خسارت روسیه به مک دونالد

خسارت روسیه به مک دونالد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
شرکت رستوران‌های زنجیره‌ای مک دونالد اعلام کرد که به خاطر خروج از روسیه ضرر نسبتا سنگینی را تجربه کرده و فروش آن ۳ درصد کاهش داشته است.

شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای مک دونالد آمریکا اعلام کرد که به خاطر خروج از روسیه در ۶ ماهه نخست امسال ۳ درصد کاهش فروش داشته است.

بنا به گزارش منتشرشده از سوی مک دونالد، هزینه‌های واگذاری فعالیت اقتصادی این شرکت در روسیه پیش از کسر مالیات در نیمه نخست سال ۲۰۲۲، ۱.۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

مک دونالد در ماه مارس در قدم اول رستوران‌هایش را موقتا در روسیه تعطیل کرد و به جمع شرکت‌های غربی پیوست که در اعتراض به درگیری نظامی بین مسکو و کی‌یف فعالیت در روسیه را متوقف کرده بودند.

مک دونالد در قدم دوم رستوران‌هایش را در اواسط ماه ژوئن در روسیه فروخت.

مک دونالد ۸۰۰ شعبه در روسیه داشت و این شعب را به یک شرکت روسی تحت مالکیت الکساندر گووُر، ثروتمند معروف روس، واگذار کرد.

چرا مک دونالد از روسیه رفت؟

هنگامی که هزاران روس ۳۱ ژانویه ۱۹۹۰ در میدان شلوغ پوشکین مسکو صف کشیدند تا وارد نخستین شعبه مک دونالد آمریکایی شوند، زلزله فرهنگی در این کشور به وقوع پیوست.
براساس گزارش سی ان ان، پرده آهنین که برای چندین دهه اروپای شرقی و غربی را به دو قسمت تقسیم کرده بود؛ به تازگی فروریخته و حالا فست فود مورد علاقه آمریکایی‌ها و بسیاری از مردم دیگر، از جمله بیگ مک قابل ارائه به مشتریان روس شده بود.

سی و دو سال بعد، مک دونالد با ۸۵۰ شعبه در سراسر روسیه اعلام کرد درهای خود را در این کشور مانند سایر برندهای معروف مانند IKEA، H&M، کوکاکولا و استارباکس خواهد بست.

مک ودنالد در واکنش به حمله روسیه به اوکراین تصمیم به این کار گرفت.

پپسی نیز اعلام کرد فروش پپسی کولا و سون آپ خود را در روسیه متوقف می‌کند.

هرچند روس‌ها برندهای زنجیره‌ای بزرگی در این مدت زده‌اند، اما تعلیق تجارت با روسیه، نشان دهنده پایان یک عصر است.

گلناز شرفالدینوا استاد سیاست‌های روسیه در کینگز کالج لندن می‌گوید کوکا، پپسی و مک دونالد نماد غربی شدن روسیه و بازشدن روسیه به جهان بود. اما این شرکت‌ها در حال خروج از این کشور هستند و نشان دهند میران بسته شدن و چرخش روسیه به سمت داخل است.

نخستین مک دونالد در میدان پوشکین که برای روس‌ها میدان پوشکینسکایا شناخته می‌شود، با گنجایش ۷۰۰ نفر، سال‌ها بزرگترین فروشگاه این برند در جهان بود. جوانان طبقه متوسط روس که در دهه ۱۹۹۰ بزرگ شده بودند، مک ودنالد را مکانی جالب و جذاب می‌دانستند، رستورانی که می‌توانستند دوستان را برای جشن تولد متفاوت ببرند.

با شروع قرن ۲۱ این مکان کمتر آمریکایی به نطر می‌رسید اما مکان مورد علاقه دانشجویان بود تا برای ناهار با قرار مقرون به صرفه یکدیگر را ببینند و یک گزینه غذاخوری سریع و ارزان محسوب شد. اما اکنون همه آن خاطرات در حال نابودی است.

منبع: دانشجو

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر