پرونده افزایش حقوق ۱۴۰۱ بسته شد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : «بهترین کار این است که ما قدرت خرید کارگران را افزایش دهیم. بهترین ظرفیت برای افزایش قدرت خرید، جلوگیری از افزایش تورم است.» اینها بخشی از حرف‌های رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس است برای اینکه از تلاش برای تجدید نظر در میزان افزایش حقوق کارگران خبر بدهد و بگوید که احتمالا رئیس جهور می‌خواهد در این مورد تجدیدنظر کند و احتمال دارد تعدیل‌ها و بازنگری‌هایی درباره میزان افزایش حقوق طی هفته آینده اتفاق بیفتد.
این خبر را برخی رسانه‌ها با عنوان خبر تلخ برای کارگران در روز کارگر اعلام کرده اند و توانسته موجی از نگرانی و بلاتکلیفی در گروه‌های کارگری ایجاد کند چرا که نزدیک به یک ماه و نیم از آغاز سال می‌گذرد و نه تنها بسیاری از کارگران و بنگاه‌های اقتصادی روی میزان افزایش حقوق برنامه‌ریزی کرده‌اند بلکه اعلام خبر افزایش ۵۷ درصدی حقوق با وجود اینکه تمام کارگران را در بر نمی‌گیرد صرفا حداقلی‌بگیرها را شامل می‌شود، بازتاب خبری زیادی داشته و انتظارات تورمی‌ای ایجاد کرده که تاثیرش بر برخی بازارها قابل مشاهده است. در حالی که قطعا خبر تعدیل این تصمیم به اندازه اصل خبر بازتاب نخواهد داشت. حداقل دستمزد کارگران مانع اشتغال می‌شود؟

این تنها خبری نیست که درباره حقوق‌ها می‌شنویم بلکه گویا سازمان تامین اجتماعی در این مورد اخباری را منتشر کرده است.

میزان افزایش ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ تعیین شد

در جلسه امروز هیات وزیران به ریاست حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، میزان افزایش ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ تعیین شد.

براساس مصوبه دولت، ضریب حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و قضات، شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت از جمله کارمندان وزارت اطلاعات و شاغلین پست‌های سیاسی وزارت امور خارجه، به میزان ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

همچنین افزایش حقوق کارکنان مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی و شرکت‌های دولتی دارای مقررات خاص از جمله شرکت‌ها و دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آن‌ها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان انرژی اتمی ایران، سازمان‌های موضوع ماده ‌(۵) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۱ به میزان ۱۰ درصد تعیین شد.

حداقل حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر شاغلین موضوع ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارمندان دستگاه‌های اجرایی مشمول این قانون و سایر مشمولین ماده مذکور (به استثنای مشمولین قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت) و حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۱ به میزان ۲۴ میلیون و ۷۱۵ هزار ریال و حداقل حقوق کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ به میزان ۱۳ میلیون و ۳۶۲ هزار ریال تعیین شد.

همچنین حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های بازنشستگی در سال ۱۴۰۱، ۱۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد، مشروط به آنکه پس از اعمال افزایش مذکور، حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور، متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، نباید از ۵۰ میلیون ریال کمتر باشد.

در اجرای جزء (۱۲) بند (الف) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و با استناد به بند (ب) ماده (۱۵) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، امتیاز کمک هزینه عائله‌مندی مزدوجین جدید و حق اولاد فرزندان متولد سال ۱۴۰۱ به ترتیب (۲) و (۳) برابر می‌گردد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر