کوچک‌ترهای بورس در انتظار فرمان ۴۲۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
بورس تهران امروز نیز با افزایش عرضه مواجه است. افت ادامه‌ دلار و آمادگی برای ورود به کانال ۲۶ هزار تومان فروشندگان مشتاق به فروش سهام و خریداران را محتاط‌تر از گذشته کرده است. در حالی‌که حرف و حدیث از کف قیمت دلاردر بازار آزاد در صورت احیای برجام داغ است تحلیلگران سهام انتظار فرمان نهایی را برای دلار ۴۲۰۰ می‌کشند.

بورسان: روز گذشته لایحه بودجه در حالی تصویب شد که عمده تمرکز بر موضوع ۴۲۰۰ بود. یک سیاست اشتباه که تقریبا ۴ سال قبل اتخاذ شد و هنوز هم سیاست‌گذار نسبت به تبعات احتمالی حذف آن تردید دارد. در این خصوص گزارش بورسان با عنوان «رای نگران‌کننده مجلس به لایحه بودجه» را بخوانید.

به هر حال اگر ۴۲۰۰ حذف شود احتمالا اثرات محسوسی بر سودآوری برخی از شرکت‌ها بورسی داشته باشد. این موضوع نیز به دلیل رشد نرخ فروش محصولات این شرکت‌ها است. همین رشد نرخ فروش محصولات نگرانی از افزایش فشار را بر جامعه ایجاد کرده است و دقیقا همین‌جا محل بحث است.

با حاشیه سودهای منطقی یا میانگین تاریخی حذف۴۲۰۰ برای گروه‌های مانند دارویی، روغن خوراکی، غذایی و زراعت می‌تواند تحول سودآوری پس از چندین سال را به دنبال داشته باشد. برخی کارشناسان عنوان می‌کنند همین موضوع می‌تواند چتر نجات برخی از پرتفوهای در موج نزولی سهام باشد.

حالا باید منتظر ماند که آیا امروز مجلس تصمیم نهایی خود را در خصوص دلار ۴۲۰۰ اعلام می‌کند یا خیر. به نظر می‌رسد اجماع برای حذف ۴۲۰۰ وجود دارد و شیوه حذف یا جبران افزایش هزینه‌های خانوار محل سوال است. بر این اساس شاید طرح پرداخت یارانه در ماه‌های پایانی امسال برای جبران افزایش قیمت کالاها ناشی از حذف ۴۲۰۰ در سال آینده بتواند این مسیر را هموار کند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر