سناریو تکراری جهش بورس رخ می‌دهد؟

سناریو تکراری جهش بورس رخ می‌دهد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: فشار فروش در معاملات روزهای گذشته بازار سهام مشهود بود و اما این فشار فروش بیشتر در سهام غیرکالایی متمرکز شد. فاصله دلار آزاد با نیما به ۳۰ درصد رسیده است و دوباره انتظار تکرار سناریو جهش بورس بر اساس حافظه تاریخی پررنگ شده است. جهش سنگین بورس در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ عمدتا محرک جهش نرخ دلار آزاد را داشت. گرچه در ابتدا مشابه وضعیت کنونی کسی به رشد نرخ دلار در بازار آزاد وزن نمی‌داد با این حال با رشد نرخ دلار رسمی (مبنای تسعیر ارز شرکت‌های کالایی) پرواز قیمتی سهام و آزاد شدن فنر قیمتی را شاهد بودیم. اما آیا در وضعیت کنونی با وجود سایر ریسک‌ها این سناریو تکرار می‌شود؟

جهش بورس در اوج ناامیدی

وقتی به وضعیت چند سال اخیر بورس تهران نگاه می‌کنیم مشخصا در مقاطعی جهش‌های سنگین قیمت سهام را شاهد بوده‌ایم. شاید برای شما هم سوال باشد که این جهش قیمتی دقیقا چه زمانی رخ می‌دهد؟ در اوایل سال ۹۷ صادرکنندگان مجبور به عرضه دلار خود با نرخ ۴۲۰۰ شدند و این موضوع به بازار سهام شوک وارد کرد. گرچه شکست این سیاست از همان ابتدا مشخص بود با این حال تا زمان انتشار اخبار رسمی از ورود ارز صادرکنندگان به بازار ثانویه (در میانه تابستان) بورس وضعیت نسبتا کم‌نوسانی داشت و ناگهان جهش سنگین قیمت سهام تا پایان ۹۷ را شاهد بودیم. نکته جالب توجه همیشه هم ناامیدی کامل سرمایه‌گذاران بورسی در این دوران بوده است که در ادامه با جهش سنگین سهام همراه شده است. اما در موج ناامیدی معمولا افراد زیادی مردد نسبت به روند آتی یا از بازار خارج می‌شوند یا بسامد معاملاتی بالایی دارند که سود مورد نظر را کسب نمی‌کنند.

هر بار قیمت دلار در بازار آزاد برخلاف خواست سیاست‌گذاران رشد کرده است و نرخ دلار رسمی سرکوب شده است بورس نسبت به رشد دلار بی‌واکنش بوده است. اما در برخی از حالت‌های استثنا که شاهد عقب‌نشینی نرخ دلار بازار آزاد و کاهش فاصله با نیما بودیم هر بار نیما در جهت کاهش فاصله با نرخ دلار آزاد برآمده جهش قیمتی سهام رخ داده است. علت ثبت جهش‌های ناگهانی و عدم رشد متناسب سهام در طول زمان نیز تردید درخصوص تصمیم سیاست‌گذار بود. این تردید بیشتر جنبه سیاسی داشت. موضوع از این قرار بوده که اگر امیدی به رفع تحریم‌ها و حصول توافق وجود داشته، بورس نیز منتظر اخبار سیاسی احتمالی و اثر آن بر کاهش نرخ دلار آزاد مانده است. اما زمانی که سناریو مورد نظر محقق نشده قیمت سهام خود را با قیمت جدید دلار نیما هماهنگ کرده است.

مانعی در برابر صعود سهام کالایی؟

با بدبینی نسبت به نتیجه مذاکرات احیای برجام و احتمال رشد بیشتر نرخ دلار در بازار آزاد به تدریج بورس خود را آماده جهش کرده است. حالا نیز با بدبینی نسبت به نتیجه مذاکرات و رشد پرشتاب دلار آزاد و افزایش فاصله با دلار نیما آیا می‌توان انتظار جهش قیمت سهام را داشت؟

در این میان تنها موضوعی که می‌تواند مانع از جهش قیمت سهام کالایی و دلاری شود اصلاح محسوس قیمت کالاها در بازار جهانی با هراس از رکود و سیگنال‌های انقباضی بانک‌های مرکزی به خصوص فدرال رزرو است. ریسک بازار جهانی کاملا جدی است و انتظار برای نشست این هفته فدرال رزرو آمریکا وجود دارد. در عین حال نمی‌توان نقش منفی دخالت‌های دولت در بورس تهران را انکار کرد و این موضوع نیز باید مدنظر قرار گیرد. در غیر این صورت بورس تهران دوباره در صدد خواهد بود که جاماندگی خود را از نرخ دلار جبران کند. در چنین شرایطی صنایعی که وضعیت بهتری در قیمت‌های محصولات خود در بازار جهانی دارند را می‌توان مورد توجه قرار داد. یک نکته مهم که این‌که اگر سناریو بسیار بدبینانه برای اقتصاد کشور رقم خورد طبیعتا تنها دارایی‌ها (مانند جنگ) مانند طلا و دلار به عنوان دارایی امن در برابر تورم قابل بررسی هستند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر