۱۸۰ کارشناس بازار سرمایه به بورسان پاسخ دادند

نرخ سود بانکی در ۱۴۰۱ چقدر خواهد شد؟

نرخ سود بانکی در ۱۴۰۱ چقدر خواهد شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : در سال ۱۴۰۰ نرخ سود بدون ریسک بیشترین بازدهی را در بین بازارها داشت. نرخ سود بدون ریسک مجموعه‌ای از سودهای بانکی و سود بازار بدهی اطلاق می‌شود و معمولا بالاترین نرخ موجود در این بازارها به عنوان نرخ سود بدون ریسک معرفی می‌شود؛ نرخی که در واقع به عنوان یک رقیب اصلی برای بورس و سایر بازارها عمل می‌کند. نرخ سود بدون ریسک در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ درصد و نرخ سود بانکی در کانال ۱۸ تا ۲۲ درصد قرار داشت. در حالی که بورس کمتر از ۵ درصد، مسکن حدود ۱۱ درصد، دلار ۴.۵ درصد و سکه نزدیک ۱۰ درصد رشد کردند.

حالا در سال ۱۴۰۱ برخی کارشناسان با توجه به چشم‌انداز رفع تحریم‌ها و کاهش تورم، افت نرخ سود به کمتر از ۱۸ درصد را انتظار دارند در حالی که برخی با توجه به احتمال کسری بودجه شدید دولت پیش‌بینی می‌کنند نرخ سود به فراتر از ۲۲ درصد برود. این در حالی است که ۶۸ درصد کارشناسان انتظار دارند نرخ سود بدون ریسک در همان کانال ۱۴۰۰ یعنی ۱۸ تا ۲۲ درصد باقی بماند. حسین خزلی خرازی، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص به بورسان می‌گوید: به اعتقاد من در سال ۱۴۰۱ نرخ بهره مانند سال جاری در کانال ۱۸ تا ۲۲ درصد باقی خواهد و این کانال بازه‌ای است که بانک مرکزی تلاش می‌کند از طریق عملیات بازار باز نرخ بهره را در آن نگه دارد و کنترل کند.

اما دیگر کارشناسان چه نظری در خصوص نرخ سود دارند؟

Loading...
نرخ سود در سال 1401 چقدر خواهد بود؟

افزایش نرخ سود با چشم‌انداز تورمی

داریوش روزبهانه به بورسان می‌گوید: من معتقدم نرخ سود در سال آینده در بازه ۲۲ تا ۲۵ درصد است، هرچند که ممکن است که تا ۲۵ درصد هم بالا نرود و همان حوالی ۲۲ درصد باقی بماند.

او در ادامه می‌افزاید: از نظر من نحوه برخورد دولت با بازار بدهی به شکلی است که با استفاده از این بازار به دنبال رفع کسری بودجه خود است. بنابراین اگر بازار نفت به همین ترتیب کنونی پیش برود و قیمت‌ها در سطوح بالایی باقی بمانند، با توجه به تورم و متغیرهای پولی که داریم نرخ بهره در همان حوالی ۲۲ درصد باقی خواهد ماند. اما اگر اوضاع به شکلی پیش برود که قیمت‌ها در بازار نفت رو به کاهش بگذارد، آنگاه دولت برای تامین مالی به بازار بدهی فشار خواهد آورد. در آن صورت نرخ‌ها به هیچ ترتیبی توان پایین آمدن در بازار پول و اوراق را ندارد.

برجام نرخ سود را کاهش می‌دهد

ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه که رسیدن نرخ سود به زیر ۱۸ درصد را انتظار می‌کشد می‌گوید: از نظر من برجام برای بازار سرمایه بسیار مهم است چراکه ایجاد توافق و رفع تحریم‌ها مسئله‌ای است که می‌تواند ریسک‌های بنیادی بازار را کم کند. او در ادامه یک فشار روانی تحریم‌ها را که با وقوع توافق رفع می‌شود، رفتن ایران ذیل بند هفتم منشور سازمان ملل و ریسک مواجه نظامی می‌داند.

او با بیان اینکه نباید برجام را سهل و آسانی بپنداریم، می‌گوید: از سوی دیگر با توجه به این موضوع و با توجه به اینکه مذاکرات خیلی طول کشیده و پیشرفت کرده است، فرض من بر این است که ما سال آینده برجام را داریم.

به گفته مقدسیان رفع تحریم‌ها نیز به این معنا است که میزان درآمدهای نفتی به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت. این باعث می‌شود مقداری فشار از روی منابع بانک‌ها بر داشته و نرخ تورم هم نزولی شود. بنابراین نرخ بهره را هم می‌توان منفی فرض کرد.

در بورسان بخوانید:

Loading...

شاخص کل بورس تهران در 1401 تا کجا پیش‌ می‌رود؟

بورسان: بازدهی بورس در سال ۱۴۰۰ به سختی به حدود ۵ درصد می‌رسید، با این حال غالب کارشناسان در نظرسنجی بورسان اعلام کرده‌اند که در سال جدید بورس بیش از ۲۰ درصد بازدهی خواهد داشت.از ۱۸۰ کارشناس شرکت‌کننده در این نظرسنجی، ۴۳ درصد بازدهی ۲۰ تا ۳۰ درصدی و ۳۲ درصد نیز بازدهی بیش از ۳۰ درصدی را برای بورس در این سال انتظار می‌کشند. این یعنی ۷۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی بیش از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ دارند. شاخص کل بورس سال ۱۴۰۰ را در محدوده نزدیک به یک میلیون و ۳۶۰ هزار واحد به پایان برده و بازدهی ۲۰ درصد این شاخص به معنای شاخص بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی در پایان سال ۱۴۰۱ است. از سوی دیگر ۲۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی کمتر از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ می‌کشند، با این حال تنها یک درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی فکر می‌کنند بورس در سال ۱۴۰۱ بازدهی کمتر منفی ۱۰ تا منفی ۳۰ درصد خواهد داشت. پیش بینی بورس فردا ۹ فروردین ۱۴۰۱از برخی کارشناسان سوال کرده‌ایم که بر اساس چه معیارهایی چنین انتظاری دارند.
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر