خبرنامه اقتصاد ایران، سه‌شنبه 6 اردیبهشت 1401

افشای همتی از پشت پرده گرانی‌های اخیر

افشای همتی از پشت پرده گرانی‌های اخیر
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

آژیر قرمز تورم در دولت رئیسی

در حالی که هنوز آمارهای رسمی پولی اسفند ماه توسط بانک مرکزی منتشر نشده، طبق گفته رئیس پیشین بانک مرکزی پایه پولی در اسفند پنج درصد رشد داشته تا در سال ۱۴۰۰ رشد پایه پولی ۳۱ درصدی باشد. سوالی که وجود دارد آن است که نقش دولت رئیسی در رشد شدید پایه پولی اسفند چه بوده است؟ راهکار همتی به رییسی برای رفع گرانی

متاسفانه شواهد نشان می‌دهد رشد شدید پایه پولی در اسفند اگر چه ریشه در سه مساله تحریم، کرونا و افزایش شدید کسری بودجه ۱۴۰۰ داشته؛ اما برخی ایده‌های دولت رئیسی نیز این وضعیت را تشدید کرده که در صورت تداوم این مساله فشار مضاعفی بر دهک‌های پایین درآمدی خواهد آمد و حتی وضعیت خوراک این اقشار را تحت تاثیر قرار خواهد گذاشت.

ناگفته‌ های خرید توئیتر توسط ایلان ماسک

پیشنهاد ایلان ماسک، ثروتمند‌ترین فرد جهان جهت خرید و خصوصی کردن شرکت توئیتر به مبلغ 44 میلیارد دلار مورد قبول هیئت مدیره این شرکت قرار گرفت. اما فراهم کردن این مبلغ کار ساده‌ای نبود. او تنها 21 میلیارد دلار از این مبلغ را نقدی پرداخت کرده است و مابقی را از طریق کسب اعتبار و وام توانسته است فراهم کند. به همین دلیل این خرید بزرگ یکی از بزرگترین خریدهای اهرمی تاریخ لقب داده شده است. به موجب این اتفاق سهامداران قبلی این شرکت به ازای هر سهم خود از توئیتر 54.2 دلار دریافت خواهند کرد .

آرامش شکننده دلار؟

نرخ ارز در یک هفته اخیر نوسان محدودی داشت، اما امروز دوباره به کانال ۲۸ هزار تومان سرک کشید. بازی دلار با مرز ۲۸ هزار تومان آرامش بازار ارز را شکننده نشان می‌دهد. تردید در خصوص کارگشا بودن دیدار احتمالی نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا برای احیای برجام، آمار غیررسمی از رشد ۵ درصدی پایه پولی در اسفند ۱۴۰۰ و همچنین کمرنگ شدن امیدها به آزادسازی بخش جدیدی از دلارهای بلوکه‌شده در افزایش نرخ‌ها موثر ارزیابی می‌شوند. کارشناسان با اشاره به رشد قیمت‌های جهانی و نیاز به منابع ارزی بیشتر برای واردات هشدار می‌دهند که در صورت عدم توافق با غرب ادامه صعود دلار دور از ذهن نخواهد بود.

فرصت طلایی در آرامش نسبی بورس

بورس تهران امروز رشد بیش از یک درصدی شاخص کل را تجربه کرد. شاخص کل بورس تهران در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی به کار خود ادامه داد. از ویژگی‌های معاملات این روزهای بازار سهام آرامش در معاملات است . قیمت در سطوحی قرار دارد که فروشندگان را برای فروش سهام خود با تردید زیادی مواجه می‌کند. در عین حال رشد بیشتر قیمت سهام نیازمند گذر زمان و اطمینان از ثبات نسبی متغیرهای اثرگذار در سطوح کنونی است. آرامش نسبی بازار سهام پس از تلاطم دو سال گذشته فرصت طلایی برای سازمان بورس است تا پیش از شروع التهاب دیگر دامنه نوسان سهام را افزایش دهد.

پروژه الگوسازی ایران برای روس‌ها

ایران به عنوان کشوری که نزدیک به چهل سال است زیر سنگین‌ترین تحریم‌ها قرار دارد برای رسانه‌ها و اینفلوئنسرهای روس جالب شده است. با جست و جوی کلمه ایران به زبان روسی می‌بینیم که ویدئوهای زیادی برای این کار ساخته شده و حتی خبرنگاران و بلاگرهای زیادی به ایران سفر کرده‌اند تا به روس‌ها نشان بدهند زندگی زیر تحریم چه شکلی خواهد بود . در این ویدئوها خیابان‌های شلوغ، مردم شاد و شیک پوش، سفره‌های رنگین و ایستگاه‌های تمیز و پیشرفته مترو به نمایش در می‌آیند و گفته می‌شود که می‌توان زیر بار تحریم هم کیفیت زندگی مردم را حفظ کرد.

خبرهای که نباید از دست داد:

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر