چالش جدید بازپرداخت تسهیلات رفاه کارت بازنشستگان

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
بازنشستگان تامین اجتماعی به سازوکار پرداخت تسهیلات در قالب رفاه کارت انتقاد کردند.

جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار پرداخت تسهیلات «رفاه کارت» به صورت نقدی شدند و به میزان آن انتقاد کردند. تسهیلات رفاه کارت، در قالب کارت اعتباری ۵۰ میلیون تومانی به بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

بر این اساس تنها آن گروه از بازنششستگان از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند که مستمری خود را از این بانک دریافت می‌کنند.

از آنجا که این تسهیلات در راستای حمایت از تولیدات داخلی ارائه می‌شود، بازنشستگان صرفا می‌توانند از فروشگاه‌های منتخب عرضه‌کننده این تولیدات خرید کنند.

این تسهیلات بیشتر با اولویت خرید لوازم خانگی تولید داخل، پرداخت می‌شود. با این حال، به دنبال افزایش قیمت لوازم خانگی، قدرت خرید تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی کاهش یافته است و بازنشستگان در عمل قدرت انتخاب چندانی ندارند.

مبادله اعتبار رفاه کارت بازنشستگان

به همین دلیل، بازنشستگان با مراجعه به فروشگاه‌های منتخب، کارت خود را در عوض دریافت موجودی آن، مبادله می‌کنند. روی همین حساب، بازنشستگان می‌گویند: «بهتر این بود که سازمان تامین اجتماعی به نحوی اعتبارات را از طریق بانک رفاه اختصاص می‌داد، که مستقیم به‌دست بازنشستگان می‌‌رسید.»

دردی از مشکل تهیه جهیزیه فرزندان بازنشستگان دوا نشد

آن‌ها افزودند: «سازمان تامین اجتماعی با علم به اینکه این میزان پول از لحاظ قدرت خرید، وضعیت مطلوبی ندارد، باید از ابتدا به نحو دیگری عمل می‌کرد یا اینکه تسهیلات را به میزان در نظر می‌گرفت که برای خرید چند قلم لوزام خانگی جهیزیه فرزندان بازنشستگان مناسب باشد نه اینکه یک مبلغ محدود را با یک شرط ویژه در اختیار ما قرار دهد تا اینگونه مشکل درست شود.»

کمک هزینه جهیزیه فرزندان بازنشستگان افزایش یافت

رو گذشته سردار سرتیپ دوم پاسدار محمدرضا گودرزی (رئیس سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح) با اعلام این خبر که در سال ۱۴۰۰ سخت وام قرض الحسنه کمک هزینه خرید جهیزیه به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته است، اظهارکرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و در راستای حفظ کرامت و ارتقای منزلت بازنشستگان معزز نیروهای مسلح در امسال بستر لازم برای پرداخت وام ۴۰ میلیون تومانی کمک هزینه خرید جهیزیه به فرزندان بازنشستگان وظیفه بگیران و مستمری بگیران نیروهای مسلح که تاریخ ازدواج آنان سال ۱۴۰۰ است، فراهم شده است.

وی افزود: این وام به مشترکینی که فرزندان آنان در سال‌های قبل ازدواج نمودند، تعلق نمی‌گیرد.

رئیس سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح افزود: هنگام جدایی از وام ازدواج مصوبه کشور است که افراد با ثبت نام در سامانه بانک مرکزی می‌تواند دریافت نمایند و این تسهیلات علاوه بر وام مذکور به مزدوجین تحت پوشش سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح پرداخت می‌شود.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر