از درگیری مستاجران قدیمی و جدید تا انصراف مالکان از اجاره خانه

دردسرهای قوانین جدید حمایت از اجاره‌نشینان

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: سیاست‌گذار به علت جهش اجاره مسکن مدتی است به صورت جدی‌تر به فکر ساماندهی این بازار افتاده است. دو طرح در همین رابطه مطرح شد:
۱- بر اساس مصوبه سران سه قوه در ۳۰ خرداد، همه قراردادهای اجاره واحدهای مسکونی در سال ۱۴۰۱ به صورت خودکار به مدت یک‌سال و حداکثر با نرخ‌های اعلام شده (کلانشهرها ۲۵ درصد و سایر نقاط شهری ۲۰ درصد) تمدید می‌شود.
۲- مجلس هم طرحی برای ساماندهی بازار اجاره داده که طبق آن برای مالکانی که اجاره را بیش از تورم افزایش دهند تنبیه در نظر گرفته می‌شود و آن‌هایی که کمتر از تورم به اجاره خانه اضافه کنند پاداش خواهند گرفت. کلیات این طرح در صحن علنی مجلس تصویب شده است و جزئیات آن قرار است در کمیسیون تصویب شود.
«آرمان علایی» عضو تحریریه بورسان در این قسمت از برنامه چهارراه توضیح داد چنین طرح‌هایی در بلندمدت باعث عدم جذابیت اجاره دادن خانه و خروج موجران از بازار می‌شود. طرح مجلس هم می‌تواند به زیان مستاجران تمام شود. زیرا در بازه‌های بلندمدت، تورم اجاره‌بها عموما از تورم عمومی کشور کمتر است و چنین طرحی می‌تواند منجر شود که حداقل افزایش اجاره مسکن هر سال به اندازه تورم عمومی باشد.
به گفته «سیروس بابک‌مهر» مدیر و صاحب امتیاز مشاور املاک این طرح‌ها حداقل دو مشکل دیگر نیز ایجاد کرده‌اند. اول آنکه موجب درگیری بسیاری از موجران و مستاجران شده است و ثانیا، گاهی مالکان بر اساس وعده قبلی مستاجر برای تخلیه آپارتمان، مستاجر جدید پیدا می‌کنند و با او قرارداد می‌بندند. اما پس از آن، مستاجران قدیمی بر اساس قوانین جدید از تخلیه ملک خودداری می‌کنند. در این شرایط علاوه بر درگیری موجر و مستاجر و مشاور املاک، مستاجر جدید نیز بلاتکلیف می‌شود.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر