تب بازار مسکن کاهش می‌یابد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : هنوز آمارهای رسمی از بازار مسکن در ماه گذشته منتشر نشده است. اما بررسی آگهی‌های دیوار حاکی از افت حدودا ۹ درصدی آگهی‌های فروش املاک و افت ۱۴ درصدی میزان بازدید این آگهی‌هاست. چنین چیزی نشان می‌دهد که در ماه گذشته که اغلب بازارها با انجماد مواجه بودند خریداران و فروشندگان مسکن هم تا حدی عقب نشسته‌اند و در انتظار تعیین تکلیف دور جدید مذاکرات برجامی هستند. همچنین در بازار خودرو هم به تبع بازار ارز شاهد عدم تغییر جدی قیمت‌ها بودیم. به طوری که شاخص خودروی بورسان در تیرماه افت خفیف ۰.۴ درصدی را به ثبت رسانده است.

انجماد بازار خودرو

در ماهی که گذشت بازار خودرو هم با رکود قیمتی مواجه بود و هم به گفته فعالان بازار با رکود معاملاتی. در این ماه نوسانات قیمت خودرو خیلی همگام با نرخ ارزحرکت کرد و در نهایت هم به واسطه بازدهی صفر قیمت دلار در تیرماه، قیمت خودروها هم کم‌نوسان باقی‌ماند. به طوری که شاخص کل خودروی بورسان در این ماه افت بسیار خفیف ۰.۴ درصدی را تجربه کرد. شاخص خودروهای داخلی بورسان با رشد ۰.۴ درصدی همراه شد و شاخص خودروهای چینی افت ۱.۲ درصدی را تجربه کرد. به نظر می‌رسد افت قیمت خفیف خودروهای چینی به واسطه اخبار آزادسازی واردات خودرو باشد.

Loading...

عقب‌نشینی خریداران و فروشندگان مسکن

از ابتدای سال جدید بازار مسکن چهره‌ای متفاوت از سال گذشته به خود گرفت و با سرعت در مسیر صعودی قرار گرفت. به طوری که شاخص مسکن مرکز آمار طی سه ماه نخست سال جهش ۱۷ درصدی را ثبت کرد و متوسط قیمت هر متر مربع خانه در تهران به بیش از ۴۰ میلیون تومان رسید. این جهش قیمت با جهش تعداد و ارزش معاملات هم همراه بود. به طوری که برآوردهای بورسان نشان می‌دهد ارزش معاملات مسکن در خردادماه به رقم عجیب ۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

Loading...
منبع: مرکز آمار
Loading...
منبع: بانک مرکزی

اما به نظر می‌رسد در تیرماه مسکن هم مانند بازارهای دیگر تا حدی از تب و تاب افتاده باشد. بررسی‌های میدانی بورسان نشان می‌دهد که بسیاری از فروشندگان عقب‌نشینی کرده‌اند و فعلا دست نگه داشته‌اند. چنین چیزی را داده‌های پلتفرم «دیوار» هم نشان می‌دهد. طبق داده‌های دیوار در تیرماه تعداد آگهی‌های فروش آپارتمان در تهران نسبت به خردادماه با افت حدودا ۹ درصدی مواجه شده است. همچنین این داده‌ها نشان می‌دهد که میزان بازدید آگهی‌های فروش هم نسبت به خردادماه با کاهش ۱۴ درصدی همراه بوده است. چنین چیزی نشان می‌دهد که حتی خریدارها هم فعلا دست نگه داشته‌اند. به نظر می‌رسد این عقب‌نشینی از خرید و فروش مسکن به واسطه سرنوشت نامعلوم مذاکرات برجامی باشد. در زمستان که انتظار برای احیای برجام به اوج رسیده بود، رشد قیمت مسکن بسیار کند شده بوده و حجم معاملات هم افت سنگینی پیدا کرده بود. در بهار که انتظارات چرخید روند بازارها از جمله بازار مسکن هم تغییر کرد و هم حجم معاملات و هم قیمت مسکن با شتاب بالایی رو به افزایش رفت. اما در ماه گذشته به واسطه آغاز مذاکرات قطر بازارها با نوعی انجماد مواجه شدند. البته باید خاطرنشان کرد که همچنان سطح انتظارات تورمی بالاست. در همین خصوص هم می‌توان به آمارهای دیوار اشاره کرد که در ثلث اول امسال تعداد آگهی‌های فروش و میزان بازدید نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب رشدهای ۱۹ و ۳۱ درصدی داشته است.

Loading...
منبع: دیوار
Loading...
منبع: دیوار

هر چند فعلا باید منتظر آمارهای رسمی باشیم تا با اطمینان بتوان در این خصوص صحبت کرد؛ اما انتظار می‌رود آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار از بازار مسکن تهران در تیر حاکی افت نسبی تعداد معاملات در قیاس با خرداد باشد و تورم ماهانه مسکن هم مقداری عقب‌نشینی کرده باشد و به حدود ۳ تا ۵ درصد رسیده باشد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر