در سازمان تامین اجتماعی چه می‌گذرد؟

در سازمان تامین اجتماعی چه می‌گذرد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
نمایندگان مجلس با درخواست تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های وابسته به آن در ۱۳ محور موافقت کردند و این در حالیست که به گفته نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس، هدف از تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تامین اجتماعی روشن شدن علت کجی‌ها و نادرستی‌ها در عملکرد این سازمان و شرکت‌های تابعه آن است.

سید غنی نظری، نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی درخواست تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های وابسته به آن به خصوص شستا بیان کرد: بسیار خوشحالم که بعد از ماه‌ها انتظار درخواست تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تامین اجتماعی به صحن مجلس شورای اسلامی آمد. باید برای تحقق حقوق ملت علت ضعف سازمان تامین اجتماعی مشخص گردد.

او گفت: در خصوص سازمان تامین اجتماعی ما یک قانون بالادستی داریم که در سال ۱۳۸۲ به تصویب رسید و یک اساسنامه سازمان تامین اجتماعی در دسترس است. در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی به ایجاد انسجام کلان سیاست‌های حمایتی برای توسعه عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار مختلف جامعه در برابر رویدادهای مختلف تاکید شده است.

نظری در ادامه اظهار کرد: اکنون این سوال مطرح است که آیا امروز آنچه در سازمان تامین اجتماعی می‌گذرد با قانون اساسی و اسناد بالادستی انطباق دارد؟ امروز بازنشستگان و کارگران زیادی چشم‌ انتظار هستند که ببینند نمایندگان آنها در خانه ملت به حراست از حقوق آنها خواهند پرداخت؟ باید با این درخواست تحقیق و تفحص کجی‌ها و نادرستی‌ها در سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های تابعه آن مشخص گردد.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عملکرد غیرشفاف شرکت شستا به عنوان بزرگترین شرکت مالی کشور، انتصابات با نگاه غیرحرفه‌ای، عدم اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع در خصوص فعالیت شستا در بورس، تبعیض در توزیع اعتبارات و امکانات درمانی و تمرکز امکانات در مراکز استان‌های بزرگ، محروم شدن مناطق کم برخوردار از خدمات بیمه‌ای و ضعف در رسیدگی به مطالبات خارجی و داخلی از مهم‌ترین محورهای این تحقیق و تفحص است.

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تامین اجتماعی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس، گزارش کمیسیون اجتماعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تأمین اجتماعی در حوزه انتصابات و نحوه مدیریت شرکت‌های وابسته خصوصاً شستا را بررسی کرده و در نهایت با آن موافقت کردند.

حسن لطفی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون را درخصوص این درخواست تحقیق و تفحص قرائت و محورهای آن را به شرح زیر اعلام کرد:

۱-عملکرد غیر شفاف شرکت شستا به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های کشور از لحاظ مالی
۲-انتصابات با صلاحیت‌های غیر حرفه‌ای و بیشتر با نگاه سیاسی و رفاقتی
۳-عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع در خصوص ورود شرکت شستا به بورس
۴-بی عدالتی در توزیع اعتبارات درمانی به نحوی که برخی مناطق با پنج هزار بیمه گر فاقد درمانگاه می‌باشند
۵-ضعف در خدمات رسانی بیمارستانی و تمرکز خدمات فوق تخصصی و ویژه صرفا در بیمارستان میلاد تهران که باعث سرگردانی بیماران شهرستانی شده است.
۶-ضعف مدیریت در برخی استان‌ها نظیر استان اردبیل
۷-عدم عدالت در پرداختی‌ها در داخل سازمان و فاصله فاحش در پرداخت‌ها
۸-ضعف در استفاده از امکانات مشارکتی نظیر مهمان سرا‌ها و مراکز اقامتی و فرسوده شدن آنها
۹-ضعف در استفاده از اداره بدون کاغذ (paperless) و تاخیر در حذف دفترچه‌های کاغذی
۱۰-اعمال نظر در میزان درصد از کارافتادگی و غیر علمی بودن درصد تعریف شده برای اشخاص
۱۱-عدم حمایت از کارگران ساختمانی در بیمه کارگران ساختمانی و مد نظر قرار دادن درآمد و منفعت به جای حمایت از کارگران و قالی بافان
۱۲-فاصله زیاد بین حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با بازنشستگان سایر دستگاه ها

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر