مقصد قیمت دلار تا نشست برجامی جمعه

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜2
  • 👁️434
  • 💬0

بورسان: دیروز برخی رسانه‌ها با نگاهی مثبت از توافق ایران و آمریکا بر مسیر احیای برجام نوشتند و نماینده روسیه در نشست دیروز کمیسیون مشترک برجام نیز گفت عقیده دارد این فرآیند به صورت عملی آغاز شده است. این شاید مشخص‌ترین تغییری بود که پس از نشست دیروز به چشم آمد. به غیر این چندان جزییاتی به گوش اهالی بازارها نرسید و از این رو واکنش بازار ارز به این مسأله نیز تقریبا خنثی بود.

اما بازار شایعات حول این موضوع داغ بود. ابتدا تیتر نیویورک‌تایمز از توافق ایران و آمریکا موجب برخی گمانه‌زنی‌های نادقیق از نتیجه نشست دیروز شده بود. ساعاتی بعد خبری با مضمون «پیشنهاد آمریکا به ایران برای آزادسازی یک میلیارد دلار ارزهای بلوکه در ازای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم» در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد که در نهایت توسط وزارت خارجه کذب خوانده شد.

دلار جمعه و پس از آن چگونه نوسان خواهد کرد؟

حال که توافق شده دور دوم این مذاکرات جمعه پیش رو از سر گرفته شود، احتمالا روند پرنوسان فعلی اسکناس آمریکایی تا پایان هفته البته در بازه‌ای محدود ادامه یابد. اما اگر آن جلسه هم بدون نتیجه مشخصی به پایان رسد، احتمالا مسیر نزولی بازار ارز با مانع روبرو شود. در سوی مقابل، در صورت حصول پیشرفت مرز ۲۴ هزار تومان می‌تواند نخستین هدف شاخص ارزی در مسیر نزولی باشد. در این شرایط اگر حواله درهم نیز زیر مرز ۶۸۰۰ تومان قرار بگیرد، فروشندگان دلار احتمالا بیشتر به تکاپو افتند.

در هر صورت باید توجه داشت نحوه واکنش‌های اخیر بازار ارز نسبت اخبار برجامی، نشان از عدم اعتماد فعالان این بازار به وعده و وعیدها دارد و از این رو تا زمانی که تحولی محسوس در این زمینه مشاهده نشود، نمی‌توان از افت نرخ‌ها با اطمینان صحبت کرد. چه بسا که حتی در صورت حصول نتیجه مثبت، برخی وضع متغیرهای اقتصاد کلان از جمله تورم را علتی برای عقب‌نشینی فروشندگان می‌دانند.

۲ خبر مهم دیگر

در سوی دیگر حمله به کشتی ایرانی ساویز هم کمی به نگرانی‌ها افزوده است. نیویورک ‌تایمز ادعا کرده اسرائیل، حمله به کشتی ایرانی را به آمریکا خبر داده بود. این رسانه همچنین می‌نویسد: «کشتی ساویز اگرچه از نظر فنی به عنوان یک کشتی باری طبقه‌بندی می‌شود، اما ظاهرا این اولین کشتی نظامی است که در درگیری‌ بین اسرائیل و ایران، مورد حمله قرار گرفته است». البته حملاتی از این دست چندان در گذشته بی‌سابقه نبوده‌اند و از این رو این اتفاق التهاب خاصی را در بازار دلار ایجاد نکرده است.

از سوی دیگر ضمن آنکه امروز جلسه مجمع تشخیص مصلحت با دستورکار بررسی لوایح FATF برگزار نشد، مجتهدشبستری، یک عضو این مجمع نسبت به تصویب این لوایح ابراز بدبینی کرده است. از این رو چشم‌انداز FATF نیز چندان برای فعالان اقتصادی خوشایند به نظر نمی‌رسد. نرخ ارز در گذشته به عدم تصویب لوایح و ورود به لیست سیاه FATF با رشد قیمت‌ها واکنش نشان داده بود.

نرخ ارز روی تابلوهای ارزی

دلار در بازار تهران دیروز در معاملات پشت‌خطی شبانه تا حدود ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان صعود کرده بود، اما امروز دوباره به مرز ۲۵ هزار تومان نزدیک‌تر شد. هر چند که چندان نوسانات باثباتی ندارد و در تقابل خریداران و فروشندگان بالا و پایین می‌رود.

در بازار متشکل ارز اما نرخ فروش دلار رشد بیشتری داشت و به حدود ۲۴۶۰۰ تومان رسید. نرخ حواله‌های ارزی همچنان در محدوده ۲۲۷۰۰ تومان ثابت است. این نرخ از ابتدای سال در همین محدوده قرار داشته است. حواله درهم امارات نیز بالای مرز ۶۹۰۰ تومان جا خوش کرده و از قیمت‌های بالای ۲۵ هزار تومان دلار در بازار تهران حمایت می‌کند.

قیمت دلار چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر