توضیح وزیر اقتصاد درباره ذخایر ارزی در دولت روحانی

توضیح وزیر اقتصاد درباره ذخایر ارزی در دولت روحانی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
روحانی چند روز پیش گفته بود: مرداد ۹۲ که دولت را تحویل گرفتیم چند صد میلیون دلار اسکناس در بانک مرکزی بود اما زمان تحویل در مرداد ۱۴۰۰ به دولت سیزدهم، چند میلیارد دلار اسکناس در بانک مرکزی موجود بود. وزیر اقتصادی و دارایی به اظهارات روحانی در مورد ذخایر ارزی دولت در زمان تحویل واکنش نشان داد.

سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی در مایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به وعده‌ای که قبلاً در وزارت اقتصاد داده بودیم مبنی بر اینکه قانون مودیان و سامانه پایانه‌های فروشگاهی در تیرماه ۱۴۰۱ شروع خواهد شد و تلاشی که دوستان سازمان امور مالیاتی لازم بود که تست‌هایی انجام شود تا نسبت به عملکرد این سامانه مطمئن شویم که این کار انجام شد.

وی اعزود: البته دعوت کرده بودیم که افتتاح این کار با حضور آقای رئیس جمهور باشد اما با توجه به مشغله‌هایی که ایشان داشتند و مهمانان خارجی ایشان این توفیق حاصل نشد اما ما مصمم هستیم که کار خود را شروع کنیم بر این اساس سامانه بررسی عملکرد مودیان شروع به کار کرد. اطلاعیه‌ای مبنی بر اینکه چه گروه‌هایی و به چه ترتیبی باید وارد سامانه شوند، از سوی سازمان امور مالیاتی منتشر خواهد شد و امیدوارم طبق آن حرکت یک اتفاق خوبی در زمینه عمل به تکالیف قانونی بر زمین مانده و در زمینه حرکت به سمت شفافیت اقتصادی و عادلانه شدن نظام مالیاتی و پرداخت‌ها در کشور صورت بگیرد.

وضعیت ذخایر اسکناس ارزی خوب بود

وزبر اقتصاد گفت: در مورد خبری که از قول رئیس جمهور سابق منتقل شده بود هم می‌خواستم بگویم در مورد صحبت‌های ایشان در خصوص وضعیت ذخایر ارزی باید بگویم که البته وضعیت ذخایر اسکناس ارزی ما در سال گذشته وضعیت خوبی بود. اما باید بگویم ذخایر اسکناس ارزی ما برای پرداختن به امور خدماتی است و به کار واردات کالاهای کشور نمی‌آید و کمکی به حل مسائل تجارت کشور نمی‌کند.

وی یادآور شد: در کنار آن خوب بود که اشاره‌ای می‌شد طبق نامه آقای واعظی به نوبخت در مورد خزانه خالی بلکه با بیش از ۵۴ همت استفاده از تنخواه چه اتفاقی افتاده است. امسال با اینکه هزینه دولت در سال ۱۴۰۱ بالاتر است هنوز در ۴ ماهه اول نیاز به اینکه به سقف استفاده از تنخواه سال قبل برسیم نداشتیم و در حد پایین‌تری هزینه‌های دولت را مدیریت کردیم.

خاندوزی عنوان کرد: خوب بود به استفاده‌ای که از مجموع اوراق شده بود اشاره می‌کردند و می‌گفتند در پنج ماه اول سال که ۵۵ درصد افزایش بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی از ابتدا تا انتهای دوره هشت ساله چطور بوده و به افزایش ۵۳۰ درصدی بدهی دولت به مجموع شبکه بانکی کشور اشاره می‌کردند. مجموع اینها تصویر دقیق‌تری فراهم می‌کند و اقتضا می‌کند با مردم با صداقت بیشتری صحبت کنیم.

زیرساخت حذف ارز ۴۲۰۰ فراهم نیست؟

وی در پاسخ به این سوال که برخی می گویند زیرساخت حذف ارز ۴۲۰۰ نداریم، گفت: فکر می‌کنم دوستان با تاخیر دارند به این مسئله می‌پردازند چون مطلع هستید هم در زمینه کالاهایی که ارز ترجیحی به آنها تعلق می‌گرفت هم در زمینه دارو کار به مرحله اجرا رسیده و مقدمات آن برای سایر کالاها مثل آرد هم وقتی که شرایط فراهم شود اجرا می‌شود. بنابراین ما صورت مسئله را پشت سر گذاشته‌ایم.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر