تازه‌ترین پیشنهاد خالق اتریوم

تازه‌ترین پیشنهاد خالق اتریوم
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
اتریوم از محبوب‌ترین رمز ارزهای جهان است. انجام هر عملیات روی اتریوم کارمزدی خاص دارد که به‌صورت اتریوم پرداخت می‌شود و مخاطبان با پدیده‌ای به‌نام گس (Gas) مواجه می‌شوند. خالق اتریوم معتقد است گس باید با توجه به منابع پردازشی مورد استفاده قرار گیرد.

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، معتقد است گس (Gas) باید با توجه به منابع پردازشی مورد استفاده قرار گیرد و شرایط هر کدام از این منابع محاسبه شود تا ساختار فعلی کارمزدها در اتریوم بهبود یابد. ویتالیک طرحی جدید را به این منظور تدوین کرده است.

طرح جدید کارمزد اتریوم چیست؟

ویتالیک بوترین در ادامه تلاش‌های اخیر خود برای بهبود ساختار هزینه‌های کارمزد شبکه، ایده‌ای جدید را مطرح کرده است. طرح جدید با عنوان «Multidimensional EIP-۱۵۵۹» در قالب پستی وبلاگی در تاریخ ۵ ژانویه (۱۵ دی) ارائه شد و بوترین در آن به این نکته اشاره کرد که در ماشین مجازی اتریوم (EVM)، منابع مختلف، میزان مصرف گس متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

بر اساس اظهارات بوترین هنگام اختصاص ظرفیت برای کاربردهای لحظه‌ای محدودیت بیشتری نسبت به کاربردهای پایدار برای ماشین مجازی اتریوم ایجاد می‌شود. بوترین برای مثال نحوه ذخیره‌سازی داده‌های هر بلوک، ذخیره‌سازی داده شاهد (witness data) و تغییرات اندازه حالت بلوک را در این دو حالت مقایسه کرد.به اعتقاد بوترین وقتی به این محدودیت‌ها توجه نکنیم و صرف نظر از این محدودیت‌ها برای همه منابع پردازشی یک گس در نظر بگیریم؛ هزینه کارمزدها اصلا بهینه محاسبه نمی‌شود.

بوترین با محاسبات ریاضی مفصل تغییرات روش پیشنهادی خود را توجیه می‌کند؛ اما به طور خلاصه پیشنهاد او در پی ارائه دو راهکار بالقوه با استفاده از مفهوم «قیمت‌گذاری چندبعدی» است.در راهکار اول پیشنهاد می‌شود که برای منابع پردازشی مختلفی چون داده‌های تماس و ذخیره سازی، هزینه گس با تقسیم کارمزد پایه هر واحد منبع پردازشی مشخص بر کل هزینه پایه محاسبه گردد.

لازم به ذکر است که هزینه پایه همان کارمزد ثابت شبکه به ازای هر بلوک است که در الگوریتم EIP-۱۵۵۹ به آن پرداخته شده است.راهکار دوم که کمی پیچیده‌تر است، در پی آن است که هزینه پایه را برای استفاده از منابع پردازشی مختلف با در نظر گرفتن محدودیت های لحظه‌ای هر منبع محاسبه کند.

ساختار چندبعدی جدید برای کارمزدها

البته هزینه‌های اولویت نیز مد نظر قرار گرفته‌اند که با ضرب درصد مختص به آن در هزینه‌های پایه محاسبه می شوند.حال با توجه به تمرکز جامعه توسعه دهندگان اتریوم بر به‌روزرسانی آتی شبکه، باید دید که آیا پیشنهاد بوترین مصوب خواهد شد یا خیر. شبکه اتریوم در به‌روزرسانی پیش‌رو در پی ادغام بلاک چین فعلی اتریوم با بیکن چین (Beacon Chain) است تا در عمل با الگوریتم اثبات کار و ماینرها وداع کند.

در حال حاضر شبکه آزمایشی کینتسوگی (Kintsugi) در حال خدمت‌رسانی است و انتظار می‌رود در سه ماهه اول سال جاری استقرار در شبکه جدید به‌طور کامل انجام شود.هدف طرح EIP-۱۵۵۹ که در ماه آگوست (مرداد) به عنوان بخشی از به‌روزرسانی لندن ارائه شد نیز کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها با قابل پیش‌بینی‌تر کردن قیمت گس بود. برطبق داده‌های به‌دست آمده از زمان اجرای این طرح ۱.۳۶ میلیون اتریوم با ارزش تقریبی ۴.۷ میلیارد دلار از بین رفت.

منبع: ارز دیجیتال

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر