نرخ اجاره بها ۲۵درصد ماند

آیا مستاجران باید خانه‌های خود را تخلیه کنند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜
  • 👁️54362
  • 💬0

بورسان: محدودیت‌های کرونا و همچنین سنگینی اجاره‌بها و افزایش ۳۸.۶درصدی متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای خانوارهای واحدهای مسکونی که در فصل زمستان ۹۹ که تمدید قرارداد داشته‌اند، آنها را برای قراردادهای امسال نگران کرده است.

آیا مستاجران باید خانه‌های خود را تخلیه کنند؟

مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری:

امسال هم همانند سال گذشته افزایش ۲۵ درصدی برای نرخ اجاره تعیین شده است.

طبق دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تا سه ماه بعد از پایان کرونا مالکان باید قراردادهای اجاره مستاجران را تمدید کنند و حق تخلیه ملک را ندارند.

امسال بازار اجاره گیج است و هنوز وضعیت کنونی بازار اجاره، خرید و فروش برای مردم و اصناف هم مشخص نشده است.

بسیاری از فروشندگان اعلام می‎کنند که در آستانه انتخابات بازار مسکن دچار افزایش قیمت خواهد شد؛ بنابراین تمایلی به خرید و فروش و یا معامله ندارند.

بررسی‌های صورت گرفته و پیش بینی‌ها نشان دهنده آن است که قیمت‌ها روندی کاهشی دارند و بازار اجاره و همچنین بازار خرید و فروش به سمت آرامش و کاهش قیمت حرکت می‌کند.

تمامی معاملات مسکن که در مشاوران املاک انجام می‌شوند باید از طریق کد رهگیری صورت گیرند و هیچ مشاور املاکی حق ندارد بدون کد رهگیری اقدام به انجام معامله کند. به گفته مشاوران املاک بازار آرام است و به سمت ثبات قیمتی حرکت می‌کند.

طبق دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تمامی مشاوران املاک از هفته گذشته تعطیل هستند و هیچ مشاوری حق ندارد در این ایام فعالیت صنفی داشته باشد.

افزایش بیش از ۳۸ درصدی اجاره بها در زمستان ۹۹

گفتنی است، متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای خانوارهای واحدهای مسکونی که تمدید قرارداد داشته‌اند، در فصل زمستان ۱۳۹۹ برابر با ۳۸.۶ درصد بوده است. نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر با ۲۷.۵ درصد است.

همچنین مرکز آمار از افزایش ۴.۴ درصدی شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری در فصل زمستان سال ۹۹ خبر داده است.

در بورسان بخوانید:

مسکن گران می‌شود؟

حرف‌های عجیب روحانی درباره مرغ و تخم‌مرغ

هزینه دور زدن تحریم‌ها برای ایران چقدر تمام شد؟


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر