بورسان - Bourseon

پیش بینی بورس فردا ۱۹ مهر ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان: در جریان بازار امروز همچنان شاهد خروج پول حقیقی از بازار سهام و همچنین ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت بودیم. براساس داده‌های گذشته‌نگر غالبا زمانی که شاهد ورود به پول به این صندوق‌ها بوده‌ایم بازار سهام نتوانسته است که روندی صعودی و پر قدرت به خود بگیرد.
برای اینکه بتوان نسبت به پیش بینی بورس فردا دید نسبتا دقیقی داشت نیاز است تا مهم‌ترین پارامترهای تاثیرگذار بر بازار را مورد توجه قرار داد که این مشخصه‌ها عبارتند از دلار، نرخ بهره در بازارها اعم از اوراق اخزا و بازار بین بانکی و وضعیت حاکم بر شاخص‌ها و صنایع.

تحلیل قیمت دلار

دلار تهران در خلال معاملات امروز بازار سهام در نرخ 27850 تومان کار خود را آغاز کرد و در پایان بازار با نرخ 27800 تومان زنگ پایان معاملات بورس به صدا درآمد. اما با نگاه تکنیکالی به نرخ دلار متوجه خواهیم شد که دلار با برخورد به مقاومت استاتیک خود با تغییر جهت داده است. از جمله مهم‌ترین مواردی که باید مورد توجه واقع گردد واگرایی میان دو قله دلار و اندیکاتور RSI آن است که نشان دهنده ضعف خریداران در مقابل فروشندگان است. از طرفی هم خط حمایتی موجود در اندیکاتور RSI شاخص دلار هم رو به پایین شکسته شده است.
دیگر اندیکاتور مهمی که وضعیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است می‌توان به MACD اشاره کرد که در آن هم شاهد کراس نزولی MACD line و Signal line هستیم که سیگنالی نزولی محسوب می‌شود.

اما موضوع دیگری که می‌تواند مورد توجه واقع شود این است که شاخص دلار در جریان معاملات روز آتی خود به میانگین متحرک توانی 34 روزه خود می‌رسد که در ادوار گذشته اهمیت بالای خود را به نمایش گذاشته است و در همواره چالش‌های جدی را متوجه روند دلار کرده است.
از منظر الگوهای کندلی و پرایس اکشن هم در صورتی که دلار در نرخ‌هایی حوالی 27500 تومان کار خود را پایان دهد، سایه بلندی تشکیل می‌دهد که نشان دهنده آن است که فروشندگان امروز از قدرت بسیار بالایی برخوردار بوده‌اند و یارای مقاومت در مقابل عرضه را نداشته اند فلذا روند روز‌ آتی از این حیث رو به پایین خواهد بود.
برداشتی که جمیع جهات مطرح شده می‌توان داشت این است که اگر دلار به این میانگین متحرک واکنش نشان ندهد و آن را به پایین قطع کند تا حوالی 26900 تومان می‌تواند افت قیمتی داشته باشد که خود این موضوع سبب ریزش بیشتر بازار سهام خواهد شد.

نمودار شاخص دلار ( لگاریتمی روزانه )

تحلیل شاخص کل

شاخص کل پس از برخورد با مقاومت نه چندان قوی استاتیک خود با تغییر جهت قیمتی مواجه شد و وارد فاز نزولی شد. شاخص کل در جریان معاملات امروز یکی از خطوط داینامیک خود را هم به موجب افزایش عرضه‌ها در کلیت بازار از دست داد و به پایین شکست. روز جاری معاملاتی از این حیث حائز اهمیت بود که شاخص کل به میانگین متحرک توانی 25 روزه خود رسید و واکنش خاصی به آن نشان ندادند. البته در پایان بازار شاهد افزایش نسبی تقاضا و تشکیل سایه در کندل روزانه بازار بودیم و باید دید که در روز آتی آیا بازار زیر این میانگین متحرک به تثبیت قیمتی خواهد رسید یا خیر.
اولین حمایت جدی پیش روی شاخص خط روند نزولی شکسته شده شاخص است و منفی‌های دو روز اخیر را می‌توان تحت عنوان پول‌بک به آن تلقی نمود. از طرفی شاخص کل الگویی شبیه به پرچم تشکیل داده است که نوید اهداف بالایی می‌دهد. این الگو از جنس الگوهای ادامه دهنده است.
از طرفی هم با بررسی اندیکاتور SAR شاخص کل هنوز سیگنال نزولی صادر نشده است و مادامی که این اندیکاتور به بالای کندل‌های قیمت نفوذ نکرده اند روند صعودی تلقی می‌شود.
در آخر اما به دلیل آنکه شیب پایان بازار امروز مثبت بود می‌توان این پیش‌بینی را داشت که بازار فردا با جوی بهتر از بازار امروز کار خود را آغاز کند و شرایط در ابتدا رو به بهبود خواهد رفت. اما باید دید که بازار به بازگشایی دلار که بالاتر به تحلیل آن پرداخته شد، چه واکنشی نشان خواهد داد. موضوع دیگری که بازار فردا را حائز اهمیت می‌کند گزارش عملکرد پالایشی‌ها است و آنطور که گفته می‌شود برخی از پالایشی‌ها مانند شپنا به دلیل اورهال در اردیبهشت ماه پایین‌تر از انتظار ظاهر خواهند شد.

نمودار شاخص کل ( روزانه - لگاریتمی )
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر