تعداد پزشکان سوریه و عراق از ایران بیشتر است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
معاون آموزشی وزیر بهداشت درباره برخی اظهار نظرها در زمینه کمبود پزشک در ایران و پایین بودن میزان دسترسی مردم به خدمات درمانی توضیح داد.

ابوالفضل باقری‌فرد معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پایه و اساس اطلاعات ارائه‌شده درباره کمبود پزشک در کشور صحیح نیست و اینکه گفته می‌شود در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۱.۱ پزشک وجود دارد، کاملا اشتباه است.

او ادامه داد: اگر به سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت (WHO) مراجعه شود، در گزارشی که برای سال ۲۰۱۸ بوده، آمده است که در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر، ۱۵.۹ پزشک وجود دارد. همچنین اعلام شده است که به ازای هر ۱۰ هزار نفر در عراق ۷ پزشک، در ترکیه ۱۸ پزشک، در سوریه حدود ۱۲.۸ پزشک و در افغانستان ۲.۸ پزشک وجود دارد.

به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک در ایران داریم

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اطلاعات ارائه شده درخصوص تعداد پزشکان در ایران کاملا اشتباه است، گفت: اطلاعاتی که اعلام کردم برای سال ۲۰۱۸ است و براساس اطلاعات کنونی، در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک داریم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا سال ۱۴۰۴، این عدد به بالای ۱۸ پزشک خواهد رسید که تقریبا نزدیک به مطلوب است.

باقری‌فرد افزود: طرح این موضوع که تعداد پزشکان کشورهایی همچون سوریه و عراق از ما بیشتر است، صحیح نیست و کاملا با آمارهای WHO متفاوت است.

وی به چگونگی ارائه آمار تعداد پزشکان از سوی سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد و گفت: آمارها را کشورها به WHO می‌دهند و آنها بررسی دیگری ندارند. برخی از آنها اسامی بهورز و طب سنتی‌های خود را هم که به عنوان مثال در چین ۵ سال درس می‌خوانند، به عنوان پزشک معرفی می‌کنند و این در حالی است که ما این کار را نمی‌کنیم و آنهایی پزشک قلمداد می‌شوند که همه دروس ارائه شده را گذرانده و ۷ سال را طی کرده باشند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: این موضوع هم عاملی شده که آمار برخی کشورها زیاد ثبت شده است اما در واقع آماردهی آنها صحیح نبوده و افراد با تحصیلات کم را هم که در امور پزشکی فعالیت دارند به عنوان پزشک معرفی می‌کنند.

۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند
باقری‌فرد با بیان اینکه اکنون آمار نشان‌دهنده افزایش تعداد پزشکان در کشور است، گفت: یعنی در سال ۱۴۰۰، ۴ هزار فارغ‌التحصیل گروه‌های پزشکی داشتیم. درحالی که امسال سنجش ۸ هزار نفر را به ما معرفی کرده است. یعنی ۷ سال پیش ۴ هزار دانشجو گرفتیم و امسال این تعداد به ۸ هزار رسیده که نشان‌دهنده رشد است.

وی با بیان اینکه براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در کشورهایی که به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۰ پزشک وجود دارد، شرایط خوب است، تصریح کرد: اکنون ۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفرکمتر از ۱۰ پزشک دارند.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر