عراقچی: آمریکا در حال حرکت به سمت برداشتن کامل تحریم‌ها است

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️474
  • 💬0

بورسان: عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران که در حال حاضر به عنوان عضو ارشد مذاکره‌کننده ایران در کمیسیون برجام در وین حضور دارد، اعلام کرده که نشانه‌هایی در حال بروز است که آمریکایی‌ها در حال بررسی مواضع خودشان و حرکت به سمت برداشتن تحریم‌های کامل هستند.

عباس عراقچی گفته است:

تا وقتی آمریکا تمام تحریم‌های خودش را لغو نکرده و به برجام برنگشته باشد، هیچ یک از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ویژه در حوزه غنی سازی نه متوقف می‌شود و نه حتی روند کاهشی پیدا می‌کند.

غنی‌سازی ٢٠ درصد ما اکنون با سرعتی حتی فراتر از سرعتی که مجلس شورای اسلامی در قانون خودش پیش بینی کرده بود، پیش می رود و مواد غنی شده ٢٠ درصد در حال تولید است.

این روند به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که توافقی به دست بیاید و بر اساس آن آمریکا تمامی تحریم های خودش را بردارد و همانطور که بارها ذکر شده در یک مرحله همه تحریم ها باید برداشته شود.

اینکه بعضا گفته می‌شود این گفت‌وگوها با اروپاست و اروپایی‌ها هم از آن سو با آمریکا صحبت می‌کنند، صحیح نیست.

ما اینجا با مجموعه کشورهای عضو فعلی برجام یعنی سه کشور اروپایی، روسیه و چین و اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده برجام است، مذاکره می‌کنیم و آنها هم از سمت دیگر با آمریکایی‌ها به شیوه ای که خودشان می دانند، گفت‌وگو و نتایج را منتقل می‌کنند.

نشانه‌هایی بروز کرده است که آمریکایی‌ها در حال بررسی مواضع خودشان و حرکت به سمت برداشتن تحریم‌های کامل هستند؛ ولی ما هنوز در موقعیتی نیستیم که قضاوت کنیم و هنوز مذاکرات به جمع بندی نرسیده است.

تصور می‌کنم که ما مسیر طولانی‌تری را در پیش داریم؛ اگرچه که حرکت ما حرکت رو به جلوست و فضای مذاکرات فضای سازنده‌ای است.

به گزارش بورسان، اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دور دوم نشست حضوری کمیسیون برجام فردا برگزار می‌شود.

با وجود همه خوش‌بینی‌ها و اظهاراتی که نشان از حرکت رو به جلو در مذاکرات دارد، اما همه طرفین بر این تاکید می‌کنند که ممکن است مذاکرات برجامی طولانی‌تر و دشوارتر از آنچه که در ظاهر است، باشد.

منبع: نورنیوز

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر