مهم‌ترین محورهای نشست خبری پذیره نویسی تجلی

آیا تجلی گران عرضه می شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : نشست خبری پذیره‌نویسی شرکت تجلی که بنا است ۲ آذر ماه در فرابورس پذیره‌نویسی شود امروز یکشنبه مورخ ۳۰ آبان ۱۴۰۰ انجام شد. در جریان این نشست خبری مدیران ارشد این مجموعه چون مرتضی علی‌اکبری، مدیرعامل شرکت تجلی و سهامداران اصلی این مجموعه از جمله امیرحسین نادری، مدیرعامل توسعه معادن و فلزات و مهندس باقرزاده مدیرعامل معدنی و صنعتی چادرملو به معرفی ظرفیت‌ها و چشم‌اندازی که این شرکت دنبال می‌کند، پرداخته شد.

این نشست برای ارتقای سطح شفافیت ساختار و عملکردهای فعلی و آتی شرکت میان رسانه‌ها برگزار شد و به پرسش‌های مطرح شده در این باب پاسخ داده شد. علاوه بر این ابتدا به ساکن توضیحاتی در خصوص پروژه‌های پنج‌گانه این شرکت و اهدافی که این پروژه‌ها پیگیری می‌کنند، ارائه شد.

مهم‌ترین پروژه‌های تجلی کدامند؟

لازم به ذکر است مهم‌ترین پروژه‌های این شرکت عبارتند از مواد معدنی شرق فولاد خراسان، صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، صبا امید غرب خاورمیانه و جاده ریل دریا. در ادامه به شرح اهداف و زمینه‌های فعالیت این پروژه‌ها پرداخته شد. به زعم مدیرعامل این مجموعه فولاد ابرکوه مهم‌ترین پروژه‌ای است که این شرکت آن را پیگیری می‌نماید.

یکی از مهم‌ترین رئوس این نشست در خصوص نحوه ارزش‌گذاری این شرکت بود. چرا که بر اساس اظهارنظر مدیران این مجموعه و برآوردهای کارشناسی، قیمتی پذیره‌نویسی، یعنی ۱۰۰ تومان، نسبت به NAV برآورد شده، ۱۰۵ تومان، اختلاف محسوسی ندارد. براساس شرایط موجود در کلیت بازار سهام و عرف موجود، عموما شرکت‌های سرمایه‌گذاری با P/NAV حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد معامله می‌شوند که اختلاف محسوسی با اعداد مطرح شده در این پذیره‌نویسی دارد.
پاسخی که علی اکبری در این خصوص داد این بود که اسناد موجود وNAV حدود ۱۰۵ تومانی اعلام شده بر اساس داده‌های سال گذشته است و از آن زمان تا کنون پروژه‌های پنجگانه اصلی این شرکت پیشرفت محسوسی داشته‌اند. به موجب تحولاتی که صورت پذیرفته، ارزش NAV این شرکت در سطوح بالاتری قرار دارد. بنابراین کسانی که قصد شرکت‌ در این پذیره‌نویسی را دارند در خصوص تنزل قیمت سهام این شرکت نگرانی نداشته باشند؛ چراکه سهامداران عمده این شرکت قصد بر افزایش میزان سهام خود در این شرکت را دارند و در صورتی که قیمت به زیر ارزش اسمی تنزل پیدا کنند، در مقام خریدار ظاهر خواهند شد.

تجلی چگونه شکل گرفت؟

دیگر موضوع حائز اهمیتی که در این جلسه مطرح شد، در خصوص نحوه شکل‌گیری شرکت تجلی و ایده‌ای است که براساس آن این شرکت تشکیل یافته است. علی اکبری در این خصوص این توضیح را ارائه کرد که در کشورهای دیگر دنیا این‌گونه است در شرکت‌هایی از این دست ابتدا ایده مطرح می‌شود و آن را پرورش می‌دهند؛ سپس برای آن ایده سرمایه‌هایی را جذب می‌کنند و ایده را به مرحله اجرا می‌رسانند. اما تفاوت شرکت تجلی با این دست از شرکت‌ها در آن است که پروژه‌های این شرکت صرفا روی کاغذ نیست و جملگی در دست اجرا هستند و پیشرفت فیزیکی قابل توجهی داشته‌اند.

افزایش سرمایه‌های بیشتری در راه است؟

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در این جلسه مطرح شد لزوم جذب سرمایه‌های بیشتر است. براساس برآوردهای برخی از کارشناسان بازار سرمایه، ۶۲۰۰ میلیارد تومانی که در پروژه‌های این شرکت سرمایه‌گذاری شده است، احتمالا کفاف به نتیجه رسیدن پروژه‌های شرکت را ندهد. آیا سهامداران عمده این شرکت در صورتی که نیاز به منابع بیشتر وجود داشته باشد قصد حمایت از پروژه‌های طرح شده را خواهند داشت؟

مدیرعامل ومعادن به عنوان سهامدار عمده شرکت تجلی این موضوع را بیان کرد که این شرکت و سایر سهامداران عمده تجلی قویا از پروژه‌های تعریف شده در این شرکت حمایت خواهند کرد و درصورت نیاز به منابع بیشتر این شرکت را در این مسیر تنها نخواهند گذاشت.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر