صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق درآمد ثابت چیست؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی در ایران با گزینه‌های محدودی آشنایی دارند. آنها معمولا در ۳ دسته طلا، زمین و مسکن یا بانک سرمایه گذاری می‌کنند. اعتماد به این ۳ دسته سرمایه گذاری از تجربه افراد با زیستن در یک اقتصاد تورمی به دست آمده است. البته این سه دسته با هم تفاوت‌هایی دارند.

ریسک‌ها و مزایای دارایی‌های مختلف

طلا یک دارایی ارزشمند است که اعتماد به آن قرن‌ها سابقه دارد. از این دارایی معمولا به‌عنوان پناهگاه امن سرمایه یاد می‌شود. این فلز زرد، در ایران به دلیل تورم شدید در بیشتر سال‌ها بازدهی خوبی داشته است. اما خرید طلا ریسک‌هایی نیز دارد که از آن جمله می‌توان به امکان سرقت، جعل، شرایط نگهداری و امنیت آن اشاره کرد. در کنار این ریسک‌ها طلا ممکن است در کوتاه‌مدت دچار نوسان قیمت هم شده و ارزش آن کمتر شود. از سوی دیگر سرمایه گذاری در مسکن معمولا ریسک کمتری دارد، قابلیت خودمصرفی یا اجاره دارد و در طول زمان هم رشد خوبی داشته است. اما این سرمایه گذاری هم مشکلات خود را دارد. یکی از مهم‌ترین این موارد آن است که مسکن دچار دوره‌های رکود می‌شود و با استهلاک نیز همراه است. علاوه بر این، مسکن و زمین خصوصا در شرایط فعلی قابلیت سرمایه گذاری با پول کم را ندارند. به همین دلیل هم سرمایه‌های خُرد را نمی‌توان وارد آنها کرد.

بسیاری از مردم در چنین شرایطی جذب بانک‌ها می‌شوند. بانک‌ها این ویژگی را دارند که مبلغ ثابتی در هر ماه به افراد بپردازند. پرداختی ثابت آنها باعث می‌شود بسیاری از مردم نسبت به آنها رغبت داشته باشند. ریسک پایین آنها و اعتمادی که مردم به برخی از بانک‌های بزرگ دارند هم باعث شده سرمایه‌های زیادی جذب آنها شود. علاوه بر این، بانک برای سرمایه گذاری با پول کم نیز مناسب است. اما آیا بانک واقعا گزینه خوبی برای سرمایه گذاری است؟

بانک و شرایط تورمی

بزرگترین عیب و ایرادی که می‌توان به بانک‌ها گرفت این است که این نهادهای مالی برای شرایط تورم بالا گزینه خوبی نیستند. سود بانکی در سال‌های اخیر که تورم شدت گرفته ثابت مانده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز از یک گزینه سرمایه گذاری خوب غافل مانده‌اند: صندوق‌ درآمد ثابت . اما صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق درآمد ثابت چیست و چه مزایایی دارد؟

صندوق درآمد ثابت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که بین ۷۰ تا ۹۵ درصد از دارایی خود را صرف سرمایه گذاری در مواردی مانند اوراق مشارکت، اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده‌های بانکی و برخی گزینه‌های مشابه می‌کنند. ریسک صندوق‌های درآمد ثابت به دلیل نوع سرمایه گذاری آنها بسیار پایین است. بازدهی این صندوق‌ها بهتر از بانک است و همان‌طور که دیدیم ریسک آنها نیز بسیار اندک است. مزیت دیگر صندوق‌های درآمد ثابت این است که با پول کم هم قابل سرمایه گذاری هستند. اما یک مزیت بزرگ هم صندوق‌های درآمد ثابت دارند. شما می‌توانید پولتان را در صندوق‌های درآمد ثابت بگذارید و روزشمار سود دریافت کنید. این در حالی است که اگر پول شما در بانک باشد و به هر دلیلی بخواهید آن را پیش از موعد از بانک خارج کنید، خیلی وقت‌ها با جریمه روبرو می‌شود. سود صندوق درآمد ثابت کیان دیجیتال سالانه بین ۱۸ تا ۲۲ درصد است.

صندوق درآمد ثابت به درد چه کسانی می‌خورد؟

این صندوق به درد تمام سرمایه گذاران می‌خورد اما برای افراد ریسک‌گریز بسیار مناسب‌تر بوده و می‌تواند جایگزین خوبی برای بانک باشد. علاوه بر این، کسانی که ریسک‌پذیر هستند نیز می‌توانند از صندوق‌های درآمد ثابت برای متنوع‌سازی سرمایه گذاری خود و کاهش ریسک استفاده کنند. صرف نظر از این افراد که دید سرمایه گذاری دارند، صاحبان کسب‌وکارها و مشاغلی نیز که با دستگاه‌های پوز زیاد کار می‌کنند و پول دریافتی آنها چند روزی در حسابشان می‌ماند، می‌توانند از صندوق درآمد ثابت کیان استفاده کرده و به ازای آن چند روز نیز سود کسب کنند.

چطور می‌توان به صندوق‌های درآمد ثابت اعتماد کرد؟

این صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار مشغول فعالیت هستند و مجوزهای لازم برای آنها صادر شده است. به همین دلیل نیز انتخاب این صندوق‌ها از نظر قانونی پشتوانه دارد. به‌علاوه، این صندوق‌ها از نظر شرعی نیز مجاز هستند و سود آنها حلال است. به این ترتیب، صندوق‌های سرمایه گذاری از جمله صندوق‌های درآمد ثابت با موسسات غیرمعتبر تفاوت اساسی دارند و در چارچوب قانون فعالیت می‌کنند.

چگونه می‌توانیم در صندوق‌های درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنیم؟

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت می‌توانید به دفاتر صندوق‌ها مراجعه نمایید. البته یک راه دیگر هم وجود دارد. درواقع می‌توانید این کار را به‌طور آنلاین و یا با استفاده از اپلیکیشن‌ها نیز انجام دهید. به‌عنوان مثال با اپلیکیشن کیان دیجیتال می‌توانید چنین کاری کنید و از امکانات بیشتری نیز استفاده نمایید.

نکات مهم در انتخاب صندوق‌ها

یکی از نکات مهمی که باید در انتخاب صندوق درآمد ثابت به آن توجه کنید، اندازه صندوق است. بزرگی یک صندوق نشان‌دهنده میزان اطمینان به آن است. علاوه بر این، هر چه یک صندوق نوسان کمتری داشته باشد، صندوق بهتری محسوب می‌شود. نکته سومی که باید در خصوص انتخاب یک صندوق خوب به آن توجه کرد این است که آن صندوق نسبت به سایر صندوق‌ها و کلیت بازار چگونه عملکردی داشته است. این 3 نکته می‌تواند در انتخاب یک صندوق درآمد ثابت مناسب به شما کمک کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر