گمرک به روی مسافران هندی و پاکستانی باز است

گمرک به روی مسافران هندی و پاکستانی باز است
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : به دنبال شیوع ویروس کرونای هندی و تصمیم‌گیری در رابطه با ممنوعیت‌های تردد کالا و مسافر از کشور هندوستان و پاکستان، مسئولان گمرک ایران می‌گویند به محض دریافت ابلاغیه محدودیت‌های مورد نظر اعمال خواهد شد ولی در حال حاضر این تردد به روال قبل در جریان است.

سید روح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در رابطه با وضعیت فعلی تجارت ایران با هند و پاکستان و همچنین تردد مسافر و کالا گفت: در طول دوران شیوع ویروس کرونا همواره محدودیت‌هایی در رابطه با تردد مسافر و گاها کالا اعمال شده که گمرک نیز به عنوان سازمان مجری در دستور کار خود قرار داده است و در مورد هند و پاکستان نیز به محض ابلاغ به گمرک محدودیت‌ها اعمال خواهد شد.

لطیفی ادامه داد: در حال حاضر در مورد پاکستان و در مرز میرجاوه به‌عنوان مرز رسمی مبادلات تجاری و مسافری ایران، تردد مسافر به صورت زمینی و حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر در روز انجام می شود که عمدتا مسافران پاکستانی هستند که در ایران مقیم بوده و مجوز اقامت تحصیلی یا شغلی دارند و در حال تردد به ایران هستند. اما در مورد کالا هیچ مشکلی وجود نداشته و این تبادل بین ایران و پاکستان صورت می‌گیرد.

او گفت که در مورد هند نیز تبادل کالا در حال حاضر با مشکلی مواجه نیست و تبادل مسافر به صورت زمینی نیز انجام نمی‌شود.

اوضاع تجاری هند و ایران چگونه است؟

طبق اعلام سخنگوی گمرک ایران تجارت ایران و هند در سال ۱۳۹۹ حدود ۳.۵ میلیارد دلار بوده که از این رقم بیش از ۱.۲ میلیارد دلار به وزن بیش از ۷.۶ میلیون تن صادرات و همچنین بالغ بر ۲.۱ میلیارد دلار به وزن ۲.۲ میلیون تن واردات بوده است.

تجارت ۱.۱ میلیارد دلاری ایران و پاکستان

در مورد وضعیت تجاری ایران با پاکستان نیز در سال گذشته ایران تجارت حدود ۱.۱۸۰ میلیارد دلاری با این کشور داشته است که از این رقم بیش از یک میلیارد دلار به حجم بیش از ۲.۵ میلیون تن صادرات و ۱۷۷.۳ میلیون دلار به حجم ۱۷۴.۹ هزار تن واردات صورت گرفته است.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر