بورسان - Bourseon

طالبان سوخت را گران کرد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید، افزایش تعرفه گمرکی توسط طالبان و کاهش واردات مواد نفتی باعث افزایش قیمت سوخت (تیل) و گاز مایع در بازارهای کشور شده ‌است.

توکل احمدیار؛ رئیس عمومی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، در جلسه مشورتی با واردکنندگان، وضعیت عرضه و تقاضای مواد نفتی و گاز مایع را بررسی کرده‌است.

در این نشست نورالدین عزیزی؛ سرپرست وزارت صنعت و تجارت «امارت اسلامی» نیز حضور داشت.

رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری در رابطه با افزایش قیمت مواد نفتی در بازارهای کشور، گفته که واردات مواد نفتی قبلاً از کشور ایران صورت می‌گرفت و پایین‌تر از قیمت جهانی بود، اکنون کاهش یافته و این امر روی قیمت‌ها تأثیر زیادی گذاشته‌است

او افزایش نرخ دلار در مقابل پول افغانی را نیز یکی دیگر از عوامل افزایش بهای سوخت گفته‌است.

رئیس اتاق تجارت علاوه کرده که تخلیه و استفاده از ذخایر بزرگ تاجران در بنادر کشور هنگامی که واردات بر اثر مشکلات تغییر نظام متوقف بود، بازارهای کشور را با کمبود مواد نفتی مواجه کرده؛ اما در حال حاضر مسئولان گمرک‌های «امارت اسلامی» اجازه تخلیه نفت وارداتی تاجران از ذخایر بزرگ را نمی‌دهند.

احمدیار، یکی از عوامل دیگر افزایش قیمت مواد نفتی را افزایش تعرفه گمرکی از سوی وزارت مالیه طالبان عنوان کرده‌است.

او عامل دیگری را که روی قیمت مواد نفتی تاثیر منفی گذاشته، ایجاد مشکلات از سوی حکومت ایران با تاجرانی دانسته که قبلاً با قیمت پایین قرارداد داشته‌اند؛ ولی اکنون دولت ایران از یک‌سو سوخت به قیمت قبلی را نمی‌پردازد و از سوی دیگر تاجران نیز موفق به اخذ پول‌های خود از آن کشور نمی‌شوند.

رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری از وزیر صنعت و تجارت طالبان خواست تا در حل مشکلات تاجران در بنادر و انتقال پول تاجران جهت خرید مواد نفتی همکاری کند.

نورالدین عزیزی هم گفته که در زمینه کاهش قیمت‌ها گام‌های اساسی برداشته خواهد شد.

وی افزود که اولویت طالبان جلوگیری از رقابت ناسالم و حل مشکلات تاجران است.

او خاطرنشان کرده که روی این مسائل در کابینه بحث جریان دارد و مشکلات تاجران یکی پس از دیگری حل می‌شود.

این در حالی است که در آستانه فصل سرما، قیمت سوخت و اولیه در بازارهای افغانستان به شدت افزایش یافته‌است.

در گذشته بهای یک کیلو گاز مایع از ۵۰ تا ۶۰ افغانی بود؛ اما اکنون به ۹۰ افغانی رسیده‌است. به همین ترتیب قیمت مواد خوراکی دوبرابر شده‌است.

منبع: شفقنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر