چرا هر بار سیل و طوفان قربانی می‌گیرد همه شوکه می‌شوند

دلیل غافلگیری مسئولان در برابر بلایای طبیعی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: ۲۲ نفر کشته یک نفر مفقود و چنین مصدوم با آسیب‌های جدی این تازه‌ترین محصول غافلگیری مسئولان و مردم در برابر سیل است. حادثه‌ای طبیعی که سال‌هاست دیگر غافلگیر کننده محسوب نمی‌شود و به یکی از بلایای قابل پیشگری تبدیل شده اما هنوز عبارت غافلگیری کلید واژه توضیحات مسئولان ایرانی بعد از مواجهه با آن است آن هم در حالی که به نظر می رسید بعد از فاجعه‌ای که غافلگیری از سیل‌های پشت سر هم در فروردین ۹۸ رقم زد درس عبرت کافی برای جلوگیری از غافلگیر شدن مردم و مسئولان فراهم شده است اما واقعا چرا هر بار و هربار شاهد این اتفاق هستیم؟

این بار و در مورد سیل تازه استان فارس مسئولان می‌گویند که هواشناسی هشدار کافی نداده و در هشدارهایش خبری از کلمه سیل نبوده است. هواشناسی در مقابل می‌گوید که در مورد بارش شدید در حوزه بالا دست هشدار داده بوده اما جدی گرفته نشده است. این جدی نگرفتن در سطح مردم هم دیده می‌شود و دهیاران می‌گویند مردمی که در حوزه مسیل‌ها و رودخانه رودبال مستقر شده بودند چون هوا را آفتابی و رودخانه را آرام می‌دیدند هشدار گشت‌های دهیاری را جدی نگرفته و جا به جا نشده‌اند اما مگر می‌شود آدم‌ها و مسئولان تا این اندازه در مورد موضوعی به این خطرناکی بی‌توجه باشند و هر بار غافلگیر شوند؟

شاید اولین دلیل ضعف آگاهی‌بخشی عمومی در سطح مسئولان و مردم باشد. اتفاقی که چند سالی است در مورد زلزله تا اندازه‌ای اتفاق افتاده اما هنوز در مورد سیل و طوفان هیچ آگاهی عمومی وجود ندارد تا جایی که نه مردم به هشدارها توجه می‌کنند و نه مسئولان خطر را جدی می‌گیرند. عامل دیگر غافلگیری اما کمی متفاوت است. فرض کنیم که سیل در کمین است اما مردم و مسئولان در فاصله چند روز و چند ساعت مانده به فاجعه غیر از خلوت کردن مسیل‌ها چه اقدامی می توانند انجام دهند مخصوصا وقتی ابعاد حادثه آنقدر بزرگ باشد که به حریم شهرها و روستاها هم وارد شود؟ مانند آنچه در فروردین ۹۸ اتفاق افتاد و به دلیل تغییرات اقلیمی احتمالا باز هم شاهدش خواهیم بود. اینجاست که پای اقدامات بلند مدت برای جلوگیری از غافلگیری به میان می‌آید، اقداماتی مانند جلوگیری از تغییر کاربری مسیل‌ها، از بین نبردن پوشش گیاهی دامنه‌ها، آماده سازی شهرها و روستاها برای مواجهه با بحران و اقداماتی از این دست که کار چند روز چند ماه نیستند و آمادگی همیشگی می‌طلبند و به نظر می‌رسد تا وقتی عزم جدی برای پذیرش تغییرات اقلیمی و آنچه پیش روی ماست وجود نداشته باشد کلمه غافلگیری از دستور زبان مسئولان حذف نخواهد شد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر