جزئیات معافیت مالیاتی اجاره مسکن

جزئیات معافیت مالیاتی اجاره مسکن
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

پروانه اصلانی، مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی گفت: برای موجرانی که قانون ۲۵ درصدی اجاره را برای مستاجران خود رعایت کنند و همچنین سیاست‌های بسته حمایتی را در نظر بگیرند مشوق‌هایی را در نظر گرفته ایم که این خود می‌تواند در رعایت قانون ۲۵ درصدی اجاره‌ها بسیار موثر باشد.

به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ایجاد مشوق‌های برای موجرانی که حداکثر سقف پرداختی توسط دولت یا مصوبه شورایعالی سران سه قوه را رعایت و یا قرارداد‌های بلند مدت اجاره از جمله قرارداد‌های ۲ ساله را منعقد می‌کنند، بسته تشویقی پرداخت تسهیلات از جمله تسهیلات جعاله و تشویق‌های مالیاتی یا معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته‌ایم.

پیش از این بسیاری از مستاجران از عدم رعایت قانون ۲۵ درصدی نرخ اجاره که مصوب شورای عالی سران سه قوه بوده خبر داده بودند که با تصویب این بسته حمایتی در دولت شاهد بهبود وضعیت بازار اجاره و ثبات نرخ‌های اجاره در این بازار خواهیم بود.

افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌ اجرایی می‌شود؟

محمود اولاد، کارشناس بازار مسکن بیان کرد: این طرح ضمانت اجرایی ندارد، مثلا مالکان می‌توانند قراردادی صوری تهیه کنند یا برخی از هزینه‌ها را به‌طور جداگانه دریافت کنند.

او ادامه داد: به‌طور کلی راه‌های زیادی برای فرار وجود دارد. سال‌های گذشته نیز نرخ افزایش اجاره ۲۵ درصد اعلام شده بود، اما بازار افزایش قیمتی بیشتری را تجربه کرد.

این کارشناس درمورد اثرگذاری این مصوبه گفت: این افزایش ۲۵ درصدی اثرگذاری خاصی نیز ندارد. مشکل بازار اجاره، محدودیت عرضه و تقاضای زیاد است و تصمیمات دستوری مشکل را حل نمی‌کند.

او همچنین بیان کرد: در این حالت عرضه کاهش نیز پیدا می‌کند و عده‌ای تصمیم می‌گیرند دیگر ملک خود را اجاره ندهند. برخی دیگر نیز که تونایی اجاره خانه در تهران را نداشتند و می‌خواستند به شهرستان برگردند، با تصور اینکه قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند از تصمیم خود منصرف می‌شوند و در نهایت قیمت‌ها افزایش می‌یابد.افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌ اجرایی می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر