بورسان - Bourseon

شاخص بورس دست به دامان پالایشی‌ها شد

تردید و ترس، مشخصه معاملات این روزهای بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
طی چند سال گذشته همواره با شروع مهر ماه، خزانی در بازار سرمایه بر پا می‌شد و اغلب شاهد ریزش قیمت سهام در این ماه بودیم. امسال اما این شروع کمی متفاوت بود و در روزهای ابتدایی شاهد رشد شاخص کل بورس بودیم. دقیق‌تر که نگاه می‌کنیم، رشدی که در ابتدا داشتیم، صرفا در چند صنعت خاص خلاصه شده بود و باقی صنایع وضعیت مناسبی را پشت سر نگذاشتند.

بورسان - سروش بهرامی: این روزها بورس رمق حرکت‌های پرشتاب را ندارد و ارزش و حجم معاملات به قدری پایین است که گویی بازار سهام در خواب زمستانی فرو رفته است. این بی‌رمقی بی‌دلیل نیست و عوامل متعددی تردید بر تن این روزهای بورس انداخته‌اند.

مین‌های خنثی نشده در زیر پای بورس

ریزش بازار امروز را می‌توان به چند عامل اصلی ربط داد. عواملی که هرکدام اثرات متفاوتی دارند و هم‌زمانی آن‌ها باهم ترس را بر اندام خریداران انداخته است.

دلار یکی از عواملی است که حداقل در برهه چند ماه گذشته همواره کوچکترین نوسان آن، به سرعت تاثیرش را بر روند معاملاتی بورس نشان داده است. روز گذشته دلار در بازار آزاد حوالی قیمت 27800 تومان بسته شد و امروز با از سرگیری دوباره معاملاتش تا انتهای زمان معاملاتی بورس، قیمت 27570 تومان را نیز دید. به طور کلی حداقل در کوتاه مدت به دلیل بیشتر شدن احتمال از سرگیری مذاکرات، انتظار برای کاهش قیمت دلار بالا رفته است. از لحاظ تکنیکالی نیز دلار سیگنال کاهشی را مخابره می‌کند و تا قیمت 27 هزار تومان نیز حمایت مستحکمی را زیر خود ندارد.

روند تغییرات قیمت دلار - 18 مهر 1400

عامل بعدی را می‌توان به نرخ بهره و تغییرات آن نسبت داد. نرخ اخزا طی چند وقت گذشته صعودی بوده و تا روز گذشته به مرز 23 درصد نیز رسید. این اتفاق و هم‌زمانی آن با شرایط تورمی کشور این احتمال را تقویت می‌کند که ممکن است دولت قصدی مبنی بر سیاست‌های انقباضی و بالا نگاه داشتن نرخ بهره و یا حتی بالاتر بردن آن داشته باشد. این اتفاق و افزایش سود بدون ریسک (Free Risk)، بازار را در رکودی عمیق فرو خواهد برد و تا مدت‌ها نمی‌توان انتظار رشد قابل توجهی را از بورس داشت.

تغییرات میانگین نرخ بازدهی اخزا - 18 مهر 1400 (منبع: بورس‌ویو)

صنایع تاثیرگذار بر فضای بورس

تردید بعدی در ارتباط با بازارهای جهانی‌ست. معاملات کامودیتی‌ها در بازار جهانی فردا دوباره از سر گرفته می‌شود. طی دو هفته گذشته و با شروع بحران انرژی در دنیا، قیمت سوخت و به خصوص گاز طبیعی رشد قیمتی بسیار زیادی را تجربه کرد اما در روزهای آخر هفته گذشته، با کاهش نزدیک به 30 درصدی همراه شد. رشد قیمت گاز طبیعی منجر به افزایش قیمت اوره تا بالای کانال 700 دلاری شده بود که قیمت سهام شرکت‌های اوره‌ساز را برای مدتی افزایشی کرده بود. در صورتی که ریزش گاز طبیعی ادامه‌دار باشد و اوره نیز به تبع آن کاهش قیمت را تجربه کند، احتمال اینکه سهام گروه پتروشیمی نیز پس از رشد خوبی که داشته‌اند، با کاهش قیمت مواجه شوند دور از انتظار نیست.

و اما عامل نهایی را می‌توان به گروه پالایشی نسبت داد. مدتی است که بازار و فعالان منتظر انتشار صورت‌های مالی 3 ماهه گروه پالایشی هستند. شب گذشته با انتشار صورت‌های مالی پالایش نفت لاوان (شاوان) انتشار این گزارش‌ها شروع شد. این شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خود توانست حدود 8 برابر سود بیشتری شناسایی کند و تاثیر تغییر فرمول نرخ‌ آن‌ها کاملا مشهود بود. با این حال این عدد، از سود زمستانی شرکت کمتر بود. مساله‌ای که کمی تردید را هم چاشنی معاملات این گروه کرده است.
در معاملات امروز، گروه پالایشی به نوعی مانع از کاهش شدید شاخص شد و با معاملات خوبی که به ثبت رساندند، به نوعی باعث برگشت نسبی بازار و شاخص کل به سمت بالا شدند. اما این اتفاق برای تمامی سهام این گروه صادق نبود.
در برخی از گروه‌های تلگرامی بورسی اخباری منتشر شد که از انتظار برای گزارش ضعیف‌ از پالایشگاه اصفهان (شپنا) حکایت داشت و همین عامل باعث شد که در نهایت این سهم در محدوده منفی به کار خود پایان دهد. همچنین همین انتظار باعث شد که باقی سهام این گروه همچون شبندر و شبریز نیز نتوانند پرقدرت صعود کنند و در محدوده میانه مثبت درحال معامله بودند.
به هرحال باید منتظر انتشار گزارش دیگر شرکت‌ها هم باشیم و عملکرد آن‌ها با دقت مورد بررسی قرار گیرد. هرگونه گزارشی از سمت این سهام می‌تواند جو حاکم بر بازار را متحول کند.

نقشه بازار گروه پالایش - 18 مهر

بورس امروز از دریچه ارقام

شاخص کل بورس با کاهش 0.71 درصدی در عدد 1,455,611 واحدی ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با 1.4 درصد کاهش به 414,684 واحد رسید.

ارزش معاملات خرد در 5,144 میلیارد تومان بود که در 2.5 ماه گذشته پایین‌ترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. در معاملات امروز سهامداران حقیقی 473 میلیارد تومان سرمایه خود را از بازار خارج کردند و دوباره شاهد ورود پول به صندوق‌های با درآمد ثابت بودیم. در روز جاری 142 میلیارد تومان سرمایه وارد صندوق‌های با درآمد ثابت شد.

در بازار امروز 278 سهم در محدوده مثبت و 606 سهم نیز در محدوده منفی به کار خود پایان دادند.

سهام تاپیکو، پارسان، شبریز، مبین و شبندر بیشترین تاثیر مثبت و سهام فملی، فولاد، همراه، شپدیس و شستا نیز بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند.

نقشه بازار سهام - 18 مهر

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر