درخواست واردکنندگان نهاده‌های دامی از دولت

درخواست واردکنندگان نهاده‌های دامی از دولت
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: دولت باید دست از تجربه شکست خورده دخالت در بازار و برخورد قهری با اقتصاد بردارد، نگران این هستیم که اصلاح قیمت‌ها به موقع صورت نگیرد و همین امر در روند تامین نهاده‌‌‌های دامی خلل ایجاد کند.

محمد مهدی نهاوندی، عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: تثبیت و ابلاغ قیمت‌های دستوری پس از اجرای اصلاح نظام یارانه‌ای بزرگترین تهدید برای موفقیت این طرح ملی محسوب می شود.

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران اظهار کرد: با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری و رییس جمهور و قوانین متعدد، دولت باید دست از تجربه شکست خورده دخالت در بازار و برخورد قهری با اقتصاد بردارد.

او ادامه داد: اینکه جریان اقتصاد کشور در عمل بر همان ریل‌های گذشته باشد و مسئولان شعار تغییر بدهند فقط باعث بی اعتمادی خواهد شد.

این مسئول صنفی ادامه داد: بعد از آزادسازی نرخ ارز که خواست همه کارشناسان اقتصادی بود، متاسفانه به برخی از الزامات این تصمیم مهم توجه نشد. به عنوان مثال از روز اجرای این طرح، خود دولت انواع و اقسام هزینه‌ها و عوارض سنگین را بر واردات نهاده‌ها اعمال کرده که ناشی از تغییر نرخ پایه محاسباتی گمرک بوده و همچنین ۱۰۰۰ تومان قیمت پایه ارز نیمایی افزایش داشته اما قیمت ذرت همان ۱۱ هزار و۳۰۰ تومان ثابت باقی مانده است.

رفتار متضاد دولت درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

نهاوندی تصریح کرد: کاهش ورود کالای اساسی به کشور نتیجه چنین اقداماتی است که با اهداف آزادسازی قیمت‌ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در تضاد است.

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه از زمان آزادسازی قیمت‌ها تا این تاریخ حتی آنالیز و نحوه محاسبه این قیمت‌ها هم در هیچ کجا به بخش خصوصی اعلام نشده است؛ در صورتی که سازمان حمایت یک سازوکار کاملا مشخص برای تعیین قیمت کالاهای وارداتی دارد.

نهاوندی گفت: با توجه به افزایش مستمر قیمت‌های جهانی، هزینه‌های داخلی و نرخ ارز نیمایی، قطعا وضعیت موجود غیر موجه و غیر قانونی است زیرا دولت بر اساس ماده ۹۰ اصل ۴۴ قانون اساسی توسط قانونگذار مکلف شده که خسارت بنگاه‌های اقتصادی از محل اعمال قیمت‌های دستوری را از محل بودجه تامین کند.

او یادآور شد: حداقل انتظار ما از رئیس جمهور مردمی، رعایت حقوق قانونی مردم و اجرای قانون است.

اصلاح قیمت نهاده‌های دامی تا پایان خرداد

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور با اشاره به جلسات تامین کنندگان نهاده‌های دامی با وزیر جهاد کشاورزی و معاون اول رئیس جمهوری افزود: در این جلسات مقرر شد که اصلاح قیمت نهاده‌های دامی تا پایان خرداد ماه سال‌ جاری انجام شود.

نهاوندی با تاکید بر ضرورت اجرای ماده ۹۰ اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور پیشگیری از ورشکستگی فعالان اقتصادی این صنعت یادآور شد: امیدواریم با اصلاح قیمت نهاده‌های دامی بر مبنای زمان بندی، وعده داده شده از سوی مسئولان اعمال شود.

این فعال صنفی گفت: نگران این مسأله هستیم که اصلاح قیمت‌ها به موقع صورت نگیرد و همین امر در روند تامین نهاده‌‌‌های دامی خلل ایجاد کند.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر