خبرنامه اقتصاد ایران، چهارشنبه 22 تیر 1401

کارنامه پولی دولت در اردیبهشت ماه

کارنامه پولی دولت در اردیبهشت ماه
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

مصرف « توشه نفتی» در یک ماه؟

بانک مرکزی آمار پولی ماه اردیبهشت زا منتشر کرد. پایه پولی در ماه میانی بهار ۱۴۰۱ رشد ۵ درصدی را به ثبت رساند. نکته جالب توجه در آمار پولی اردیبهشت افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بود. همچنین شاهد کاهش محسوس دارایی‌های خارجی بانک مرکزی بودیم. دولت در ماه اردیبهشت اولین بسته یارانه‌های حذف ۴۲۰۰ را پرداخت کرد. همین موضوع شاید عاملی برای افرایش بدهی دولت به بانک مرکزی و همچنین کاهش ذخایر خارجی بانک مرکزی باشد. به این ترتیب ارزهای نفتی دولت در اردیبهشت برای پزرداخت یارانه‌ها هزینه شده است.

ادامه رکوردزنی تورم آمریکا

آمار تورم آمریکا برای ماه ژوئن منتشر شد. نرخ تورم سالانه بار دیگر فراتر از انتظارات و به بیش از ۹ درصد رسید. بازارها پس از انتشار این آمار افت محسوسی را تجربه کردند اما در ادامه شاهد چرخش بازارها بودیم. در شرایط کنونی با جهش نرخ تورم احتمال تشدید سیاست انقباضی از سوی بانک مرکزی آمریکا وجود دارد. گرچه برخی کارشناسان عنوان می‌کنند که بازارها احتمال سیاست انقباضی شدید فدرال رزرو آمریکا را پیش‌خور کرده‌اند.

اینترنت کودکان برای همه، صیانت در لباس جدید؟

گوگل امکانی فراهم کرده که والدین بتوانند دسترسی کودکان به محتواهای مربوط به سنین بالاتر را محدود کنند اما از دیروز بسیاری از کاربران اینترنت اپراتورهای تلفن همراه ایرانی می گویند این گزینه بدون اقدام آنها فعال شده و عجیب تر اینکه امکان برداشتن این محدودیت برایشان وجود ندارد. بر اساس پیگیری‌ها از اپراتورها به نظر می‌رسد تغییراتی که در جستجو رخ داده از سمت این شرکت‌ها نبوده و از لایه‌های بالاتری صورت گرفته است. به همین دلیل هم بسیاری این اعمال محدودیت را بخشی از پروژه صیانت می‌دانند.

توقف نزول بورس تهران؟

روز پایانی هفته معاملاتی بورس تهران شاهد رشد شاخص

کل بودیم. انتشار صورت مالی یکی از شرکت‌های پالایشی و برخی اخبار اژ صنعت خودرو موجی از تقاضا را دز این صنایع ایجاد کرد. همین موضوع باعث شد که در آخرین روز هفته منفی بورس شاهد رشد شاخص باشیم. با این حال همچنان نگرانی از قیمت جهانی کالاها وجود دارد. از طرفی همچنان دلار در سطوح بالای خود باقی مانده است. بورس در هفته جدید تحت تاثیر این عوامل و همچنین انتشار دیگر صورت‌های مالی فصل بهتر خواهد بود.

منتظر بیت کوین ۱۰ هزار دلاری باشیم؟

در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ صرافی ژاپنی MT.GOX که ۸۵ درصد معاملات بیت کوین را در آن زمان دارا بود با حمله هکری مواجه شد. به دنبال این هک نه تنها درصد زیادی از دارایی افراد از بین رفت بلکه عاملی برای ریزش‌های شدید آن سال‌ها پدید آمد. در مکاتبات جد

ید به تاریخ ۶ ژوئیه، وکیل نوبواکی کوبایاشی، که به عنوان متولی در روند توانبخشی این صرافی منصوب شد، تأیید کرد که او آماده بازپرداخت دارایی‌ها به دارندگان حساب‌ها است و به میزان ۱۵۰ هزار بیت کوین به صاحبان آن باز پس داده خواهد شد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر