بزرگترین افزایش نرخ بهره در آمریکا از سال ۲۰۰۰ معامله‌گران را نگران نکرد

پایکوبی بازارها با تصمیم فدرال رزرو

پایکوبی بازارها با تصمیم فدرال رزرو
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : رئیس بانک مرکزی آمریکا در پایان نشست دو روزه فدرال رزرو اعلام کرد که با هدف کنترل تورم نرخ بهره دلار را 0.5 واحد درصد افزایش داده و به بازه 0.75 تا یک درصد می‌رساند. این مقدار افزایش نرخ بهره بیشترین میزان طی 22 سال اخیر محسوب می‌شود.

با این حال، میزان افزایش نرخ بهره در بازارها طی روزهای گذشته پیش‌خور شده بود و حتی برخی که احتمال افزایش 0.75 واحد درصدی را می‌دادند، از این تصمیم فدرال رزرو خوشحال شدند. همین مساله کافی بود تا بازارهای سهام مسیر صعودی در پیش بگیرند و کامودیتی‌ها نیز با تضعیف شاخص دلار، صعودی شوند. قیمت‌گذاری کالاها به دلار باعث می‌شود، رابطه بین آنها عموما معکوس باشد.

جرومی پاول همچنین اعلام کرد که فدرال رزرو هنوز پتانسیل نیم واحد درصد افزایش نرخ بهره را در نشست بعدی دارد. او همچنین اعلام کرد که رقم افزایش 0.75 واحد درصدی بهره در دستور کار این بانک نبوده است.

پاول همچنین با تاکید بر اینکه وضعیت اشتغال آمریکا به شرایط پیش از کرونا بازگشته و در بهترین حالت طی 50 سال اخیر قرار دارد، اعلام کرد: فدرال رزرو ابزار کافی به منظور کاهش نرخ تورم در اختیار دارد. او بر این باور است که با اتخاذ سیاست‌های کنونی نرخ تورم بلندمدت آمریکا به حدود 2 درصد کاهش خواهد یافت.

با اعلام تصمیم فدرال رزرو مبنی بر رد گزینه رشد 0.75 نرخ بهره، شاخص دلار بیش از نیم درصد کاهش یافت و به کمتر از 103 واحد رسید. اونس طلا نزدیک به 16 دلار معادل حدود یک درصد رشد کرد و به بیش از 1880 دلار رسید. بازارهای سهام نیز با افزایش همراه شدند، به طوریکه شاخص سهام اس‌اندپی 500، نزدک و داوجونز بیش از 2 درصد رشد کردند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر