چهارراه

خریداران دلار بیشتر سود می‌کنند یا خودرو؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 19 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

در این قسمت از برنامه چهارراه، ابتدا به مرور سه خبر مهم برای بازار ارز پرداختیم و در ادامه، قانون جدیدی که طبق آن نگهداری، ورود و خروج ارز در شرایطی غیرقانونی محسوب می‌شوند توضیح داده شد. در بخش بعدی به میزان رشد قیمت خودروها در ایران طی ۵ سال گذشته پرداختیم.

نگهداری دلار غیرقانونی شد

طبق قانون موسوم به «قانون اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز» که در بهمن ماه در مجلس تصویب و هفته گذشته توسط رئیس جمهور به بخش‌های مربوطه ابلاغ شد اولا حمل و نگهداری ارز بدون داشتن صورتحساب خرید معتبر یا فاقد مجوز ورود توسط اشخاص غیر از صرافی و بانک غیرقانونی محسوب می‌شود. ثانیا «ورود ارز به کشور یا خروج ارز از کشور» و همچنین «هرگونه اقدام به خروج ارز از کشور»، «بدون رعایت ضوابط مربوط که در حدود اختیارات قانونی توسط شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود» از مصادیق قاچاق ارز شمرده می‌شود. ثالثا، معاملات فردایی ارز هم غیرقانونی محسوب می‌شود.
در همین راستا برخی فعالان بازار ارز و طلا هشدار می‌دهند اخیرا دلارهای تقلبی در بازار ارز زیاد شده‌اند. همچنین احتمال حرکت بخشی از تقاضای سرمایه‌گذاری بازار ارز به بازار طلا و سکه نیز مطرح است. در بخش نخست این برنامه چهارراه به چند و چون این قانون جدید پرداخته شد.

در ۵ سال اخیر قیمت دلار بیشتر رشد داشت یا خودرو؟

از سال ۱۳۹۶ (قبل از جهش ارزی ۹۷) تاکنون قیمت خودرو در ایران به طور میانگین ۸۸۰ درصد رشد داشته است. این در حالی است که در مدت مشابه تورم ۲۸۰ درصد بوده است و قیمت دلار هم ۶۳۵ درصد یعنی کمتر از میزان رشد قیمت خودرو افزایش یافته است.
در این بین خودروهای خارجی عموما رشد بیشتری را تجربه کردند. به طوری که در سال ۹۶ با پول یک سوناتا می‌توانستیم ۸ پراید بخریم، اما اکنون حدود ۱۲ پراید می‌توان خرید.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
سه خبر مهم برای دلار
قانون جدیدی که نگهداری ارز را غیرقانونی کرد
قیمت خودرو در ۵ سال چقدر بیشتر از دلار رشد کرد؟
با پول یک پراید چه ماشینی در سال ۹۶ می‌شد خرید؟
پیشنهاد سردبیر