سفر ۱۰۰ انسان به فضا تا سال ۲۰۲۴

اسپیس‌ایکس، نخستین سازنده خصوصی فضاپیمای جهان چگونه مدیریت می‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی (Space Exploration Technologies Corporation) یا اسپیس‌اکس، نام یک شرکت آمریکایی تولیدکنندهٔ محصولات صنایع هوافضایی همچنین ارائه‌دهنده خدمات اکتشاف فضایی و مخابراتی است. این شرکت در سال ۲۰۰۲ در کالیفرنیا شکل گرفت و اکنون درحال گسترش است.

اسپیس‌اکس در ژوئن ۲۰۰۲ توسط ایلان ماسک بنیانگذار پی‌پل و تسلا موتورز تأسیس شد. این شرکت اهداف زیادی دارد که هر بار مخاطب‌ها و طرفداران این مرد ثروتمند را شوکه می‌کند. حالا دولت آمریکا برای ماموریت‌های فضایی به دنبال ایلان ماسک است.

این شرکت نخستین بار موشک‌های چند بار مصرف را تولید کرد و همچنین نخستین بار در تاریخ تحقیقات فضایی است که شرکتی خصوصی فضانوردان را با تجهیزات ساخت خود به فضا می‌فرستد.

یکی از ماموریت‌های مهم شرکت اسپیس‌ایکس با اتصال موفق سفینه فضاپیمای Crew Dragon به ایستگاه بین‌المللی فضایی و ورود فضانوردان باب بنکن و داگ هورلی به مرکز تحقیقات فضایی در مدار زمین بود.

اهداف اصلی اسپیس‌ایکس چیست؟

این شرکت سال موفقیت آمیزی در سال ۲۰۲۰ داشتند و این روند در سال ۲۰۲۱ و بعد از آن هم ادامه خواهد داشت. در مارس ۲۰۱۷ موشک شاهین به فضا پرتاب کردند و بعد از آن موشک‌های بعدی پرتاب شد

سفینه Crew Dragon طبق برنامه‌ریزی قبیل در مدت ۱۹ ساعت به ایستگاه بین‌المللی فضایی رسید. دانشمندان سازمان فضایی ناسا در کنار پژوهشگران شرکت اسپیس‌ایکس پیش از پرتاب این سفینه مدل‌های مختلفی از مسیر حرکت و زمان رسیدن آن رسم کرده و تمامی خطرات را در نظر گرفته بودند. این سفینه در همان مسیر از پیش تعیین شده حرکت کرد و بدون هیچ مشکلی به مقصد مورد نظر خود رسید.

اکنون مردم جهان تنها ناسا را به عنوان سازمان فضایی آمریکا نمی‌شناسند و اسپیس‌ایکس را هم رده ناسا و حتی بالاتر از آن می‌دانند. قطعا اسپیس‌ایکس در آینده پروژه‌های تحقیقاتی بیشتری را اجرا و تلاش خود برای بالا بردن ارتقا دانش فضایی را افزایش می‌دهد.

به نظرمی رسد که این شرکت برای آینده برنامه‌های جالبی دارد از جمله سفیفه استارشیپ(starship) تا پایان امسال نخستین سفر خود را آغاز خواهد کرد و همچنین تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۴ یک سفینه باری به همراه ۱۰۰ انسان را برای شروع یک تمدن به فضا بفرستد.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر