از ارز و سکه چه خبر؟

از ارز و سکه چه خبر؟
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️3
  • 👁️100
  • 💬0

بورسان: تا ساعت ۱۵ دومین روز آذر ۹۹ نرخ دلار در بازار تهران به حدود ۲۵۷۰۰ تومان رسیده است و این در حالی است که نرخ بازار متشکل در آستانه شکست کف ۲۵ هزار تومانی است. حال و هوای بازار ارز احتمال افت بیشتر نرخ را نشان می‌دهد. قیمت سکه نیز امروز حدود ۱۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومان در حال معامله است. البته نوسان قیمتی سکه و ارز بالا بوده و احتمالا تغییرات قیمت به خصوص در مسیر نزولی وجود دارد. معاملات فردایی دلار نیز در نیمه پایینی کانال ۲۵ هزار تومان به سر می‌برد.

در تابلو بورس نیز هر سکه طرح تمام بهار طرح جدید با قیمت ۱۱ میلیون ۳۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. گرچه اختلاف حدود ۵۰۰ هزار تومانی با  بازار آزاد مشاهده می‌شود با این حال پس از ریزش چشم‌گیر اخیر دلار و سکه، به نظر می‌رسد استفاده از آربیتراژ موجود نیز با ریسک همراه باشد و این موضوع مانع از رشد قیمت سکه در بورس شده است.

در بازار درهم نیز که چند وقتی است فاصله خود را از حالت تعادلی (قیمت پین‌شده با دلار) بیشتر کرده شاهد قرار گرفتن نرخ در  کف ۷ هزار تومان هستیم. برخی عنوان می‌کنند که ۷ هزار تومان سطح حمایتی در برابر افت قیمت درهم بوده و نگرانی فعالان نسبت به از دست رفتن این سطح و افزایش سرعت نزول در کانال ۶ هزار تومان به نظر تب معاملات درهم را افزایش داده است. آخرین معاملات بازار حواله درهم  زیر این سطح روانی نیز انجام شده است.

پذیرش شکست ترامپ در انتخابات آمریکا از سوی فعالان اقتصادی کشور و عوامل سیاسی مانند اظهارنظرها در خصوص برجام، آمار صادرات آبان و همچنین آمار پولی بانک مرکزی می‌تواند از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر نرخ ارز در بازارها باشد. در این میان همچنان ادامه افت دلار محتمل‌ترین سناریو به نظر می‌رسد. با این حال  نمی‌توان نسبت به وضعیت آتی اظهارنظر قطعی داشت. در این میان نکته قابل توجه این‌که به نظر می‌رسد بدون دخالت و ارزپاشی بازارساز شاهد تخلیه حباب ارزی در اقتصاد کشور هستیم که سایر بازارها را تحت تاثیر خود قرار داده است.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...