آستان قدس مالیات می‌دهد؟

آستان قدس مالیات می‌دهد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان رضوی گفت: مالیات آستان قدس رضوی به‌صورت دخلی و خرجی و پرونده آن‌ها در حال رسیدگی است، به پرونده همه پرداختی‌های این نهاد رسیدگی شده مگر این که معافیت‌های قانونی برای مالیات بر ارزش‌افزوده داشته باشند.

احمدرضا مدبر نیا، مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان رضوی از تمدید مهلت استفاده از فرم ماده۱۰۰ گفت و این که مشاغلی که درآمدشان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۴.۸ میلیارد تومان نباشد، می‌توانند از فرم ماده۱۰۰ برای اظهار مالیاتی خود استفاده کنند.

البته مدبر نیا این را هم اضافه کرد که فعالان اقتصادی که درآمد آنها بیش از ۴.۸ میلیارد تومان است، حتماً باید اظهارنامه مالیاتی پر کنند. این که مالیات تعیین‌شده در فرم ماده۱۰۰ برای مؤدی قطعی است و قابل‌اعتراض نیست، نکته مهمی است که مدیرکل امور مالیاتی به آن اشاره کرد، هرچند مبلغ مالیات تعیین‌شده در این فرم بر اساس عملکرد دستگاه پوز(POS) واحد اقتصادی است و تا زمانی که مؤدی آن را تایید نهایی نکند، قطعی نخواهد شد یعنی درصورتی‌که مؤدی هنگام پر کردن فرم ماده۱۰۰ متوجه شود که درآمد و مالیات تعیین‌شده با درآمد واقعی‌اش مطابقت ندارد، می‌تواند از تکمیل فرم ماده۱۰۰ انصراف دهد و برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی اقدام کند.

مدبر نیا گریزی به آمار مؤدیان مالیاتی استان درباره تعداد استفاده‌کنندگان از فرم ماده۱۰۰ می‌زند و می‌گوید: سال ۹۹ از مجموع ۲۴۰ هزار اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی استان ۱۳۶ هزار مؤدی از تبصره ماده۱۰۰ استفاده کردند. علاوه بر این بیش از ۶۱ هزار اظهارنامه مالیاتی توسط سازمان رسیدگی و قطعی‌سازی شده و بقیه در دستور کار قرارگرفته‌است که مؤدیان تا ۱۵ تیرماه فرصت دارند برای عملکردشان در سال ۹۹ اقدام کنند.

وی می‌افزاید: امسال تا روز گذشته (۲۸ خرداد) ۱۴۶ هزار و ۵۵۱ اظهارنامه مالیاتی اخذ کردیم که بیش از ۷۱ مؤدی از تبصره ماده۱۰۰ استفاده کرده‌اند و این بیانگر استقبال خیلی خوب فعالان اقتصادی از شرایط این تبصره است.

درآمد مالیاتی خراسان رضوی چقدر است؟

مدیرکل امور مالیاتی استان درباره درآمدهای مالیاتی استان نیز گفت: در دوماه اول امسال میزان سهمیه‌ای که سازمان برای استان تعیین کرده ۱۸۸۰ میلیارد تومان بوده که از این میزان ۱۷۵۰ میلیارد تومان وصول و به خزانه دولت واریزشده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۸ درصد رشد را نشان می‌دهد. نخستین سؤال ما از مدیرکل امور مالیاتی استان این است که با توجه به الزامی شدن نصب دستگاه پوز و اتصال آن به سازمان امور مالیاتی برای واحدهای صنفی و فعالان اقتصادی، تأثیر عملکرد این دستگاه‌ها بر نحوه مالیات ستانی چگونه است؟

مدبرنیا درباره تعداد دستگاه‌های پوز که از سال گذشته تاکنون به سازمان امور مالیاتی متصل شده‌اند نیز می‌گوید: در سال ۱۴۰۰ دستگاه‌های پوزی که به پرونده‌های مالیاتی متصل شد، به تشکیل ۱۴۰ هزار پرونده مالیاتی در استان منجر و در سه‌ماه اول امسال ۳۰ هزار پرونده نیز اضافه شد.

بررسی ۷۷ پرونده مشکوک ۳۳۰ میلیاردی که زنده شد از مدیرکل امور مالیاتی، از فرارهای مالیاتی پرسیدیم و مدبرنیا توضیح می‌دهد: ما به دنبال فرهنگ‌سازی برای خوداظهاری مالیاتی هستیم. ۷۷ پرونده مالیاتی را بررسی و ماده ۱۸۱ را هم برای آنها اجرا کردیم که در بحث مالیاتش هنوز در مرحله دادرسی هستند تا قطعی‌سازی پرونده مشخص شود. در بحث فرار مالیاتی ما بحث‌های ملی را داریم و وجوهی که از این طریق برای استان دریافت کردیم. یک سری پرونده‌ها بود که آنها را انتقال دادیم و مالیاتش وصول شد. از طرفی، یک سری پرونده‌ها انتقال پیدا نکرد و سهم ملی را به ما دادند. بر این اساس است که ما بابت پرونده‌هایی که انتقال پیداکرده بیش از ۳۳۰ میلیارد تومان در بحث مالیاتش وصول کردیم.

مدبر نیا درباره تعداد کل مؤدیان مالیاتی استان نیز می‌گوید: با احتساب اضافه شدن ۱۴۰ هزار مورد جدید در سال گذشته و ۳۰ هزار مورد در ۳ ماه نخست امسال تعداد مؤدیان مالیاتی استان به ۳۳۰ هزار پرونده رسیده است.

آستان قدس مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده نیست

مالیات آستان قدس یکی از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی استان، آستان قدس رضوی است، مالیات این بنگاه در چه وضعیتی است؟

مدیرکل امور مالیاتی استان دراین‌باره می‌گوید: مالیات آستان قدس رضوی به‌صورت دخلی و خرجی و پرونده آنها در حال رسیدگی است، به پرونده همه پرداختی‌های این نهاد رسیدگی شده مگر این که معافیت‌های قانونی برای مالیات بر ارزش‌افزوده داشته باشند که مطابق ماده ۱۲ قدیم و ماده ۹ جدید مثلاً عملکردشان در محصولات کشاورزی منجر به این می‌شود که مشمول مالیات به نرخ صفر شوند. به‌طورکلی این نهاد مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده نیست بااین‌حال با رعایت تمام و کمال قوانین، به پرونده مالیاتی آنها رسیدگی می‌شود.

حسین پور، معاونت اشخاص حقوقی اداره کل مالیات استان در تکمیل توضیحات مدیرکل می‌گوید: بر اساس دستور مقام معظم رهبری، مالیات تکلیفی و ارزش‌افزوده واحدهای وابسته به آستان قدس مانند بقیه موارد اخذ و به‌ حساب خزانه هم واریز می‌شود. برای مالیات عملکرد آستان قدس و سازمان‌های وابسته به آن، خود آستان قدس نذورات و موقوفاتش طبق ماده ۱۳۹ مانند سایر تمامی آستان‌های مقدسه و موقوفات معافیت دارد. فقط بحث شرکت‌های وابسته به آستان قدس است که این‌ها هم به‌صورت جمعی و خرجی است یعنی از آنها اخذ می‌شود، به‌حساب خاص واریز می‌شود و دوباره در اختیار خود آستان قدس قرار می‌گیرد. می‌پرسیم این توضیحات یعنی آستان قدس مالیاتی پرداخت نمی‌کند و تنها حسابرسی مالیاتی می‌شود؟

معاون حقوقی می‌گوید: این نهاد اظهارنامه می‌دهد، تکالیف قانونی‌اش را انجام می‌دهد، حسابرسی می‌شود، مالیاتش اخذ می‌شود ولی به‌حساب دولت واریز نمی‌شود. درواقع این مسئله به شفافیت عملکردشان کمک می‌کند. البته سؤال ما درباره میزان مالیات تعیین‌شده برای آستان قدس رضوی در سال گذشته بی‌جواب می‌ماند و مدیرکل پاسخ دقیقی به این موضوع نمی‌دهد. پرونده مالیاتی ایران‌خودرو و فولاد ایران‌خودرو و شرکت‌های فولاد، دیگر بنگاه‌های بزرگ اقتصادی استان هستند که روند رسیدگی به پرونده مالیاتی آنها را از مدیرکل جویا می‌شویم.

مدبرنیا می‌گوید: این‌ها در داخل استان بررسی می‌شود. ایران‌خودرو از ابتدا در مجموعه خود استان بوده و این‌گونه نبوده که به تهران برود. قبلاً نوع قرارداد ساخت خودرو تفاوت داشت اما اکنون این‌گونه نیست و همه‌ کارها در استان انجام می‌شود؛ یعنی خود شرکت خودروسازی قطعه می‌خرد، تولید می‌کند و می‌فروشد؛ اما قبلاً به‌صورت کارمزدی انجام می‌دادند که هم اکنون به‌صورت خریدوفروش است.

منبع: روزنامه خراسان

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر