شمارش معکوس

برنده جدال تورم و رکود در بازار مسکن

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 17 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

بورس تهران روز گذشته به روند صعودی خود ادامه داد و توانست بار دیگر نقشه سبزرنگی را به سهامداران تقدیم کند. شاخص کل بورس طی معاملات روز یکشنبه با افزایش ۱.۲۳ درصدی به کانال ۱.۳۴ میلیون واحدی وارد شد و شاخص هم‌وزن نیز توانست بازدهی مثبت ۱.۳۶ درصدی را به ثبت برساند. پیش بینی بورس فردا را اینجا بخوانید

بازارهای جهانی امروز بازگشایی می‌شوند و پیش‌بینی می‌شود که به دلیل تردید در کاهش محدودیت‌های کووید-صفر در کشور چین، روند قیمت‌ها تا حدودی منفی باشد.
در شمارش معکوس امروز همراه با مهدی بهداد کارشناس مسائل اقتصادی به چشم‌انداز بازار مسکن پس از سقف‌شکنی دلار پرداختیم. وی در ابتدا آماری از وضعیت این بازار در مهر ماه ارائه کردند که نشان از افزایش دوباره قیمت‌ها در کنار کاهش شدید حجم معاملات داشت. او اعتقاد داشت که از بین رفتن خوش‌بینی‌ها به احتمال احیای برجام و همچنین سقف‌شکنی دلار که موجب افزایش انتطارات تورمی می‌شود، قیمت مسکن در ماه‌های آتی روندی صعودی خود را ادامه دهد. وی همچنین مشکل سمت عرضه را نیز به واسطه افزایش قیمت مصالح بالا می‌دانست و عنوان کرد که طی ماه‌های اخیر روند صدور پروانه ساخت مسکن روند کاهشی قدرتمندی را طی کرده است و افزایش قیمت دلار به دلیل بالاتر بردن هزینه مصالح، این موضوع را تشدید خواهد کرد تا بازار مسکن از دو جبهه عرضه و تقاضا تحت فشار افزایش قیمت قرار بگیرد. او در نهایت در پاسخ به این سوال که برنده رکود تورمی موجود در بازار ملک تورم خواهد بود یا رکود عنوان کرد که احتمال کاهش قیمت در شرایط کنونی وجود ندارد و به دلیل مشکل در عرضه و افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری، افزایش قیمت بسیار محتمل‌تر است. وی افزود انتظار افزایش قیمت شدیدی نیز به دلیل کاهش قدرت خرید افراد وجود ندارد و احتمال بازدهی به اندازه تورم وجود دارد.
در بخش دوم برنامه نیز همراه با مهدیه علیجانی کارشناس بازار سرمایه به بررسی معاملات بورس کالا در هفته گذشته پرداختیم.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
پیشنهاد سردبیر