آزمون سخت رئیسی برای بودجه انقباضی ۱۴۰۱

خبرنامه اقتصاد ایران - سه‌شنبه 9 آذر 1400

خبرنامه اقتصاد ایران - سه‌شنبه 9 آذر 1400
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

چالش‌های رئیسی برای بستن یک بودجه انقباضی

ظاهرا دولت به دنبال کاهش هزینه‌ها در بودجه سال 1401 است. از جمله اینکه گفته شده میزان‌ دستمزدها کمتر سال‌های قبل افزایش خواهد یافت (حداکثر 10 درصد)، یا برخی نهادها چون شهرداری از حذف بندهای بودجه‌ای مربوط به خود خبر داده‌اند. در این میان نیز رئیس سامان برنامه و بودجه اعلام کرده بودجه سال آینده با فرض باقی ماندن تحریم‌ها بسته شده است. با این حال مواجهه با تحریم، مواجهه با کاهش رفاه ناشی از کاهش رشد دستمزدها و در نهایت نوع مواجهه با کاهش تقاضای اقتصاد کلان در سال آینده سه مساله‌ای است که دولت رئیسی را در مورد اتخاذ بودجه انقباضی 1401 با مشکل مواجه خواهد کرد.

چالش تیم دیپلماسی ایران در دور هفتم مذاکرات وین

دور هفتم مذاکرات وین در حالی دیروز آغاز شد که به نظر می‌رسید دو طرف هرچند تمایل به آغاز گفت‌وگو دارند، اما کماکان بر مواضع سرسختانه خود پافشاری می‌کنند. مذاکرات از نقطه متوقف‌شده خردادماه آغاز شد، با این‌حال ایران بر موضع رفع کامل تحریم‌ها استوار است و در مقابل آمریکا اعلام کرده تحریم‌های مرتبط به توافق برجام ۲۰۱۵ را لغو می‌کند، اما به شرط آنکه ایران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند باشد. حتی در آخرین اظهارات در مورد مذاکرات وین، دیپلمات‌های اروپایی در گفت‌وگو با رویترز مدعی شده‌اند تاکنون در مذاکرات وین ۷۰ تا ۸۰ درصد از پیش‌نویس مربوط به متن توافق نوشته است، اما مشکل اصلی آن است که طرف مقابل ایران در مذاکرات، تعهدی برای پایبندی به توافق برجام ندارد.

واکنش بازارها در اولین روز مذاکرات

اولین روز گفتگوهای وین با واکنش مثبت تمامی طرفین همراه بود. این موضوع توانست قیمت دلار در بازار ارز را نزولی کند و حتی برای ساعتی به کانال ۲۸ هزار تومان بازدگرداند. بازار سهام نیز با تمرکز بر سهام برجامی به اخبار شب گذشته و صبح امروز پاسخ داد و سهام دلاری و کالایی عموما با افت قیمت و ارزش محدود معاملات همراه شدند. در بازار آتی صندوق طلا نیز قیمت‌ها با شدت نسبتا زیادی نزولی شد. اما اخبار عصرگاهی بار دیگر بازار ارز را به تحرک واداشته است. اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین ضمن یک توئیت به این موضوع اشاره کرده که شرط آمریکا برای لغو تحریم‌ها بازگشت ایران به تعهدات برجامی است. به این ترتیب به نظر می‌رسد همان مشکلی که در ۶ دور نخست به عنوان یک مانع در سر راه توافق حضور داشت همچنان پابرجاست.

عقب ماندن ایران از عربستان در صنعت گاز

غول سعودی آرامکو خبر از انعقاد قرارداد با چند شرکت خارجی برای توسعه یک میدان گازی نامتعارف داد. پیش‌بینی می‌شود تولید گاز از جفوره ظرف 3 سال آغاز شود و در نهایت به بیش از 60 میلیون مترمکعب در روز معادل تولید گاز در 5 فاز استاندارد پارس جنوبی برسد. در حال حاضر ایران با داشتن سهم 17 درصدی از ذخایر گازی جهان، تنها 6 درصد از تولید گاز را به خود اختصاص داده است. اما عربستان با داشتن سهم 3 درصدی از ذخایر بیش از 2.9 درصد گاز دنیا را تولید می‌کند. در حالی تولید گاز عربستان در حال افزایش است که افت تولید در فازهای پارس جنوبی به دلیل عدم سرمایه‌گذاری آغاز شده است.

هزینه واقعی قیمت‌گذاری دستوری

دولت با وجود تورم بالا، نسبت به سال ۱۳۹۹ هیچ افزایشی در مقدار یارانه‌های نقدی و غیرنقدی و معیشتی صورت نداد اما یارانه مربوط به نان و خرید تضمینی گندم را هشتاد درصد زیاد کرد. در کل دولت معمولاً بخش قابل توجهی از بودجه را صرف کنترل قیمت کالاهای اساسی می‌کند در حالی که می‌توانست سالی یک میلیون و هفتصد هزار تومان به خانوارهای پنج دهک پایین جامعه به صورت نقدی اهدا کند.

اخباری که نباید از دست داد:

کدام وام مسکن به صرفه‌تر است؟

خودرو تارا بخریم یا شاهین؟

تصمیم ستاد تنظیم بازار درباره قیمت خودرو

شناخته شده‌ترین دلال بورسی جهان

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر