پالایشی یکم باز می‌شود؟

پالایشی یکم باز می‌شود؟
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️3
  • 👁️282
  • 💬0

بورسان: با تداوم روند رو به بهبود بازار سرمایه، احتمال گشایش معاملات صندوق پالایشی یکم بیشتر از هر زمان دیگری شده است. 

صندوق پالایشی یکم دومین صندوق سرمایه‌پذیر دولتی است که شامل سهام دولت در چهار پالایشگاه تبریز، بندرعباس، اصفهان و تهران است. پذیره نویسی این صندوق شهریور ماه با تخفیف ۲۰ درصدی انجام شد، با این حال افت شدید بازار سرمایه در این مدت موجب شد که دولت میزان تخفیف خود را به ۳۰ درصد افزایش دهد. با این وجود، افت قیمت‌ها ادامه یافت. به طوری که ارزش ترکیب دارایی‌های صندوق پالایشی یکم با قیمت‌های روز بیش از ۲۰ درصد کمتر از قیمت فروش دولت شد.

هرچند بر اساس مقررات بازار سرمایه، معاملات صندوق پالایشی یکم باید از اول آبان آغاز می‌شد، اما زیان خریداران این صندوق موجب شد که دولت تاکنون به بهانه‌های مختلف بازگشایی این نماد را به تعویق بیاندازد. پیش از این حسن علائی، معاون وقت سازمان خصوصی سازی در گفت‌وگو با بورسان از افزایش سهام جایزه دو نماد شپنا و شتران به پورتفوی صندوق پالایشی یکم خبر و وعده گشایش معاملات پالایشی یکم را در هفته سوم آبان داده بود. افزایش سرمایه شتران و شپنا و اقدامات اداری برای افزوده شدن سهام جایزه این دو نماد به پورتفوی صندوق پالایشی یکم مهمترین عامل تاخیر در آغاز معاملات آن عنوان می‌شد. با این حال این وعده نیز محقق نشد؛ داوود رزاقی، مدیر صندوق پالایشی یکم در گفت‎وگو با بورسان گمانه‌ها در خصوص چرایی عدم بازگشایی این نماد را تایید کرده و جو بازار را عامل عدم گشایش پالایشی یکم دانسته بود.
 
امروز برای هفتمین روز متوالی شاخص کل بورس افزایشی ماند. این موضوع به بهبود قیمت سهام پالایشی‌ها و به دنبال آن خالص ارزش دارایی‌های(NAV) صندوق پالایشی یکم منجر شده است. ارزش ۵۰۰ واحد این صندوق در حال حاضر حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که نشان دهنده زیان حدود ۳۰۰ هزار تومانی افرادی است که حداکثر سهمیه ممکن از این صندوق در پذیره‌نویسی را خریده‌اند. با این حال اگر روند بهبود بورس ادامه یابد و خریداران این صندوق از زیان خارج شوند، احتمالا ناظر بازار اقدام به بازگشایی آن خواهد کرد. همانطور که در روزهای اخیر برخی نمادها از جمله شستا که برای هفته‌ها و ماه‌ها بسته بودند، بازگشایی شدند.

 

 

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • علیرضا ساسولی نژاد

    بازم بشه لااقل اولش با فشار فروش مواجه بشه.... کلاه گشاد دولت بود.