اسپرسو بورسان سه‌شنبه 11 مرداد 1401؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

اقدام مقابله‌ای تهران-واشنگتن؛ آغاز مذاکرات نزدیک است؟

اقدام مقابله‌ای تهران-واشنگتن؛ آغاز مذاکرات نزدیک است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
به گفته سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای امروز دستور راه‌اندازی و تزریق گاز به صدها سانتریفیوژ جدید صادر شده است. کمالوندی همچنین اعلام کرد قبلا هم این موضوع به اطلاع آژانس رسیده است. این خبر در حالی منتشر شد که ساعاتی پیش از آن وزارت خزانه داری آمریکا از تحریم تعدادی شرکت و یک نفتکش با هدف افزایش فشارهای دیپلماتیک بر ایران خبر داد. افزایش اقدامات مقابله‌ای ایران و آمریکا در شرایطی انجام می‌شود که خبرهایی مبنی بر نزدیک بودن از سرگیری مذاکرات هسته‌ای به گوش می‌رسد.
  • اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورس روز گذشته متعادل و مثبت بود. به طوری که شاخص کل رشد ۴،۱۱۳ واحدی (معادل ۰.۲۹ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۰.۱ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۱،۷۹۱ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو و قطعات، شیمیایی و سرمایه‌گذاری ها و در بین نمادها خگستر، شفن و شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۲۹۵ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فزر و مداران بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای خگستر و شفن داشتند.

۲۱ تیرماه طرح عرضه خودرو در بورس کالا در شورای عالی بورس تصویب شد و حالا در عرضه نخست، ۶۰۰ دستگاه خودرو فیدلیتی و دیگنیتی گروه بهمن در تاریخ ۲۶ مرداد ماه در بورس کالا عرضه می‌شود.

محاسبات نسبت سپرده‌های بانکی (پس از کسر سپرده قانونی) نشان می‌دهد به ازای هر تهرانی ۲۰۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان سپرده در بانک‌های تهران وجود دارد. این رقم ۱۰ تا ۱۶ برابر سرانه سپرده استان‌های محروم است.

معاون وزارت صمت: انجمن روغن هرچه سریع‌تر لیست قیمت‌های جدید روغن را در کشور اعلام کند. انتظار انجمن روغن برای فرصت دو ماهه برای کاهش قیمت روغن انتظار به‌جایی نیست و از سوی ما رد می‌شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از تحقق ۱۵۷ درصدی مالیات بخش درآمد املاک اجاری نسبت به سال گذشته خبر داد.

نرخ ریپو (توافق بازخرید) در عملیات بازار باز دیروز به 20 درصد کاهش یافت.

وزیر اقتصاد: هدف‌گذاری دولت و البته خط قرمز رئیس جمهوری عدم افزایش قیمت نان در سال جاری است.

قیمت دلار آزاد طبق اعلام کانال‌های غیررسمی با رشد ۸۰ تومانی به ۳۱۷۸۰ رسید.

سخنگوی وزارت خارجه: بعد از تبادل پیام‌ها در هفته‌های اخیر که رخ داد و بررسی‌ها روی متون پیشنهادی انجام شد، این احتمال وجود دارد در آینده نزدیک بتوانیم در خصوص تعیین زمان مذاکرات رفع تحریم‌ها به نتیجه‌ای برسیم و احتمالاً شاهد دور جدیدی از مذاکرات باشیم.

خزانه‌داری آمریکا از اعمال تحریم‌هایی علیه شش نهاد کشتیرانی و یک نفتکش در ارتباط با ایران خبر داد.

وزیر خارجه آمریکا: ما تحریم‌هایی را علیه نهادهایی که درحال مبادله نفت خام و محصولات پتروشیمی ایران هستند، اعمال کردیم. تا زمانی که ایران آماده بازگشت به اجرای کامل تعهداتش در چارچوب بازگشت متقابل به برجام شود، از اختیارات خود برای هدف قرار دادن صادرات این محصولات استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای: دستور راه‌اندازی و تزریق گاز به صدها سانتریفیوژ جدید صادر شد. این سانتریفیوژها از انواع ماشین‌های پیشرفته هستند و قبلا هم این موضوع به اطلاع آژانس رسیده است. این کار در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ایران و رسیدن به غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو انجام شده است.

بایدن: ما از طریق دیپلماسی- با هماهنگی شریکان و متحدانمان در منطقه- طرحی برای بازگشت دوجانبه به اجرای کامل برجام تدوین کرده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

وزیر امور خارجه با بیان این‌که خطوط قرمز ما باید به صورت کامل مورد توجه قرار بگیرد، گفت: اگر آمریکا واقع بینانه برخورد کرده و انعطاف لازم را در مذاکرات احتمالی پیش رو داشته باشد، دست یافتن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر