توافق نهایی وین نزدیک است؟

توافق نهایی وین نزدیک است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
مذاکرات وین پس از ماه‌ها گفت‌وگوهای فشرده، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به یک وضعیت بن‌بست کشیده شده است. قریب به اتفاق کشورهای مشارکت‌کننده در گفت‌وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند.

بپیتر استانو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در نشست خبری از بروکسل افزود که دستیابی به توافق نهایی از اجرای کامل برجام اطمینان حاصل می‌کند اما هنوز به خط پایان نرسیده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد که هنوز برای تلاش‌های آخر در راستای از سرگیری اجرای برجام فرصت باقی مانده و «به همین خاطر نماینده عالی (جوسپ بورل) و تیم او در تلاش هستند تا مذاکرات وین را به جمع‌بندی برسانند»

باید به اجرای کامل برجام برگردیم

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد که جوسپ بورل «نهایت تلاش خود را می‌کند تا اطمینان حاصل کند که به اجرای کامل این توافق بسیار مهم برگردیم»

وی در خصوص اقدامات جبرانی ایران در پی تصویب قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت: «ما نگران هستیم و به همین خاطر است که باید به اجرای کامل برجام برگردیم.»

استانو گفت: «تنها زمانی که تعهدات به طور کامل اجرا شود، زمانی که فعالیته‌های اتمی ایران ۱۰۰ درصد تحت نظر باشد و مشارکت‌کنندگان تعهدات خود را تحت برجام اجرا کنند این توافق به طور کامل فعال می‌شود»

استانو در پاسخ به این سئوال که مانع رسیدن به توافق نهایی از ناحیه ایران چیست گفت که اتحادیه اروپا درباره موضع طرف‌های مشارکت‌کننده در گفت‌وگوها اظهارنظر نمی‌کند. «ما بعنوان هماهنگ‌کننده تمام تلاش خود را به‌کار می‌بندیم تا به مشارکت‌کنندگان کمک کنیم که به توافق برسند و اطمینان حاصل کنیم که برجام به طور کامل اجرا می‌شود. اما این یک روند دیپلماتیک است و ما درباره محتوای گفت‌وگوها نظر نمی‌دهیم.»

تهران از مذاکره منطقی و مبتنی بر نتیجه استقبال می‌کند

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار در صورتی که طرف‌های غربی واقع‌بین باشند آمادگی دارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی اخیر با جوسپ بورل تاکید کرد: تهران از مذاکره منطقی و مبتنی بر نتیجه همواره استقبال کرده است اما برای رسیدن به توافق خوب و پایدار ضروری است طرف مقابل رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد.

وی افزود: ایران هیچ گاه از میز مذاکره فاصله نگرفته است به همین دلیل همواره در گفت‌وگوها ابتکارات مهمی را برای رسیدن به توافق مطلوب ارائه کرده‌ایم اما باید مذاکره نتیجه بخش باشد.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر