بورسان - Bourseon

اشباع خبرهای مثبت در بازار سهام

چرا بورس به محرک‌های اصلی واکنش زیادی ندارد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری : گرچه بازار سهام در هفته گذشته از اخبار مثبت اشباع شده بود اما با بازاری کم رمق و بی‌جان روبه‌رو بودیم به طوری که شاخص کل توانست رشد هفتگی ۳ درصدی داشته باشد و شاخص هم‌وزن نیز تنها ۱.۳ درصد رشد را ثبت کرد.

دلایل توجه به چند صنعت خاص

بورس این روزها ارزش و حجم معاملات بالایی ندارد که می‌تواند دلایل مختلفی اعم از آینده سیاسی مبهم، مشخص نبودن دید اقتصادی دولت جدید، نوسانات نرخ ارز و... را داشته باشد اما نکته مثبت این روزها، توجه زیاد بورس به اتفاقات و خبرهای تاثیرگذار بر صنایع مختلف است به طوری که به طور کامل می‌توان تاثیر آن را در معاملات هر روز صنایع مشاهده کرد.

اگر نرخ ارز و نوسانات قیمت دلار که تاثیر مستقیمی بر بورس دارند را فاکتور بگیریم، بازار جهانی و تغییرات فرمول نرخ در بعضی از صنایع از مهم‌ترین محرک‌های بازار در چند روز گذشته بوده است.

بحران گاز و دیگر حامل‌های انرژی در دنیا به ویژه اروپا منجر به اقبال نمادهای شیمیایی شده است. این بحران منجر به افزایش عجیب قیمت کامودیتی‌های پایه کربن شد. اتفاقی که برای پتروشیمی‌های بورس تهران به ویژه آنها که تولیدکننده اوره و متانول هستند می‌تواند بسیار مثبت تلقی شود. قیمت اوره در بازار جهانی در حدود ۷۰۰ دلار است اما در داخل تقریبا ۳۵۰ دلار معامله می‌شود که در صورت تعدیل قیمت باعث سودآوری شدید این گروه خواهد شد.

تغییر نرخ خوراک پالایشی‌ها به طور رسمی در هفته پیش اعلام شد.تغییر این نرخ و افزایش تخفیف سبب می‌شود که عملکرد این شرکت‌ها بهبود دوچندانی یابد. گرچه در روز انتشار این خبر بازار واکنش چندانی نداشت اما با رفع ابهامات شاهد رنج مثبت در نمادهای این گروه از جمله شپنا بودیم.

از دیگر اتفاقات هفته گذشته، به جدی‌تر شدن احتمال تغییر فرمول یوتیلیتی‌ها می‌توان اشاره کرد. چندیست که صحبت از تغییر نرخ فوق است. شنیده‌ها حاکی از این است که شورای رقابت موافقت خود را اعلام کرده است و به نظر می‌رسد تصویب آن بسیار نزدیک است. این خبر به شکل رسمی تایید و ابلاغ نشده است اما در صورت وقوع آن،شرکت‌های فوق درآمد فوق‌العاده‌ای خواهند داشت. مبین و بفجر در روز چهارشنبه با استقبال خوبی مواجه بودند که می‌تواند به دلیل اشاره شده باشد. در صورت تصویب فرمول‌گذاری جدید درآمد مبین به ۴۰۰-۴۵۰ میلیون دلار و بفجر در حدود ۲۰۰-۲۵۰ میلیون دلار خواهد رسید.

گرچه بیشتر صنایع بزرگ در معرض خبرهای مثبت بودند اما گروه فلزات اساسی چندیست که بازدهی چندانی نداشته است. معاملات کم ارزش و خنثی با تمایل بیشتر به محدوده قرمز رنگ، تنها چیزیست که نصیب سهامداران این گروه شده است. روند نامناسب فلزات در بازارهای جهانی طی روزهای گذشته در کنار رشد افسارگسیخته گاز طبیعی و اوره، سرمایه‌ها را از این گروه به سمت گروه‌های انرژی سوق داده است. از طرفی نیز امروز پس از مدت‌ها کش و قوس فراوان، کشور نیوزیلند به عنوان نخستین کشور از قاره اروپا نرخ بهره خود را افزایش داد که می‌تواند سیگنالی برای افزایش نرخ بهره در دیگر کشورها باشد. در صورت وقوع این اتفاق، تمامی بازارها از جمله کامودیتی‌ها با خطری جدی مواجه می‌شوند.

بازار به روایت اعداد

ارزش معاملات در هفته گذشته در سطح قویی نبود و میانگین ارزش معاملات خرد به ۷.۲ همت رسید. مانند بیشتر هفته‌های گذشته حقیقی‌ها دوباره در سمت فروشنده ظاهر شدند و به طور میانگین روزانه ۲۷۵ میلیارد تومان خروج پول رقم خورد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر