قیمت جدید روغن مایع و جامد اعلام شد

قیمت جدید روغن مایع و جامد اعلام شد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
قیمت روغن مایع به بیش از 22 هزار و 200 تومان و قیمت روغن جامد به بیش از 30 هزار تومان افزایش یافت.

بورسان : در حالی که بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران روغن طی یک سال گذشته بیشترین افزایش قیمت را بین کالاهای خوراکی تجربه کرده است، حال به نظر می‌رسد افزایش نرخ دیگری برای محصولات روغنی از راه رسیده است.

براساس اعلام سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان قیمت مصوب فروش انواع روغن ساخته شده از امروز مورخ 26 اردیبهشت 1400 افزایش می‌یابد. براین اساس روغن مایع ۳۵ درصد و انواع روغن جامد ۳۰ درصد گران می‌شود.

در این ارتباط شرکت صنعتی بهشهر طی نامه‌ای به اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که قیمت‌های فوق براساس واردات با ارز یارانه‌ای هر دلار ۴۲۲۰۰ ریال است و در صورت هرگونه تغییر در نرخ ارز ترجیحی کالا‌های اساسی قیمت فروش محصولات نیز به تبع آن تغییر خواهد کرد.

بهشهر بزرگترین تولیدکننده روغن خوراکی کشورر است. درصورتی که این افزایش نرخ را نسبت به قیمت روغن در فروردین 1400 درنظر بگیریم به این معناست که قیمت روغن مایع به بیش از 22 هزار و 200 تومان و قیمت روغن جامد به بیش از 30 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

روغن؛ گرانترین کالا

قیمت روغن در حالی افزایش یافته است که پیش از آغاز سال جدید کمبود روغن در کشور به بحرانی فراگیر تبدیل شده بود و مردم برای تهیه روغن ناچار بودند در صف‌های طولانی بمانند. بر اساس آمار مرکز آمار ایران قیمت روغن مایع خوراکی طی یک سال حدود 90 درصد و قیمت روغن خوراکی جامد طی یک سال بیش از 152 درصد افزایش یافته است. این یعنی قیمت روغن جامد حدود 2.5 برابر شده است.

آخرین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که بین انواع محصولات خوراکی، روغن جامد بیشترین افزایش قیمت را طی یک سال اخیر تجربه کرده است. بعد از این کالا برنج خارجی با تورم 137 درصدی، گوشت مرغ با افزایش نرخ 136 درصد و تخم مرغ و خامه با بیش از 110 درصد افزایش در مرحله‌های بعدی قرار داشته‌اند.

جهش قیمتی دیگری در راه است؟

افزایش قیمت روغن به دنبال کاهش تخصیص ارز ترجیحی(4200 تومانی) و مشکل در واردات دانه‌های روغنی به خصوص در نیمه دوم سال 99 رخ داد. آنطور که در نامه گزوه صنعتی بهشر آمده است، افزایش نرخ‌های کنونی با در نظر گرفتن تخصیص ارز 4200 تومانی است و به محض کاهش و قطع تخصیص این ارز، قیمت روغن مجددا افزایش خواهد یافت.

در بودجه سال 1400، دولت 7 هزار میلیارد تومان برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته است. مجلس دولت را مکلف به قطع تخصیص ارز 4200 تومانی کرده است. از این رو احتمالا تنها در نیمه اول سال ارز ترجیحی به واردات کالاهای اساسی تخصیص می‌یابد. از این رو ممکن است جهش قیمتی دیگری در نیمه دوم سال 1400 برای کالاهای روغنی در راه باشد.

Loading...
قیمت ماهانه روغن مایع و جامد خوراکی در 99 و 1400
Loading...

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر