اسپرسو بورسان سه‌شنبه ۱۷ خرداد آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

تایمر برجام خاموش می‌شود؟

تایمر برجام خاموش می‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورس روز گذشته نزولی و منفی بود. به طوری که شاخص کل افت ۲۷،۶۴۷ واحدی (معادل ۱.۸ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۲.۲۵ درصدی همراه شد. پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران به شورای حکام ارائه شد

ارزش معاملات خرد به ۵،۰۲۲ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمیایی و خودرو و قطعات و فلزات اساسی در بین نمادها خودرو، پالایش و تفارس بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۱،۰۰۶ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای بفجر و مبین بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای فملی و وبملت داشتند.

مدیرعامل توانیر: طبق مصوبه دولت، اختیار تغییر ساعات اداری به استانداران داده شده و تاکنون، در ۱۰ استان کشور که گرمسیر هستند، اجرایی شده است.

با مصوبه دولت؛ حداقل دریافتی بازنشستگان ۵ میلیون و پانصد هزار تومان شد.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در هیئت دولت: با فرارسیدن فصل تابستان و موعد جابجایی‌ها، نظارت وزارت راه و شهرسازی بر بازار مسکن ضروری است. دولت باید علاوه بر تدبیر برای سامان دادن نرخ اجاره‌بها، اجازه ندهد سوداگران بازار مسکن را متلاطم و موجبات نگرانی مردم را فراهم کنند.

خبر ممنوعیت بازار فردایی باعث قفل شدن بازار سکه فردایی شد و هیچ نرخی در در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه اعلام نشد.

رئیس سازمان ملی استاندارد: خدمات پس از فروش برای اولین بار در تاریخ صنعت خودرو اجباری شده است.

سخنگوی دولت: هیچ‌گونه تغییری در قیمت نان صورت نخواهد گرفت.

ارزش واقعی سهام عدالت تحت تاثیر روزهای نوسانی و نزولی بازار سرمایه نسبت به حدود یک ماه قبل نزولی بوده و به حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (با ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومانی) رسیده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی: بیشترین ذخیره ارزی اسکناسی را در تاریخ کشور داریم.

قالیباف، رئیس مجلس قانون واردات خودرو را به دولت ابلاغ کرد.

قیمت دلار طبق اعلام کانال‌های غیررسمی با کاهش ۰.۶ درصدی به ۳۱۵۴۰ تومان رسید.

قیمت سکه دوشنبه با افت ۱.۴ درصدی به ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

پایگاه وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم‌های جدید آمریکا و متحدانش علیه ایران خبر داد. وزارت خزانه‌داری امریکا مدعی شد اعضای «مرکز هدف گیری تامین مالی تروریسم» ۱۶ فرد، نهاد و گروه‌های وابسته به سازمان‌های تروریستی در منطقه را تحریم کردند. طبق اعلام خزانه‌داری آمریکا، از جمله این افراد، سه فرد مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه: در مورد نتیجه جلسه شورای حکام پیش‌داوری نمی‌کنیم، ولی ما متناسب با اقدام و اتفاقی که بیفتد پاسخ‌ می‌دهیم.

گروسی، مدیرکل آژانس اتمی: ما معتقدیم آن‌چه [درباره ذرات اورانیوم یافت‌شده در سه سایت ایران] به ما گفته شد، از نظر فنی معتبر نبوده و اطلاعات مورد نظر ارائه نشده است. تا زمان روشن‌شدن موضوعات، باید به مذاکرات با ایران ادامه دهیم.

گروسی درباره سفر اخیرش به فلسطین اشغالی گفت: قطعاً این سفر حامل هیچ پیامی نبوده و من هر آن چه را که باید، انجام می‌دهم.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: پاسخ‌هایی که تاکنون به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده‌ایم، دقیق بوده است. تصمیم غنی‌سازی اورانیوم ۹۰ درصد منوط به تصمیمات مسئولان مربوطه است. ما تصمیم غنی‌سازی اورانیوم را تنها برای تحریک کردن اتخاذ نمی‌کنیم.

سفر امیرعبداللهیان به ترکیه به تعویق افتاد. خبرگزاری اخلاص ترکیه مدعی شد بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع دیپلماتیک این اتفاق به دلیل هماهنگ نشدن ساعت برنامه دیدار امیرعبداللهیان و مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه افتاد.

سند تفاهم‌نامه هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر به امضای دو کشور رسید. این تفاهم‌نامه در محورهای ترانزیت، حمل‌ونقل، صنعت و تجارت، انرژی، گمرک و مناطق آزاد، گردشگری، میراث فرهنگی، کشاورزی، ورزشی و غیره است.

نشریه دیلی‌میل انگلیس به نقل از کارشناسان می‌نویسد: ایران با نفتکش‌های خود در حال انتقال نفت روسیه هستند و به کرملین در دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر