سیر نزولی شاخص‌های بورس متوقف شد

بورس تهران به مدار صعودی باز می‌گردد؟

بورس تهران به مدار صعودی باز می‌گردد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: بورس تهران که در هفته جاری روزهای سختی را سپری کرد، از روز گذشته توانست مقداری از آرامش خود را پیدا کند و روند متعادل‌تری را در پیش بگیرد. معاملات امروز نیز در نیم ساعت ابتدایی روند مثبتی داشته و برخی از نمادها توانسته‌اند بخشی از ریزش‌های روزهای اخیر را جبران کند. شاخص کل بورس در این دقایق بازدهی مثبت ۰.۱۲ درصدی را ثبت کرده و شاخص هم‌وزن نیز در همان جهت ۰.۰۵ درصد رشد کرده است.
ارزش معاملات در نیم ساعت ابتدایی، عدد ۳۲۲ میلیارد تومان است که به نظر می‌رسد به دلیل حضور در آخرین روز هفته و انتظار برای سنجش صحبت‌های اخیر سیاست‌گذاران، تا انتهای بازار نیز رشد قابل توجهی نسبت به روزهای قبل نداشته باشد. خروج پول نیز که دوباره ادامه داشته و تا بدین لحظه ۲۱ میلیارد تومان سرمایه کدهای حقیقی از بازار خارج شده است.

سیاست‌گذاران نگاه گذرا به بورس دارند؟

خبر روز گذشته مبنی بر برگزاری جلسه بین رئیس سازمان بورس و رئیس کل بانک مرکزی و صحبت‌های گفته شده، باعث شد که بازار سرمایه کمی از نگرانی‌های خود را مبنی بر افزایش بیشتر نرخ بهره بین بانکی، کم کند. البته طی دو سال گذشته که از ریزش بورس تهران می‌گذرد، همواره جلسات مختلفی در زمان ریزش‌های سنگین برگزار شد که اغلب درمانی زودگذر بود و نتوانست تاثیر بلندمدتی داشته باشد. مشخص است که این روزها بورسی‌ها بیش از صحبت‌های دلگرم کننده، به عمل قاطع سیاست‌گذاران نیاز دارند.
امروز حتی خبری منتشر شده است که مجلس نیز پس از ریزش‌های اخیر وارد میدان شده و از شرایط بازار سرمایه گله‌مند است. این نگرانی‌ها و دغدغه‌مندی‌های سیاست‌گذاران و مسئولان قابل احترام است اما اگر بعد از دو روز شاخص مثبت، به دست فراموشی سپرده نشود.

نگاه بورسی‌ها به عملکرد شرکت‌ها

در این بین اما نباید نقش گزارش‌های ماهانه را نیز در برگشت بازار نادیده گرفت. پس از انتشار صورت‌های مالی فصل بهار شرکت‌ها، بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار منتظر گزارش‌های ماهانه تابستان بودند که بتوانند تداوم عملکرد خوب شرکت‌ها را تایید کنند. در این میان همانطور که در نقشه بازار نیز پیداست، نمادهایی که توانسته‌اند در تیر ماه شرایط خوبی را دنبال کنند، از تقاضای بهتری نسبت به سایر نمادها برخوردارند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر