سفر رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه، اعراب و صهیونیست‌ها را علیه تهران متحد می‌کند؟

پیام ناگفته بایدن به ایران در سفر به عربستان و اسرائیل

پیام ناگفته بایدن به ایران در سفر به عربستان و اسرائیل
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
جو بایدن در آستانه تور خاورمیانه خود طی یادداشتی در واشنگتن پست به انگیزه‌های خود درباره این اقدام پرداخته است. رئیس جمهور آمریکا استراتژی خود را در خاورمیانه تشریح کرده که خلاصه آن می‌شود تلاش برای به حداقل رساندن جنگ و جایگزین کردن دیپلماسی و اجماع جهانی برای پیش‌برد منافع خود. هرچند بایدن به نیاز شدید خود به انرژی برای پایین آوردن قیمت بنزین اشاره مستقیمی نکرده، اما خاورمیانه را محلی برای تامین انرژی می‌داند. وی می‌گوید چک سفیدامضای ترامپ به عربستان را پس گرفته و حالا به خاطر آنکه سعودی‌ها در اجماع میان اعراب گام‌های مثبتی برداشته‌اند راضی به این سفر شده است. بایدن حضور در اسرائیل و پرواز مستقیم به جده از آنجا را نمادی برای عادی‌سازی روابط میان اعراب و صهیونیست‌ها بیان می‌کند. هم‌زمان به انزوای آمریکا در سازمان ملل در دوره ترامپ اشاره کرده و می‌گوید اکنون در سازمان ملل با اجماع علیه ایران قطعنامه صادر کردیم و اگر تهران نخواهد به برجام برگردد به فشارهای اقتصادی و سیاسی خود علیه آنها ادامه خواهیم داد. به نظر می‌رسد رئیس جمهور جدید آمریکا استراتژی مشخصی در خاورمیانه دارد؛ اولا از جنگ پرهیز می‌کند. ثانیا سیاست توازن قوا را میان کشورهای منطقه در پیش می‌گیرد و به جای غش کردن به سمت یک کشور یا گروه، با ایجاد اجماع‌ها و عادی‌سازی روابط، خواسته‌های خود را دنبال می‌کند. در ادامه متن کامل یادداشت وی در واشنگتن پست را می‌خوانید

بورسان : هفته آینده، من به خاورمیانه سفر خواهم کرد تا فصل جدید و امیدوارکننده‌تری از تعامل آمریکا را در آنجا آغاز کنم. این سفر در زمانی حیاتی برای منطقه انجام می‌شود و منافع مهم آمریکا را به پیش خواهد برد.

امنیت آمریکایی‌ها، تجارت دریایی و تامین انرژی جهان؛ سه نفع خاورمیانه آرام از نگاه بایدن

خاورمیانه امن‌تر و یکپارچه‌تر از بسیاری جهات به نفع آمریکایی‌ها است. آبراه‌های آن برای تجارت جهانی و زنجیره‌های تامینی که ما به آنها تکیه می‌کنیم ضروری هستند. منابع انرژی آن برای کاهش تأثیر جنگ روسیه در اوکراین بر منابع جهانی حیاتی است. و منطقه‌ای که از طریق دیپلماسی و همکاری گرد هم می‌آید - به جای جدا شدن از طریق درگیری - احتمال کمتری دارد که منجر به افراط‌گرایی خشونت‌آمیز شود که میهن ما را تهدید می‌کند یا جنگ‌های جدیدی که می‌تواند بار جدیدی را بر دوش نیروهای نظامی ایالات متحده و خانواده‌های آنها بگذارد.

استراتژی دیپلماسی و اجماع بین‌المللی به جای جنگ‌طلبی

اجتناب از آن سناریو برای من از اهمیت بالایی برخوردار است. من دیپلماسی را به شدت - از جمله از طریق ملاقات‌های رو در رو - برای رسیدن به اهدافمان دنبال خواهم کرد. خاورمیانه ای که من از آن بازدید خواهم کرد، پایدارتر و امن تر از خاورمیانه ای است که دولت من 18 ماه پیش به ارث برده بود.

یک ماه قبل از شروع به کار من، سفارت ما در بغداد با بزرگترین حمله موشکی در یک دهه اخیر روبرو شد. حملات علیه سربازان و دیپلمات‌های ما نسبت به سال قبل چهار برابر شده بود. سلف من (ترامپ) بارها به بمب افکن‌های B-52 دستور داد که از ایالات متحده به منطقه پرواز کنند و دوباره برای جلوگیری از این حملات بازگردند. اما این روش کار نکرد و حملات ادامه یافت.

جنگ در یمن در حال تشدید بود و یکی از بدترین بحران‌های بشردوستانه در جهان را ایجاد کرد و هیچ روند سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها در نظر نداشت.

پس از خروج سلف من از توافق هسته‌ای که کارساز بود، ایران قانونی را تصویب کرده بود که تسریع برنامه هسته‌ای خود را الزامی می‌کرد. اما زمانی که دولت گذشته در شورای امنیت سازمان ملل به دنبال محکومیت ایران به دلیل این اقدام بود، ایالات متحده خود را منزوی و تنها دید.

در اولین هفته‌های کاری من به عنوان رئیس جمهور، کارشناسان اطلاعاتی و نظامی ما هشدار دادند که منطقه تحت فشار خطرناکی قرار دارد. نیاز به دیپلماسی فوری و فشرده داشت. برای بازگرداندن بازدارندگی، دستور حملات هوایی در پاسخ به حملات علیه نیروهایمان را صادر کردم و اقدامات دیپلماتیک جدی را برای ایجاد منطقه‌ای باثبات‌تر آغاز کردم.

تغییر ماموریت در عراق از جنگ به آموزش نظامی و جلوگیری از ظهور داعش

در عراق، ما به ماموریت جنگی ایالات متحده پایان دادیم و حضور نظامی خود را برای تمرکز بر آموزش عراقی‌ها تغییر دادیم، در حالی که ائتلاف جهانی علیه داعش را که در زمان معاونت رئیس جمهور تشکیل دادیم، حفظ کردیم و اکنون به جلوگیری از ظهور مجدد داعش متمرکز شدیم. ما همچنین به تهدیدات علیه آمریکایی‌ها پاسخ داده‌ایم. تعداد حملات تحت حمایت ایران در مقایسه با دو سال پیش به شدت کاهش یافته است. در فوریه گذشته، در سوریه، حاجی عبدالله رهبر داعش را بیرون کشیدیم و توانایی آمریکا برای از بین بردن تهدیدات تروریستی را بدون توجه به جایی که آنها بخواهند مخفی شوند را به نمایش گذاشتیم.

آتش‌بس؛ کارنامه مذاکره در یمن

در یمن، من فرستاده‌ای را انتخاب کردم و با رهبران سراسر منطقه، از جمله با پادشاه عربستان سعودی، تعامل کردم تا پایه‌های آتش‌بس را بنیان بگذارم. پس از یک سال از دیپلماسی مداوم ما، اکنون آن آتش بس برقرار است و کمک‌های بشردوستانه نجات دهنده به شهرها و شهرهایی می‌رسد که در محاصره بودند. در نتیجه، چند ماه گذشته در یمن صلح آمیزترین ماه در هفت سال گذشته بوده است.

ادعای بایدن: حالا ایران به جای آمریکا منزوی شده است

با احترام به ایران، ما با متحدان و شرکای خود در اروپا و سراسر جهان متحد شدیم تا از انزوا خارج شویم. اکنون این ایران است که تا زمانی که به توافق هسته‌ای بازنگردد، منزوی خواهد ماند. ماه گذشته، بیش از 30 کشور به ما پیوستند تا عدم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش را محکوم کنند. تا زمانی که ایران آماده بازگشت به پایبندی به توافق هسته‌ای 2015 نباشد، دولت من به افزایش فشار دیپلماتیک و اقتصادی ادامه خواهد داد همانطور که من همچنان آماده انجام آن هستم.

کارنامه دیپلماسی در اسرائیل

در اسرائیل، ما به پایان جنگ در غزه تنها در ۱۱ روز کمک کردیم - که به راحتی می‌توانست ماه‌ها طول بکشد. ما با اسرائیل، مصر، قطر و اردن برای حفظ صلح بدون اجازه مجدد به تروریست‌ها کار کرده‌ایم. ما همچنین روابط آمریکا با فلسطینی‌ها را بازسازی کردیم. دولت من با همکاری با کنگره، حدود 500 میلیون دلار حمایت از فلسطینیان را بازسازی کرد، در حالی که بزرگترین بسته حمایتی از اسرائیل - بیش از 4 میلیارد دلار - در تاریخ را نیز به تصویب رساند. و این هفته یک نخست وزیر اسرائیل برای اولین بار در پنج سال گذشته با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین صحبت کرد.

بایدن: چک سفید امضای ترامپ به عربستان را پس گرفتیم

در عربستان سعودی، ما سیاست چک سفیدامضا را که به ارث برده بودیم معکوس کردیم. من گزارش واحد اطلاعاتی درباره قتل جمال خاشقجی را منتشر کردم، تحریم‌های جدیدی علیه افراد مختلف از جمله «نیروی مداخله سریع» عربستان سعودی صادر کردم و 76 ممنوعیت ویزا را بر اساس قانون جدیدی صادر کردم که ورود به ایالات متحده را ممنوع می‌کند. دولت من به صراحت گفته است که ایالات متحده تهدیدات فراسرزمینی و آزار و اذیت مخالفان و فعالان توسط هیچ دولتی را تحمل نخواهد کرد. ما همچنین از شهروندان آمریکایی که مدت‌ها قبل از به قدرت رسیدن من به اشتباه در عربستان سعودی بازداشت شده بودند، دفاع کردیم. آنها از آن زمان آزاد شده اند و من همچنان به تلاش خود برای رفع محدودیت‌های سفر آنها ادامه خواهم داد.

راز چرخش بایدن به سوی عربستان؛ نیاز به نفت یا اتحاد اعراب؟

از همان ابتدا، هدف من این بود که روابط را با کشوری که 80 سال یک شریک استراتژیک بوده، تغییر دهم. امروز، عربستان سعودی به بازگرداندن وحدت میان شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس کمک کرده است، از آتش‌بس در یمن حمایت کامل کرده است و اکنون با کارشناسان من برای کمک به ثبات بازارهای نفت با سایر تولیدکنندگان اوپک همکاری می‌کند.

می‌دانم که افراد زیادی با تصمیم من برای سفر به عربستان سعودی مخالف هستند. دیدگاه‌های من در مورد حقوق بشر روشن و دیرینه است و آزادی‌های اساسی همیشه در دستور کار قرار می‌گیرد، همانطور که در این سفر خواهد بود و همانگونه که در اسرائیل و کرانه باختری خواهد بود.

به عنوان رئیس جمهور، وظیفه من این است که کشورمان را قوی و امن نگه دارم. ما باید با تجاوز روسیه مقابله کنیم، خود را در بهترین موقعیت ممکن برای پیشی گرفتن از چین قرار دهیم و برای ثبات بیشتر در منطقه‌ای از جهان تلاش کنیم. برای انجام این کارها، ما باید مستقیما با کشورهایی که می‌توانند بر این نتایج تأثیر بگذارند، تعامل داشته باشیم. عربستان سعودی یکی از آنهاست و هنگامی که روز جمعه با رهبران سعودی دیدار می‌کنم، هدف من تقویت یک مشارکت استراتژیک در آینده خواهد بود که بر اساس منافع و مسئولیت‌های متقابل استوار است و در عین حال به ارزش‌های بنیادین آمریکایی پایبند است.

پرواز مستقیم از اسرائیل به جده؛ نمادی برای اتحاد در خاورمیانه

روز جمعه نیز اولین رئیس جمهوری خواهم بود که از اسرائیل به جده، عربستان سعودی پرواز می‌کند. این سفر همچنین نماد کوچکی از روابط نوپا و گام‌هایی در جهت عادی‌سازی بین اسرائیل و جهان عرب خواهد بود که دولت من برای تعمیق و گسترش آن تلاش می‌کند. در جده، رهبران سراسر منطقه گرد هم می‌آیند و به احتمال ثبات و یکپارچگی خاورمیانه، با ایفای نقش رهبری حیاتی ایالات متحده اشاره می‌کنند.

چالش‌ها و تغییرات خاورمیانه از نگاه بایدن

البته منطقه همچنان پر از چالش است: برنامه هسته‌ای ایران و حمایت از گروه‌های نیابتی، جنگ داخلی سوریه، بحران امنیت غذایی که با جنگ روسیه علیه اوکراین تشدید شده است، گروه‌های تروریستی همچنان در تعدادی از کشورها فعال هستند، بن‌بست سیاسی در عراق، لیبی و لبنان. و استانداردهای حقوق بشر که از بسیاری از نقاط جهان عقب مانده است. ما باید به همه این مسائل رسیدگی کنیم. هنگامی که با رهبران سراسر منطقه ملاقات خواهم کرد، روشن خواهم کرد که پیشرفت در این زمینه‌ها چقدر مهم است.

با این حال، در مقایسه با 18 ماه پیش، منطقه تحت فشار کمتر و یکپارچه‌تر است. رقبای سابق روابط خود را از سر گرفتند. پروژه‌های زیرساختی مشترک در حال ایجاد مشارکت‌های جدید هستند. عراق که مدت‌ها منبع درگیری‌های نیابتی و رقابت‌های منطقه‌ای بود، اکنون به عنوان بستری برای دیپلماسی از جمله بین عربستان سعودی و ایران عمل می‌کند. دوستم ملک عبدالله اردن اخیرا به «حالت جدید» در منطقه اشاره کرد و کشورها از آنها پرسیدند: «چگونه می‌توانیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم و با یکدیگر کار کنیم».

اینها روندهای امیدوارکننده‌ای هستند که ایالات متحده می‌تواند آن‌ها را به گونه‌ای تقویت کند که هیچ کشور دیگری قادر به تقویت آنها نیست. سفر هفته آینده من به این هدف خواهد رسید.

در طول سفرم، میلیون‌ها آمریکایی را که در منطقه خدمت کردند، از جمله پسرم بو، و 7054 نفری که از یازده سپتامبر 2001 در درگیری‌های خاورمیانه و افغانستان جان باختند را در ذهن خواهم داشت.

هفته آینده، من اولین رئیس‌جمهوری خواهم بود که از 11 سپتامبر بدون حضور نیروهای آمریکایی در یک مأموریت جنگی به خاورمیانه سفر می‌کند. هدف من این است که آن را به همین شکل حفظ کنم.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر