ادعای کاخ سفید درباره کمک تسلیحاتی ایران به روسیه

ادعای کاخ سفید درباره کمک تسلیحاتی ایران به روسیه
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن
کاخ سفید مدعی شد که ایران پهپادهایی را در اختیار روسیه و حوثی‌های یمن قرار داده است.

کاخ سفید روز دوشنبه گفت بر این باور است که روسیه به ایران روی آورده است تا از «صدها» هواپیمای بدون سرنشین این کشور از جمله پهپادهایی با قابلیت حمل سلاح برای جنگ اوکراین استفاده کند.

ایران آماده آموزش نیروهای روس است

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفت که مشخص نیست آیا ایران پیش از این پهپادهای خود را در اختیار روسیه قرار داده است یا خیر. وی با این حال افزود: «ایالات متحده اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد ایران آماده آموزش نیروهای روس در ماه جاری برای استفاده از این پهپادها است.»

وی روز دوشنبه ۱۱ ژوئیه به خبرنگاران گفت: «اطلاعات ما حاکی از آن است که دولت ایران در حال آماده شدن برای انتقال صدها پهپاد از جمله پهپادهای با قابلیت حمل سلاح در یک جدول زمان بندی تسریع شده به روسیه است.»

سالیوان در حالی این موضوع را مطرح کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در آستانه سفر به اسرائیل و عربستان قرار داد و قطعا یکی از موضوعات مورد بحث با سران این دو کشور، ایران خواهد بود.

سالیوان همچنین تصریح کرد که ایران پهپادهای مشابهی را در اختیار حوثی‌های یمن قرار داده است.

روزنامه بریتانیایی گاردین پیش از این در تاریخ ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) به نقل از برخی منابع نزدیک به شبه نظامیان عراقی نوشته بود که ایران از طریق «شبکه‌های مخفی» خود در عراق و از راه قاچاق، سلاح و ادوات جنگی به دست روسیه می‌رساند.

منبع: یورونیوز

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر