوالی ساعت ۱۸ تا ۲۸۱۰۰ تومان عقب‌نشینی داشته است. این در حالی است که ارز آمریکایی معاملات ۲۴ آبان را در سطح ۲۸۴۵۰ تومان آغاز کرده بود.

قیمت سکه نیز هم‌راستا با دلار کاهشی بود و از ۱۲ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان در پایان روز یکشنبه تا ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد.

آیا خرید سکه هنوز توجیه دارد؟

برای پاسخ دادن به این سوال اول باید عواملی که طی ۲ روز گذشته به اصلاح قیمت در بازار آزاد منجر شده را مرور کنیم. دو عامل کلی برای این روند برگشتی مطرح می‌شود:‌ عامل پررنگ‌تر عرضه بازارساز در بازار ارز است. حتی خبر آزاد شدن ۳.۵ میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ایران بیش از آن که از گشایش‌های سیاسی در آستانه مذاکرات وین خبر دهد به تقویت قدرت عرضه بازارساز کمک می‌کند. با این حال باید تاکید کرد که بسیاری از فعالان بازار با نگاه ناباورانه با این خبر برخورد کردند و آن را «ژست دولت»‌ برای کنترل بازار توصیف کردند.

عامل دیگری که باعث شده تا تقاضا با آرامش بیشتری در بازار حضور پیدا کند آن است که طی ۲ روز گذشته و به خصوص امروز، برخی اخبار احتمال حصول توافق در مذاکرات را کمی‌ بیشتر کرده‌اند. یکی از این خبرها به همکاری تیم‌های مذاکره‌کننده دولت یازدهم و دوازدهم در رابطه با مذاکرات برجامی اشاره دارد. البته این خبر به صورت رسمی تایید نشده است.

به علاوه آن که برخی منابع مدعی‌ شده‌اند که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اعتراض به مذاکرات آمریکا و ایران از دیدار با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خودداری کرده است. اما از این مهم‌تر آن است که سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرده رئیس آژانس انرژی هسته‌ای قبل از شروع دور هفتم مذاکرات به تهران می‌آید و آژانس نیز این موضوع را تایید کرده است.

با این حال هنوز به نظر می‌رسد اذهان عمومی به گزینه مذاکرات فرسایشی بیشتر نزدیک است و بعید می‌داند که مذاکرات در کوتاه‌مدت به توافق منجر شود و یا به شکست زودهنگام بینجامد. پایداری دلار در کانال ۲۸ هزار تومانی می‌تواند نشانه‌ای از این باور عمومی باشد.

در صورتی که حصول توافق به گزینه غالب بدل شود بعید است دلار بتواند بالاتر از ۲۸ هزار تومان پایدار بماند و در صورتی که باور عمومی به عدم توافق نزدیک باشد احتمالا باید در انتظار نرخ‌هایی نزدیک به سقف تاریخی باشیم.

نظرات کارشناسی حاکی از آن است که مذاکرات فرسایشی می‌تواند نرخ دلار را باز هم صعودی کرده و تا پایان سال جاری به نزدیکی سقف تاریخی، در کانال ۳۲ هزار تومان برساند.

به صورت خلاصه تا زمانی که احتمال حصول توافق زودرس در مذاکرات محدود و اندک ارزیابی می‌شود خرید سکه می‌تواند گزینه مناسبی برای کنترل کردن ریسک باشد. با این وجود این سوال که چه میزان از سرمایه باید به خرید سکه اختصاص داده شود باید با میزان ریسک‌پذیری فرد و همچنین احتمال حصول یا عدم حصول توافق پاسخ داده شود.

وضعیت تکنیکالی طلا چگونه است؟

اگر بخواهیم به بهترین موقعیت خرید سکه دست پیدا کنیم لازم است نقاط حمایتی مستحکم دلار و اونس جهانی طلا را بدست آوریم.

از آن جا که انتظار داریم تغییرات دلار نسبت به اونس طلا شدیدتر باشد بررسی این متغیر را در اولویت قرار می‌دهیم.

تحلیل تکنیکال قیمت دلار - ۲۴ آبان ۱۴۰۰

دلار در بازار آزاد و پس از آنکه پس از مدت‌ها توانست از سد مقاومت مهم ۲۸۴۷۰ تومان عبور کند، تا حوالی ۲۸۷۸۰ تومان نیز صعود کرد و پس از آن با عرضه نسبتا شدیدی همراه شد.

در نمودار تکنیکالی دلار به وضوح می‌توان واکنش‌های آن را به کانال صعودی مشاهده کرد. دلار پس از آنکه کف این کانال را به سمت پایین شکست، دفعات زیادی با برخورد به این کف دچار عرضه شده و به سمت پایین برگشته است که این اتفاق طی روز گذشته و امروز دوباره تکرار شد.

با وقوع این اتفاق، حمایت‌های زیر دلار برای برگشت دوباره به روند صعودی، در مرحله اول قیمت ۲۷۸۰۰ تومان است که خط روند صعودی کوتاه مدتی را تشکیل می‌دهد و همچنین با سقف ابر کوموی نسبتا ضخیمی برخورد می‌کند. اما در صورت ادامه ریزش باید منتظر حمایت مستحکم ۲۷ هزار تومانی باشیم و با ورود کندل‌ها به داخل ابر کومو احتمالا این حرکت با نوسانات زیادی همراه خواهد بود.

تحلیل تکنیکال اونس طلا

تحلیل تکنیکال اونس طلا - ۲۴ آبان ۱۴۰۰

طلا در تایم فریم روزانه بعد از ۱ سال و ۴ ماه حرکت در یک کانال نزولی، توانست این روند بلندمدت را به سمت بالا بشکند. در حال حاضر طلا در حوالی قیمت ۱۸۷۰ دلار با یک مقاومت روبه‌رو است که نسبت به آن واکنش داشته و اندکی از قدرت روند صعودی آن کاسته شده است. این موضوع در الگوی کندلی شکل گرفته نیز منعکس شده است. یک سناریوی محتمل این است که ابتدا این فلز گرانبها تا سطح ۱۸۳۰ دلار کاهش یابد که می‌توان آن را یک پولبک در نظر گرفت و سپس به سمت مقاومت اشاره شده حرکت کند و با شکست آن به سمت هدف ۱۹۱۶ دلار حرکت کند. با توجه به الگوی سر و شانه شکل گرفته و نیز شرایط موجود احتمال دستیابی به هدف اشاره شده بسیار زیاد است. گذر از سطح حدودا ۱۹۱۶ دلار به دلیل انطباق مقاومت استاتیک و نسبت‌های فیبوناچی اندکی سخت است و احتمال برگشت از این محدوده وجود دارد. اما اگر شرایط تورمی در دنیا روند صعودی خود را ادامه دهد و شرایط اقتصادی به همین شکل پیش رود، بنابراین احتمال افزایش تقاضا برای این فلز افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی می‌توان قیمت‌های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰ دلار را در بلند مدت متصور بود.

کف سکه کجاست؟

با توجه به روند نزولی که دلار در پیش گرفته است و ثباتی که اونس طلا تجربه می‌کند شاید بتوان اولین ایستگاه حمایتی سکه را حوالی سطح ۱۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان دانست. در صورتی که اونس طلا پولبک خود را کامل کند و دلار در حمایت اول خود متوقف شود می‌توان انتظار داشت که سکه تا ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان نیز عقب‌نشینی کند.

می‌توانیم فرض کنیم در صورتی که روند صعودی اونس شکسته نشود و خبر برجامی خاصی به گوش نرسد اینجا سطح مطمئنی برای خرید باشد.

با این حال اگر فرض کنیم خبر خاصی از مقدمات مذاکرات وین بشنویم که ما را به نتیجه اصلی خوشبین کند می‌توانیم به اصلاح دلار تا ۲۷ هزار تومان هم فکر کنیم. در این صورت مقصد بعدی سکه ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.

با توجه به وضعیت تورم در سطح جهان احتمالا از دست رفتن سطح ۱۸۳۰ دلاری را در این مقطع محدود ارزیابی می‌کنیم. اما در صورتی که بانک‌های مرکزی دنیا تصمیم‌ بگیرند سیاست افزایش نرخ بهره را با شدت و سرعت بیشتری در پیش بگیرند باید کف اونس طلا را نیز بازنگری کنیم.

برای داشتن خرید مطمئن بهتر است از هم‌اکنون برای خرید پله‌ای در این سطوح برنامه‌ریزی کرد و حجم خرید در هر سطح را بسته به اطمینان از حفظ آن تعیین کرد.

** پی‌نوشت:‌ این گزارش برداشت شخصی نگارنده از وضعیت بازار است و هیچ تضمینی برای وقوع حتمی داده‌ها وجود ندارد. خواهشمند است این موضوع را در تصمیم‌گیری خود لحاظ کرده و از این تحلیل صرفا به عنوان کمک بیشتر برای اقدام خود استفاده کنید.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر