«بی‌بی» پس از ۱۲ سال با نخست‌وزیری خداحافظی کرد

نظر جانشین نتانیاهو درباره برجام

نظر جانشین نتانیاهو درباره برجام
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
امروز نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از ۱۲ سال از کرسی قدرت پایین آمد. نفتالی بنت، جانشین او در نخستین سخنرانی، موضع ضدایرانی خود را به نمایش گذاشت.

بورسان: امروز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از ۱۲ سال از کرسی قدرت پایین آمد. جانشین او «نفتالی بنت» رهبر حزب افراطی راست است و امروز پس از گرفتن رای اعتماد پارلمان اسرائیل، به عنوان نخست وزیر بعدی سوگند یاد کرد.

وی همانطور که انتظار می‌رفت در سخنرانی پس از ادای سوگند در خصوص ایران صحبت کرد و گفت: « کابینه جدید کارش را برای مقابله با برنامه هسته ای ایران آغاز خواهد کرد. برنامه هسته‌ای ایران بزرگترین چالش ماست ». بنت مدعی شد « احیای توافق هسته‌ای با ایران یک اشتباه است و اسرائیل به ایران اجازه نخواهد داد تا خودش را با سلاح هسته‌ای مسلح کند. اسرائیل بخشی از این توافق نخواهد بود و به حفظ آزادی عمل کامل خود ادامه خواهد داد ».

نفتالی بنت به شدت با احیای برجام و بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران مخالف است. شبکه‌های عبری‌زبان امروز اعلام کردند که او پس از ادای سوگند، طی سخنانی از آمریکا بخاطر حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ اخیر غزه تشکر می‌کند و بر همکاری مشترک در تمامی زمینه‌ها تاکید خواهد کرد اما همزمان مخالفت خود با توافق هسته‌ای با ایران و بازگشت آمریکا به برجام را نیز اعلام خواهد کرد.

۲ نکته جالب در خصوص دولت بنت

دوره نخست‌وزیری بنت ۲ ساله خواهد بود و طبق توافق، «یائیر لاپید» رهبر حزب یش عتید (حزب راست میانه) برای دو سال بعدی این سمت را بر عهده خواهد گرفت. اما ائتلافی که این بار در رژیم صهیونیستی شکل گرفته است، به نوعی خاص است. این ائتلاف شامل احزابی با تفاوت‌های قابل توجه عقیدتی است که شاید مهم‌ترین آن‌ها حضور اولین حزب مستقل عرب به نام «فهرست متحد عربی» در آن باشد. برخی تحلیلگران عقیده دارند حضور این حزب و احزاب چپگرای غیرعرب می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک در مسائلی همچون روابط اسرائیل-فلسطین شود. موضع این احزاب در خصوص مسائل اجتماعی نیز بسیار متفاوت است. از این رو باید دید نتیجه ترکیب جدید در رژیم صهیونیستی چه خواهد بود.

Loading...
نفتالی بنت(راست) و یائیر لپید (چپ)

در این خصوص بیشتر بخوانید: جانشین احتمالی نتانیاهو چه رویکردی در برابر ایران دارد؟

«بی‌بی» دیگر هزینه زندگی را از دولت نخواهد گرفت

به گزارش بورسان به نقل از ایسنا، روزنامه صهیونیستی هاآرتص امروز در گزارشی به بررسی اولین اقدامات پس از پایان سلطه نتانیاهو نوشته است. به گفته این روزنامه، مشاور حقوقی دفتر نتانیاهو اعلام کرد که به محض اینکه دولت جدید این رژیم امروز از کنست (پارلمان) رای اعتماد بگیرد، تمام حمایت‌های مالی و هزینه‌های خانواده نتانیاهو در مقر رسمی‌اش در قدس و منزل اختصاصی‌اش در قیساریه متوقف خواهد شد. این هزینه‌ها شامل مهمانی، خرید مواد غذایی و خشک شویی و آرایشگری و نظافت و آشپزی و غیره است. این در حالی است که دیروز برخی منابع عبری فاش کرده بودند نتانیاهو و خانواده‌اش فعلا در مقر نخست وزیری در بالفور می‌مانند.

هاآرتص همچنین خبر داد که موعدی برای خروج خانواده نتانیاهو از مقر رسمی در قدس تعیین نشده است و این مسئله با هماهنگی بنت، نخست وزیر جدید خواهد بود. آخرین باری که خانواده نتانیاهو مجبور به ترک «بالفور» شد پس از شکست نتانیاهو در انتخابات سال ۱۹۹۹ بود.

Loading...
نتانیاهو ۱۲ سال نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بود

نتانیاهو که سه ماه دیگر ۷۰ ساله می‌شود، رکورددار طولانی‌ترین نخست‌وزیری در رژیم صهیونیستی است. او در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ اولین دوره نخست وزیری‌اش را گذراند و بار دیگر از ۲۰۰۹ تا به امروز در این مقام بوده است. وی طی این سال‌ها همواره به نحوی توانسته بود اکثریت افکار عمومی کشورش را به هواداری از خود جلب کند اما امسال اعضای «ائتلاف برای تغییر» که هدف اصلی آن‌ها برکناری نتانیاهو از قدرت بود، توانستند بر او غلبه کنند.

Loading...
خداحافظی «بی‌بی» با نخست‌وزیری پس از ۱۲ سال

انتقاد نتانیاهو از دولت بایدن در جلسه خداحافظی از قدرت

بنیامین نتانیاهو نیز در جلسه کنست اسرائیل برای رای اعتماد به کابینه جدید مدعی شد: ما سرسختانه با ایران مبارزه کردیم تا مانع دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای شویم.

نخست وزیر اسرائیل افزود: قدرت و قاطعیت ما جهت مقابله با ایران بود که به دولت قبلی آمریکا انگیزه داد تا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود.

او گفت: معادله زمین مقابل صلح را به معادله صلح مقابل صلح تغییر دادیم و با چهار کشور عربی روابط عادی برقرار کردیم.

نتانیاهو در سخنرانی خداحافظی خود در پارلمان اسرائیل گفت: قدرت و قاطعیت ما جهت مقابله با ایران بود که به دولت قبلی آمریکا انگیزه داد تا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جلسه کنست رژیم صهیونیستی برای رای اعتماد به کابینه جدید گفت: من به عنوان نماینده یک میلیون اسرائیلی اینجا ایستاده‌ام و به خاطر آنها مأموریت خطیر تأمین موجودیت و امنیت اسرائیل را ادامه خواهم داد.

او گفت: ما دستاوردهای بی سابقه بسیاری از جمله مقابله با کرونا و حرکت به سمت اقتصاد آزاد را برای اسرائیل محقق کردیم.

نتانیاهو مدعی شد: دولت جدید آمریکا از ما خواست اختلافات‌مان بر سر برنامه هسته‌ای ایران در اتاقمان بماند اما ما مخالف بودیم و گفتیم نه.

نخست وزیر اسرائیل افزود: قدرت و قاطعیت ما جهت مقابله با ایران بود که به دولت قبلی آمریکا انگیزه داد تا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود.

او گفت: معادله زمین مقابل صلح را به معادله صلح مقابل صلح تغییر دادیم و با چهار کشور عربی روابط عادی برقرار کردیم.

نتانیاهو ادامه داد: موفق شدیم آمریکا را متقاعد کنیم، سفارتش را به قدس انتقال دهد و حاکمیت ما را بر جولان به رسمیت بشناسد.

او گفت: من همچنان به انجام ماموریت و وظیفه‌ای که به من محول شده ادامه می‌دهم.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر