نرخ سود بین بانکی اندکی افزایش یافت

سیگنال بانک مرکزی برای رکود اقتصادی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: نرخ بهره بازار بین بانکی با افزایش ۰.۰۹ واحد درصدی نسبت به هفته قبل به ۲۰.۷ رسید. شیب افزایش نرخ سود نسبت به هفته‌های گذشته کمی کاهش داشته است که نشانه آن است که رکود اقتصادی دیگر از ناحیه افزایش سود بین بانکی تضعیف نخواهد شد و تاثیر سود بین بانکی بر رکود اقتصادی در همین حدود باقی خواهد ماند.

آیا نرخ سود بانکی بالاتر می‌رود؟

بازار بین بانکی چیست؟

بازار بین بانکی بازاری است که موسسات و بانک‌های دارای مجوز از بانک مرکزی در آن اقدام به قرض‌گیری و قرض‌دهی کوتاه‌مدت (یک روزه) مبادرت می‌کنند و بانک مرکزی در آخرین به روزرسانی خود از نرخ‌های بازار بین بانکی نرخ بهره بین بانکی را 21.7درصد اعلام کرد تا روند افزایشی این نرخ همچنان ادامه‌دار باشد. اما همزمان با افزایش نرخ سود بین بانکی حداقل نرخ ریپو یا توافق بازخرید (نرخی که بانک مرکزی به بانک‌ها وام کوتاه‌مدت می‌دهد) نیز افزایش یافته تا به نحوی نیاز کوتاه‌مدت بانک‌ها به نقدینگی را تامین کند.

تحولات بازار بین بانکی از ابتدای 1400

شکل زیر تغییرات نرخ‌های بازار بین بانکی را در سال 1400 نشان می‌دهد که بر این اساس روند نرخ بهره منبعث از تزریق پایه پولی از حدود 20 درصد به 18 درصد کاهش داشت؛ اما پس از اواسط مرداد با سرعت تقریبا زیادی شروع به افزایش کرد به نحوی که حتی در سه هفته اخیر حدود 0.7 درصد بر آن افزوده شده است. در ابتدای سال منبعث از تزریق پایه پولی به دولت و نیز کاهش نسبی وام‌دهی شبکه بانکی به دلیل شیوع کرونا نرخ بهره بین بانکی تمایل شدیدی به کاهش داشت. یعنی همزمان هم عرضه پول در بازار افزایش یافته بود و هم کاهش تقاضا وجود داشت. اما مشخصا از مرداد ماه پایه پولی افزایشی را تجربه نکرد و این بار ضریب فزاینده نقدینگی بود که به آرامی افزایش می‌یافت.

سیگنال افزایش اندک نرخ سود برای رکود

می‌دانیم رابطه نرخ سود و تولید منفی است زیرا با افزایش نرخ سود بانکی افراد ترجیح می‌دهند سرمایه‌گذاری اندکی داشته باشند و در نتیجه تولید اقتصادی سخت‌تر شکل خواهد گرفت. از طرفی افزایش نرخ سود بین بانکی تامین مالی بنگاه‌ها را سخت‌تر خواهد کرد و به همین دلیل ثابت ماندن نرخ سود بین بانکی در همین حدود به معنای آن است که دیگر از این ناحیه رکود اقتصادی تحت فشار نخواهد گرفت.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر