سه تحول مهم سال پرهیاهوی رمزارزها

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: ۳ دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد پذیرش رمزارزها به شکل قوی در حال انجام است. در سال ۲۰۲۱ صنعت دیفای و NFT ها در کانون توجه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار داشتند و از این طریق پذیرش بیشتر بلاکچین و ارزهای دیجیتال میسر شد.

سال ۲۰۲۱، در واقع بازتاب کننده فرصت‌های درامدزا ارزهای دیجیتال در دنیا بوده است. در این سال میم کوین‌‌ها مانند دوج کوین و شیبا به شکل پررنگی ظاهر شدند و توانستند به رتبه‌های بالایی در این بازار دست یابند. از طرف دیگر محبوبیت گسترده بازی‌های کامپیوتری بر بستر بلاک‌چین با شعار بازی کن و پول دربیار، مانند پروتکل اکسی اینفنتی، تبدیل به یکی دیگر از دیگر زمینه‌های پررونق و پر طرفدار شد. تمام عوامل ذکر شده در نهایت به پذیرش بیشتر رمزارزها در سطح دنیا کمک کرد.

چندین پیشرفت بزرگ در امور مالی و فرهنگی نشان می دهد که فناوری بلاک چین به آرامی در حال تبدیل شدن به یک ستون اصلی در جامعه جهانی است بنابراین مشخص است که این فقط یک مشارکت سطحی نیست و پذیرش انبوه رمزارزها در راه است.

در اینجا برخی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در سال ۲۰۲۱ که منعکس کننده افزایش پذیرش این حوزه است را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قراردادهای تبلیغاتی

یکی از عواملی که نشان دهنده افزایش اعتبار در این بازار است، افزایش قراردادها و مشارکت بین شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال و سایر سازمان‌های بزرگ مانند تیم‌ها و سازمان‌های ورزشی حرفه‌ای و همچنین افراد مشهور و تأثیرگذار است.

اخیرا شرکت Crypto.com اعلام کرد که با شرکت ورزشی و سرگرمی AEG قرارداد ۲۰ ساله‌ای امضا کرده است. بر اساس این قرارداد نام مرکز استیپلس که مربوط به این شرکت است به Crypto.com Arenaتغییر خواهد کرد. این خبر شوکه کننده‌ای برای این بازار محسوب می‌شد. در این قرارداد ۷۰۰ میلیون داری، شرکت کریپتو توافق کرده است که به عنوان شریک رسمی پلتفرم ارزهای دیجیتال با این شرکت ورزشی همکاری کند.

صرافی ارزهای دیجیتال FTX نیز قرارداد این چنینی به مدت ۱۹ سال و به مبلغ ۱۳۵ میلیون دلار با یک استادیوم امضا کرد و اسم آن را به FTX Arena تغییر داد.

در کنار این قراردادهای چند ساله و چند میلیون دلاری، انبوهی از توافقات مرتبط با ارزهای دیجیتال از جمله یک قرارداد حمایت مالی بین کوین‌بیس و انجمن ملی بسکتبال و یا گروه سرمایه گذاری دیجیتال نیویورک و هیوستون راکتز صورت گرفت که بر اساس آن پرداخت‌ها توسط بیت‌کوین صورت خواهد گرفت.

برندهای بزرگ تحت تاثیر NFT

یکی دیگر از نشانه های گسترش پذیرش این بازار، استقبال از NFT توسط برندهای شناخته شده جهانی مانند مک دونالد و برگر کینگ بوده است. آنها به دنبال افزایش محبوبیت رمزارزها اقدام به سرمایه‌گذاری در این زمینه کردند و از این طریق قدمی به تعامل بیشتر با مشتریان خود پرداختند.

علی‌رغم سرکوب گسترده ارزهای دیجیتال در چین، مک‌دونالد چین خط NFTهای خود را در ۸ اکتبر به مناسبت سی و یکمین سالگرد تاسیس این شرکت در بازار چین راه‌اندازی کرد و مجموعه‌ای از ۱۸۸ NFT را بین کارکنان و مشتریان توزیع کرد.

در ماه سپتامبر، برگر کینگ یک کمپین بازاریابی متمرکز بر NFT راه‌اندازی کرد که در آن مشتریان این فرصت را داشتند که یک کد QR را که به همراه وعده‌های غذایی‌شان ارائه می‌شد اسکن کنند تا یکی از سه قطعه بازی کلکسیونی را دریافت کنند. بازیکنانی که هر سه قطعه بازی را جمع‌آوری می‌کنند، می‌توانند آن‌ها را با یک کلکسیون دیجیتال به عنوان جایزه که شامل، یک سال عرضه همبرگر یا تماس با یکی از حمایت‌کنندگان مشهور کمپین است، مبادله کنند.

تمام این تمرکز بر روی NFT توسط مارک‌ها و شرکت‌های بزرگ در زمانی انجام می شود که علاقه عمومی به NFT ها در حال افزایش است و جستجو برای عبارات مرتبط با NFT در بالاترین حد خود قرار دارد. اکنون جستجو برای NFT از عباراتی مانند دیفای، اتریوم و بلاکچین پیشی گرفته است.

تبلیغات در تلوزیون و استفاده از چهر‌های معروف از دیگر مواردیست که به رشد این بازار کمک کرده است.

ورود پررنگ رمزارزها به سیستم مالی

سومین پیشرفتی که نشان می‌دهد پذیرش و اعتبار ارزهای دیجیتال در حال افزایش است مربوط به پروژه‌های ارزهای دیجیتال در حوزه‌های مالیست. بزرگترین نمونه این حوزه، آغاز به کار صندوق ETF بیت کوین در بورس آمریکا است. با آغاز به کار اولین ETF بیت‌کوین درخواست‌های دیگری برای این حوزه مطرح شد. در حال حاضر صندوق معاملات آتی بیت کوین در بورس راه‌اندازی شده است و به نظر می‌رسد برای تصویب صندوق اسپات نیاز به اندکی زمان است.

سال ۲۰۲۱ همچنین شاهد ادغام قابل توجهی از فناوری بلاک چین با بخش مالی بودیم. به طور مثال ویزا کارت و مسترکارت قرارردادهای متعددی را در سراسر صنعت ارزهای دیجیتال امضا کرده‌اند تا دارندگان رمزارز بتوانند از توکن‌های خود برای پرداخت استفاده کنند.

این واقعیت که چندین بانک مرکزی در سراسر جهان اعلام کرده اند که در حال بررسی یا توسعه رمزارزهای ملی یا همان CBDC های خود هستند، گواهی بر ادغام اجتناب ناپذیر و پذیرش انبوه فناوری بلاک چین در اکوسیستم مالی جهانی است.

بازار کریپتوکارنسی مانند اکثر بازارها با سیکل‌های رونق و رکود همراه بوده و نوسانات در حال حاضر جز جدایی ناپذیر از این بازار است. اما در دید بلند مدت به دلیل افزایش پذیرش این بازار و استفاده بیشتر رمزارزها و فناوری بلاکچین در بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره، اقبال با این بازار همراه خواهد بود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر