قیمت لیر ترکیه امروز ۱۱ دی ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
قیمت لیر ترکیه امروز هم نزولی شد.

قیمت لیر ترکیه امروز دوشنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰ در بازار آزاد ارز ایران مانند هفته گذشته در مسیر نزولی قدم برداشت و با رسیدن به ۲ هزار و ۲۱۰ تومان، نسبت به قیمت پایانی روز گذشته ۶۰ تومان ارزان شد.

قیمت لیر امروز ۹ دی ۱۴۰۰
تغییر (تومان) کمترین (تومان) بیشترین (تومان)
(۲.۷%) ۶۰۰ ۲,۲۱۰ ۲,۲۲۰

تاثیر ریزش لیر در سفر به ترکیه

با ریزش ارزش لیر، مسیرهای ترکیه هم شلوغ شد و رشد بالایی را در سفر به این کشور تجربه کردیم. البته پاییز و زمستان فصل سفرهای تفریحی به ترکیه نیست و این کشور از گذشته، بیشتر مقصد خرید ایرانی‌ها بوده است، ‌بنابراین وقتی ارزش لیر پایین آمد، با تبلیغاتی هم که شد مسافران این مسیر رشد کرد. البته پس از مدتی، با اجرای سیاست دولت اردوغان برای تقویت لیر، حجم این سفرها به روال عادی برگشت. لازم به ذکر است که کاهش ارزش لیر، هیچ تاثیری در کم شدن هزینه‌های سفر به ترکیه نداشته و قیمت خدمات مسافرتی یا تغییر نکرده یا گران نشده است.

ایرانی‌ها، ترکیه‌ای‌ها را درک می‌کنند

فکر کنید در کشوری بودید که میانگین نوسان نرخ دلار در برابر پول ملی چندین درصد بود، این التهاب چه بر سر شما می‌آورد. ایرانی‌ها به خوبی التهاب سنگین را در این چند سال گذشته و چند ماه اخیر تجربه کرده‌اند. میانگین نوسان روزانه یک تا دو درصد برای دلار به ریال به روال معمول تبدیل شده است.
حالا در ترکیه نیز با سیاست‌های ازدوغان نوسان روزانه دلار به لیر به لیر بعضا به ۲۰ درصد رسیده است. سیاسیون به کام خود اقتصاد را می‌چرخانند و دود آن به چشم همه می‌رود. در چنین کشوری شما برای خرید هر چیزی باید بار روانی و مالی را به جان بخرید. حالا فرض کنید در چنین کشوری امکان توسعه و‌ تولید و سرمایه‌گذاری وجود دارد. توسعه به ثبات نیاز دارد و ثبات نیازمند سیاست‌های صحیح در همه حوزه‌هاست.

ملک ایرانی‌ها در ترکیه را مفت می‌خرند

ترک‌ها به دلیل اینکه می‌دانند ایرانی‌ها و یا سایر اتباع خارجی خانه را تنها به آن‌ها می‌توانند بفروشند، ملک را حتی به نصف قیمت یا یک سوم قیمت خانه می‌خرند، بنابراین فرد یا باید با ضرر و زیان خانه را بفروشد یا سرمایه خود را برای مدتی بیخیال شود، از سوی حتی بعد از اینکه فرد ملک خود را می‌فروشد، نمی‌تواند سرمایه خود را از ترکیه خارج کند، بلکه باید برای چندین سال سرمایه خود را در بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری کند تا اجازه برداشت پول و خروج آن را داشته باشد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر