خستگی در دو جبهه بورس تهران

خستگی در دو جبهه بورس تهران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
بازار سرمایه که کار خود را متعادل شروع کرده بود و توانست بازدهی اندکی را نیز به ثبت برساند، بسیار بی‌جان دنبال می‌شود و پس از گذشت ۲ ساعت از شروع معاملات شاهد اتفاق خاصی نبوده‌ایم. بازگشایی خودرو و خساپا نیز تغییری در روند بازار ایجاد نکرد و حتی کاهش قیت آن‌ها، فشار فروش مضاعفی ایجاد کرد.

بورسان: بازار سرمایه در شروع معاملات امروز روند کم‌نوسانی را دنبال می‌کند و در نیم ساعت ابتدایی حدود ۰.۰۶ درصد از ارتفاع خود را از دست داده است. ارزش معاملات حوالی ۶۰۰ میلیارد تومان می‌چرخد و ۲۰ میلیارد تومان از سرمایه کدهای حقیقی نیز خروج پول ثبت شده است.

نگاه متفاوت سهامداران به صنایع

نکته مهم معاملات امروز، رفتار متفاوت سهامداران و فعالان بازار با صنایع و سهام مختلف است. از روز گذشته ترافیک سنگینی از گزارش‌های مالی شرکت‌ها برای عملکرد آن‌ها در سال ۱۴۰۰ در سامانه کدال درحال انتشار است و وضعیت متفاوتی را در صنایع و سهام می‌بینیم. به طور کلی گزارش‌های منتشر شده را می‌توان ضعیف قلمداد کرد و افزایش هزینه‌ها باعث کاهش سودآوری یا حاشیه سود شرکت‌ها شده است.

در این میان گروه پتروشیمی به دلیل افزایش سنگین انرژی و یوتیلیتی‌ها با کاهش سودآوری یا کاهش حاشیه سود مواجه شده‌اند و از روز گذشته در محدوده منفی معامله می‌شوند. از طرفی برخی از بانکی‌ها با انتشار صورت‌های مالی خوب در وضعیت مناسبی قرار دارند. گروه فلزات اساسی نیز تقریبا در حدود پیش‌بینی تحلیلگران عمل کردند و امروز معاملات متعادلی دارند.

خستگی در دو جبهه بورس تهران

بازار سرمایه که کار خود را متعادل شروع کرده بود و توانست بازدهی اندکی را نیز به ثبت برساند، بسیار بی‌جان دنبال می‌شود و پس از گذشت ۲ ساعت از شروع معاملات شاهد اتفاق خاصی نبوده‌ایم. بازگشایی خودرو و خساپا نیز تغییری در روند بازار ایجاد نکرد و حتی کاهش قیت آن‌ها، فشار فروش مضاعفی ایجاد کرد. ارزش معاملات نیز کمی بیشتر از ۲هزار میلیارد تومان ثبت شده است. خروج پول نیز همچون روزهای گذشته ادامه دارد و تا به اینجای کار نزدیک به ۱۵۰ میلیارد تومان تغییر مالکیت از کدهای حقیقی به حقوقی را داشته‌ایم.

به نظر می‌رسد در دو جبهه خریداران و فروشندگان بازار سرمایه، خستگی مفرطی دیده می‌شود و هیچ کدام از طرفین اقدام قدرتمندی انجام نمی‌دهند. نه در سمت خریداران تقاضای قابل توجهی شکل می‌گیرد و نه در سمت فروشندگان عرضه سنگینی. گویا فعالان بازار از ارزندگی سهام خود اطمینان دارند اما به دلیل شرایط موجود ریسک خرید بیشتر سهام را نیز به جان نمی‌خرند. اینکه تا چه زمانی این وضعت ادامه داشته باشد مشخص نیست اما در نهایت سرمایه‌گذاران باید طلسم ایجاد شده را بشکنند و با توجه به شرایط موجود، بازار سرمایه راه خود را پیدا کند.

یکی از نکات مهم امروز اما بازگشایی بانک دی با نماد دی پس از نزدیک به ۱۰ ماه است. این نماد که به دلیل شفاف نبودن صورت‌های مالی بسته شده بود، امروز پس از مدت‌ها بازگشایی می‌شود. بانک دی با رشد قابل توجه خودش در سال ۹۹ به واسطه خبر افزایش سرمایه ۳۰۰۰ درصدی بسیار مورد توجه قرار گرفت و حواشی بسیاری داشت. باید دید اکنون واکنش سهامداران به این بازگشایی چیست.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر