دعوای همتی و رسانه دولت بر سر آمار منتشر نشده

دعوای همتی و رسانه دولت بر سر آمار منتشر نشده
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: در حالی که هنوز ارقام رسمی رشد پایه پولی در اسفند ۱۴۰۰ منتشر نشده، رئیس کل پیشین بانک مرکزی مدعی شده که پایه پولی در اسفند سال گذشته پنج درصد رشد داشته و در مجموع پایه پولی در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۱.۲ درصد رشد داشته که در آژیر قرمز تورم در دولت رئیسی بر پیامدهای این رشد بالای پایه پولی اشاره کردیم. اما امروز (۷ اردیبهشت ۱۴۰۱) ارگان رسمی دولت در تیتری منفی نسبت به این ادعا واکنش نشان داده و عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی را بی‌سواد خوانده و ارقام اعلامی توسط همتی را نیز اشتباه خوانده است. راهکار همتی به رییسی برای رفع گرانی

رشد پایه پولی محل اختلاف همتی و رسانه دولت

اگر چه نمی‌توان برای ارقام اعلامی توسط عبدالناصر همتی و رسانه دولت قضاوت درستی کرد (چرا که هنوز داده‌های رسمی بانک مرکزی به روز نشده است)؛ اما نکته جالب توجه آن است که هر دو سر این ماجرا نرخ رشد سالانه پایه پولی را بیش از ۳۱ درصد اعلام کرده‌اند (که به خودی خود بالا است). اما محل اختلاف بر سر رشد ماهانه پایه پولی در اسفند ماه همچنان جدی است به نحوی که عبدالناصر همتی رشد ماهانه پایه پولی را پنج درصد در ماه اعلام کرده و رسانه دولت این رقم را ۳.۸ درصد گفته است که در ادامه متن منتشر شده در رسانه دولت را مشاهده می‌کنیم.

جوابیه رسانه دولت به آمارهای اعلامی توسط عبدالناصر همتی

«مقایسه و بررسی رشد پایه پولی در طول سال‌های گذشته حاکی از این است که رشد پایه پولی در اسفند سال ۱۴۰۰ نه تنها در مقایسه با رقم رشد مزبور در سال‌های دوره مدیریت عبدالناصر همتی در بانک مرکزی افزایش نداشته، بلکه کاهش نیز داشته است. رشد ماهانه پایه پولی در اسفند سال گذشته معادل ۳.۸ درصد بوده است در حالی که این رقم در سال‌ها ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب معادل ۴.۸، ۷.۴ و ۵.۲ درصد بوده است.

علاوه بر این رشد دوازده ماهه پایه پولی در پایان اسفند سال ۱۴۰۰ معادل ۳۱.۴ درصد بوده که در مقایسه با رشد دوازده ماهه بهمن‌ماه این سال (۳۳.۲ درصد) به میزان ۱.۸ واحد درصد کاهش داشته است. بنابراین، برخلاف ادعای مطرح‌شده مبنی بر افزایش ۵ واحد درصدی رشد دوازده ماهه پایه پولی در اسفندماه سال گذشته نسبت به رقم بهمن‌ماه، ملاحظه می‌شود که رشد دوازده ماهه پایه پولی کاهش نیز داشته است.

همتی با استناد به محاسبه نادرست خودش مبنی بر افزایش ۵ واحد درصدی رشد پایه پولی، این موضوع را به تسویه حسابداری و صوری رقم تنخواه‌گردان خزانه همانند سال‌های قبل نسبت داده است. این در حالی است که برخلاف سال‌های گذشته که تسویه رقم تنخواه خزانه به صورت صوری و در اشکالی همانند ارزهای مسدود و سیاهه‌های نفتی صورت می‌گرفت، در سال ۱۴۰۰ تنخواه خزانه که رقمی بالغ بر ۵۴ هزار میلیارد تومان بود به صورت واقعی و از طریق حساب‌های دولت در بانک مرکزی که دارای مازاد بوده‌اند، تسویه شده است.

بدیهی است که این شکل از تسویه خزانه هرچند که به صورت واقعی صورت گرفته است، چون واجد کاهش مساوی در رقم بدهی و سپرده‌های بخش دولتی نیز بانک مرکزی است، واجد اثر خنثی بر پایه پولی است که متاسفانه در محاسبات همتی لحاظ نشده است.

به عبارت دقیق‌تر آنکه با توجه تمرکز حساب‌های دولتی نزد خزانه و پیشرفت محسوس رویه مذکور در سال ۱۴۰۰، سخن از اینکه با تسویه تنخواه باید رشد پایه پولی کاهش یابد سخنی پوچ و حاکی از ناآگاهی صرف از تحولات مذکور است. بنابراین لازم است به این نکته توجه شود که با توجه به تجمیع تمامی حساب‌های دولت نزد بانک مرکزی از این پس هیچ‌گاه تسویه نقدی حساب تنخواه موجب کاهش رشد پایه پولی نخواهد شد چراکه دولت منابع مالی خود را خارج از بانک مرکزی نگهداری نمی‌نماید.

منبع: ایرنا»

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر